Jak pies zostaje ratownikiem? "Mamy troszeczkę taką maszynkę do szukania ludzi"

Jak szkoli się psy ratownicze?
50 lat psów ratowniczych GOPR
Źródło: Dzień Dobry TVN

Psy od 50 lat pomagają ratownikom. Czworonogi pracują na gruzach zawalonych budynków czy w miejscach, gdzie zeszła lawina. Bez nich odsetek uratowanych osób byłby znacznie niższy. Jak wygląda szkolenie psa na ratownika? Które rasy najlepiej się do tego nadają?

Jak psy pomagają ratownikom?

Psy, które pracują w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, świętują 50-lecie swojej działalności. - Pierwsze psy, które pojawiły się Pogotowiu Górskim to były przede wszystkim owczarki niemieckie. Ponieważ były to mocne psy psychicznie, łatwo się je szkoliło i były też w stanie sprostać różnym warunkom atmosferycznym. Do poszukiwań były to w tym czasie najlepsze psy - powiedział Patryk Czermak, przewodnik psa ratownika w Sudeckiej Grupie GOPR.

Prekursorką w szkoleniu psów jest Marta Gutowska, lekarz weterynarii. To właśnie ona w latach 70. przygotowywała psy do pracy w policji, straży pożarnej, a później także ratownictwie. Jej towarzyszka - Honda - była pierwszym w kraju certyfikowanym psem lawinowym.

Pies-ratownik. Jak wygląda szkolenie czworonoga?

- Do tej pory dostawał kawałek odzieży osoby, której szukamy. On wąchał i wtedy, w tym całym terenie starał się znaleźć ten trop. Oczywiście to było dość ciężkie, bo przeszła przez potok, przez rzekę to psom z reguły trop się urywał, bo ten ślad zanikał. W tej chwili szukają tzw. górnym wiatrem, metody są zupełnie inne - tłumaczył Michał Słaboń, naczelnik Grupy Krynickiej GOPR.

- Pies szuka osoby niezależnie od tego, czy my mu coś damy do powąchania, czy nie. On znajduje osoby, od których wychodzi zapach - wyjaśnił Krystian Faltyn, przewodnik psa ratowniczego w Grupie Krynickiej GOPR.

- Psy od ludzi są lepsze przede wszystkim dlatego, że mają lepszy węch. Jeśli to połączymy z bardzo dobrym słuchem i bardzo dobrą sprawnością fizyczną to mamy troszeczkę taką maszynkę do szukania ludzi- stwierdził Mariusz Liana, przewodnik psa ratowniczego w Grupie Krynickiej GOPR.

To, czy zwierzak sprawdzi się w roli ratownika, zależy przede wszystkim od samego psa. - Czyli pies, który jest zmotywowany do pracy, który ma silną psychikę, stabilną, ale też sam przewodnik, który musi być bardzo dobrze zorganizowany, który musi poświęcać psu bardzo dużo czasu i musi być systematyczny. Treningi są przeprowadzane codziennie, czasami dwa razy dziennie, czasami trzy razy dziennie, czasami raz dziennie, ale trening to jest powtarzalność - dodał Patryk Czermak.

W GOPR-ze pracuje obecnie 21 psów. Ich szkolenie zajmuje 2 lata. Zwierzaki muszą zdać specjalistyczny egzamin.

Warto dodać, że psy, które pracują w GOPR-ze, mieszkają ze swoimi przewodnikami, są członkami ich rodzin. Za co opiekunowie najbardziej cenią swoje psy? Dowiedzie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Zobacz także:

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
Jak przekazać 1,5% na Fundację TVN? Kliknij w obraz
podziel się:

Pozostałe wiadomości