Ten ssak przypomina pluszowego misia. Przez 30 lat ukrywał się przed badaczami

Szczekuszka urwiskowa
Szczekuszka urwiskowa to niezwykle rzadki ssak. Wygląda jak pluszowy miś
Źródło: Arterra / Contributor/Getty Images

Szczekuszka urwiskowa to ssak o wyglądzie pluszowego misia, który przez ponad 30 lat żył w ukryciu. Puchate i urocze zwierzątko niedawno ponownie pokazało się ludziom. Jak wygląda szczekuszka urwiskowa?

Dalsza część artykułu dostępna jest pod materiałem wideo.

Adam Zbyryt
Zwierzęta i ich supermoce - napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Szczekuszka urwiskowa - górski ssak, o którym niewiele wiadomo

Mogłoby się wydawać, że świat dzikich zwierząt, a zwłaszcza ssaków, został dogłębnie zbadany przez naukowców. Jak się jednak okazuje, wciąż istnieją gatunki, które przez swoją nieuchwytność, intrygują badaczy z całego świata. Tak jest w przypadku szczekuszki urwiskowej (Ochotona iliensis). To niewielki górski ssak wyglądem przypominający malutkiego pluszowego misia z czarnymi jak węgielki oczami.

Wyróżniają go stosunkowo duże "mysie" uszy i brązowe, gęste futro. Występuje w masywie Borohoro Shan położonym w chińskiej części systemu górskiego Tienszan, w autonomicznym regionie Sinciang i posiada status gatunku zagrożonego. Ten mały roślinożerca osiąga długość do około 20 centymetrów i wiedzie samotniczy tryb życia.

Szczekuszka urwiskowa ukrywała się przez 30 lat

Szczekuszka urwiskowa pierwszy raz została zaobserwowana przez przypadkowych ludzi w 1983 r. Dopiero wiele lat później, bo w 2014 r. badacze dokładnie przyjrzeli się temu gatunkowi. Wówczas to Li Weidong, oryginalny odkrywca szczekuszki urwiskowej i naukowiec z Instytutu Ekologii i Geografii Xinjiang, zebrał grupę wolontariuszy, aby wyruszyć na poszukiwania zwierzaka w górach Tienszan. Z pomocą fotopułapki udało się im zarejestrować szczegółowy wygląd ssaka. Trudność w odnalezieniu ssaka wynika głównie z faktu, iż zamieszkuje tereny znajdujące się na wysokościach od 2800 do 4100 m n.p.m.

- Znaleźli ją ukrytą za skałą i od razu zorientowali się, że to szczekuszka urwiskowa. Byli niesamowicie podekscytowani – stwierdził Tatsuya Shin, przyrodnik z Chin, cytowany przez National Geographic.

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości