Zasady bezpieczeństwa w górach
Zawsze, gdy w Tatrach poruszana jest kwestia bezpieczeństwa, uwaga wszystkich jest skierowana na TOPR. To na ich wiedzy i umiejętnościach polegają setki turystów. Sezon w górach trwa przez cały rok, ale latem Tatry wydają się przystępniejsze, co bywa złudne dla mniej doświadczonych osób.
- Góry są relatywnie bardziej bezpieczne w lecie, natomiast wypadków mamy więcej, dlatego, że dociera w Tatry więcej ludzi - wyjaśnia Andrzej Górka, ratownik TOPR. - Zdarzają się różne wypadki, wynikające z wielu przyczyn: pogoda, trudności techniczne w wyższych partiach Tatr, trudności orientacyjne w niektórych częściach. To są źle zaplanowane wycieczki, to znaczy nieprzemyślane pod względem swoich umiejętności i możliwości, czyli takie, których nie jesteśmy w stanie zakończyć - wylicza.
Jak podkreśla ratownik, większość osób, która wybiera się na górskie wędrówki, jest jednak dobrze przygotowana i bezpiecznie wraca do domu. Ci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą zejść do doliny, mogą liczyć na pomoc TOPR-u dysponującego doskonałym sprzętem.
W co są wyposażeni ratownicy TOPR-u
Górskie akcje ratunkowe kojarzą się głównie ze śmigłowcami, ale nie bez znaczenia pozostają samochody, którymi poruszają się ratownicy. O to, żeby były to najlepsze z dostępnych pojazdów, dba Skoda, która od piętnastu lat wspiera działania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
- Obecnie udostępniamy trzy elektryczne SUV-y Enyaq iV, które według nas będą idealnie nadawały się do codziennego wsparcia pracowników TOPR-u - tłumaczy Tomasz Pyzałka, specjalista do spraw komunikacji marki Skoda. - Samochody są lokalnie bezemisyjne i bardzo ciche, więc świetnie pasują do okoliczności tatrzańskiej przyrody - podkreśla.
Podczas hamowania i jazdy w dół samochody rekuperują energię, dzięki czemu doskonale wpasowują się w warunki panujące u podnóża Tatr.
Informacje o warunkach w górach
Turyści często zwracają się do TOPR-u z pytaniami dotyczącymi warunków panujących w górach czy też proszą o sugestie w dobrze właściwego szlaku. Andrzej Górka zaznacza, że o ile ratownicy są w stanie udzielić informacji o potencjalnych trudnościach, to nie są w stanie ocenić indywidualnych predyspozycji turystów.
- Musimy wziąć pod uwagę nastromienie, długość, porę roku i pogodę, czyli wszystko to, co decyduje o trudności trasy - Szlaki w Tatrach są bardzo zróżnicowane. Od takich, gdzie dosłownie się idzie, ale są też takie, gdzie uprawiamy coś w rodzaju - bardzo łatwej - ale jednak wspinaczki, wobec czego są zdyskwalifikowane, żeby chodzić tam z maleńkim dzieckiem - zaznacza.
Zabierając pociechę w góry należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, przygotować coś do jedzenia i zabrać ze sobą ciepłe ubrania na wypadek załamania pogody.
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Adam Barabasz
Reporter: Izolda Sanetra