W Tatarach zaczął obowiązywać drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Niestety, zdarza się, że opiekunowie robią to bez posiadania potrzebnej do tak zaawansowanych wędrówek wiedzy.
"Tragiczny finał lawiny".
Gdzie obowiązują?
Cała Polska żyła informacją o pozostawieniu dwóch kobiet przez ich partnerów w trakcie wędrówki po Tatrach. Finałem podjętej przez mężczyzn decyzji była konieczność wezwania TOPR-u. Co jeszcze wydarzyło się w Polsce?
Szła w grupie z przewodnikiem.
Co należy wiedzieć przed przyjazdem, żeby nie zostać odprawionym z kwitkiem?
To ważna informacja dla osób wybierających się w góry w majówkę.
Tegoroczna, śnieżna zima zmusza ratowników do wytężonej pracy. Mimo że świadomość bezpiecznego wypoczynku rośnie, to części osób wciąż brakuje pokory do gór. Sytuacji przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
W Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego, a w Beskidzie Śląskim ewakuowano uczestników obozu sportowego. Ratownicy apelują o rozwagę.
Jak w pierwszych latach wyglądała praca ratowników i jakim posługiwali się sprzętem?
Na rynku wydawniczym ukazała się książka "TOPR 2. Nie każdy wróci" Beaty Sabały-Zielińskiej. Autorka opisała w niej dwa najgłośniejsze wypadki górskie ostatnich lat - w Jaskini Wielkiej Śnieżnej i na Giewoncie. Bohaterami książki są nie tylko uczestnicy tych wydarzeń, ale także ratownicy górscy oraz ich partnerki. Jak tak dramatyczne przeżycia wspominają ratownicy? Co było najtrudniejsze podczas pisania książki? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała autorka książki, Beata Sabała-Zielińska oraz Bolesław Pietrzyk, ratownik TOPR.
Przed nami ostatnie dni wakacji. Wiele osób z pewnością spędzi je w górach. O tym, że wysokie Tatry nie są dobrym pomysłem dla najmłodszych, przekonuje Karolina Gorczyca. Aktorka, która podczas urlopu zdobywa tamtejsze szczyty, jest zdecydowaną przeciwniczką zabierania maluchów na wymagające dużej sprawności wyprawy. Pod jej postem rozgorzała gorąca dyskusja. Co na ten temat myśli ratownik TOPR?
W Tatrach więcej wypadków zdarza się latem niż zimą. To wszystko dlatego, że gdy pogoda dopisuje, w góry ruszają tłumy turystów. Zdaniem ratownika TOPR Andrzeja Górki, wielu niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, jeśli wyprawy będą dobrze zaplanowane.
Taternik, który zabłądził na szlaku i spędził noc na Wielkiej Galerii Cubryńskiej w rejonie Morskiego Oka jest już bezpieczny. Wykorzystując chwilową poprawę pogody ratownikom udało się dotrzeć do poszkodowanego. W sieci pojawiły się zdjęcia z nocnej akcji ratowników TOPR.
W sobotę ratownicy TOPR byli kilka razy wzywani przez poszkodowanych w Tatrach turystów. - Lawina, która zeszła z Wrót Chałubińskiego porwała troje turystów. Nie zostali przysypani, ale jedna z kobiet doznała poważnych obrażeń – powiedział PAP ratownik dyżurny TOPR Jacek Broński.
Niedawno na rynku wydawniczym pojawiła się książka Beaty Sabały-Zielińskiej - "TOPR, żeby inni mogli przeżyć". Przy tej okazji, o trudach pracy ratownika górskiego opowiedzieli nam, w studiu Dzień Dobry TVN, Edward Lichota i Andrzej Maciata. Jakie warunki trzeba spełnić by dostać się w szeregi TOPR-u? Czy ratownikom podczas akcji towarzyszy strach? Które interwencje najbardziej zapadają im w pamięć, te zakończone sukcesem, czy takie, które nie miały szczęśliwego finału?
Za oknem piękna pogoda, a to sprzyja chodzeniu po górach. Jak odpowiednio ubrać się i w co wyposażyć, kiedy planujemy wyjście w Tatry? Jak zachować się, kiedy na drodze pojawi się niedźwiedź? Z Naczelnikiem TOPR-u w Zakopanem Janem Krzysztofem rozmawiał Filip Chajzer. Zobaczcie, czym na końcu rozmowy podpadł dziennikarz Dzień Dobry TVN? ;)
W ciągu ostanich 10 dni w polskich Tatrach zginęło wielu turystów. Jakie są przczyny tak częstych tragedii i jak ich uniknąć? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki rozmawiał na ten temat z Janem Krzysztofem, naczelnikiem TOPR.