Jak w pierwszych latach wyglądała praca ratowników i jakim posługiwali się sprzętem?
Do sytuacji zagrażającej życiu trzymiesięcznego niemowlęcia doszło po tym, jak grupa turystów z Łotwy wybrała się na Czerwone Wierchy.
Na rynku wydawniczym ukazała się książka "TOPR 2. Nie każdy wróci" Beaty Sabały-Zielińskiej. Autorka opisała w niej dwa najgłośniejsze wypadki górskie ostatnich lat - w Jaskini Wielkiej Śnieżnej i na Giewoncie. Bohaterami książki są nie tylko uczestnicy tych wydarzeń, ale także ratownicy górscy oraz ich partnerki. Jak tak dramatyczne przeżycia wspominają ratownicy? Co było najtrudniejsze podczas pisania książki? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała autorka książki, Beata Sabała-Zielińska oraz Bolesław Pietrzyk, ratownik TOPR.
Przed nami ostatnie dni wakacji. Wiele osób z pewnością spędzi je w górach. O tym, że wysokie Tatry nie są dobrym pomysłem dla najmłodszych, przekonuje Karolina Gorczyca. Aktorka, która podczas urlopu zdobywa tamtejsze szczyty, jest zdecydowaną przeciwniczką zabierania maluchów na wymagające dużej sprawności wyprawy. Pod jej postem rozgorzała gorąca dyskusja. Co na ten temat myśli ratownik TOPR?
W Tatrach więcej wypadków zdarza się latem niż zimą. To wszystko dlatego, że gdy pogoda dopisuje, w góry ruszają tłumy turystów. Zdaniem ratownika TOPR Andrzeja Górki, wielu niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, jeśli wyprawy będą dobrze zaplanowane.
Taternik, który zabłądził na szlaku i spędził noc na Wielkiej Galerii Cubryńskiej w rejonie Morskiego Oka jest już bezpieczny. Wykorzystując chwilową poprawę pogody ratownikom udało się dotrzeć do poszkodowanego. W sieci pojawiły się zdjęcia z nocnej akcji ratowników TOPR.
- Niektórym się wydaje, że nasze polskie góry to są takie miniaturki Alp i wysokich gór na świecie. No, niestety tak nie jest - mówi dr Sylweriusz Kosiński, lekarz i ratownik TOPR. Od 1 stycznia 2018 roku ratownicy TOPR udzielili pomocy 256 osobom. Statystycznie TOPR ratuje dziennie trzy osoby. Najczęstszą przyczyną wypadków w polskich górach jest nieodpowiednie przygotowanie turystów. Najwięcej błędów dotyczy ubioru.
O dzisiejszej pogodzie Bartek Jędrzejak opowiadał z Wisły. Przyglądał się tam grupie ratowników GOPR, którzy przygotowują się do sezonu narciarskiego. Co należy robić, gdy wyciąg narciarski się zatrzyma? I jak wówczas przeprowadzić ewakuację? Zobaczcie!