Jak psy pomagają ratownikom?
Psy, które pracują w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, świętują 50-lecie swojej działalności. - Pierwsze psy, które pojawiły się Pogotowiu Górskim to były przede wszystkim owczarki niemieckie. Ponieważ były to mocne psy psychicznie, łatwo się je szkoliło i były też w stanie sprostać różnym warunkom atmosferycznym. Do poszukiwań były to w tym czasie najlepsze psy - powiedział Patryk Czermak, przewodnik psa ratownika w Sudeckiej Grupie GOPR.
Prekursorką w szkoleniu psów jest Marta Gutowska, lekarz weterynarii. To właśnie ona w latach 70. przygotowywała psy do pracy w policji, straży pożarnej, a później także ratownictwie. Jej towarzyszka - Honda - była pierwszym w kraju certyfikowanym psem lawinowym.
Pies-ratownik. Jak wygląda szkolenie czworonoga?
- Do tej pory dostawał kawałek odzieży osoby, której szukamy. On wąchał i wtedy, w tym całym terenie starał się znaleźć ten trop. Oczywiście to było dość ciężkie, bo przeszła przez potok, przez rzekę to psom z reguły trop się urywał, bo ten ślad zanikał. W tej chwili szukają tzw. górnym wiatrem, metody są zupełnie inne - tłumaczył Michał Słaboń, naczelnik Grupy Krynickiej GOPR.
- Pies szuka osoby niezależnie od tego, czy my mu coś damy do powąchania, czy nie. On znajduje osoby, od których wychodzi zapach - wyjaśnił Krystian Faltyn, przewodnik psa ratowniczego w Grupie Krynickiej GOPR.
- Psy od ludzi są lepsze przede wszystkim dlatego, że mają lepszy węch. Jeśli to połączymy z bardzo dobrym słuchem i bardzo dobrą sprawnością fizyczną to mamy troszeczkę taką maszynkę do szukania ludzi- stwierdził Mariusz Liana, przewodnik psa ratowniczego w Grupie Krynickiej GOPR.
To, czy zwierzak sprawdzi się w roli ratownika, zależy przede wszystkim od samego psa. - Czyli pies, który jest zmotywowany do pracy, który ma silną psychikę, stabilną, ale też sam przewodnik, który musi być bardzo dobrze zorganizowany, który musi poświęcać psu bardzo dużo czasu i musi być systematyczny. Treningi są przeprowadzane codziennie, czasami dwa razy dziennie, czasami trzy razy dziennie, czasami raz dziennie, ale trening to jest powtarzalność - dodał Patryk Czermak.
W GOPR-ze pracuje obecnie 21 psów. Ich szkolenie zajmuje 2 lata. Zwierzaki muszą zdać specjalistyczny egzamin.
Warto dodać, że psy, które pracują w GOPR-ze, mieszkają ze swoimi przewodnikami, są członkami ich rodzin. Za co opiekunowie najbardziej cenią swoje psy? Dowiedzie się tego z dalszej części materiału.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Pod Świnicą znaleziono ciało turysty. To może być poszukiwany Polak
- Nie żyje 13-latek, który uderzył w armatkę śnieżną. "Chłopiec miał kask, ale mimo wszystko jego obrażenia były bardzo poważne"
- Nagrała, co dzieci robią na zejściu ze Śnieżki. "Ludzie nie mają wyobraźni"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: A. Rek, W. Żesławska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN