Wydano ostrzeżenia lawinowe trzeciego stopnia. "Trudne warunki do uprawiania turystyki"

W górach panuje niebezpieczna pogoda - wzrosło zagrożenie lawinowe i warunki turystyczne są trudne. Szlaki są śliskie i pokryte zaspami śnieżnymi. Osoby wybierające się w góry powinny zachować szczególną ostrożność. 

DD_20220207_Szkolenie_Lawinowe_rep_REP
Górskie szkolenia dla dzieci - poprawka
Źródło: Dzień Dobry TVN

Ostrzeżenia lawinowe w Tatrach

Chociaż gdzieniegdzie aura może zachęcać do wędrówek górskich, to ratownicy apelują o ostrożność przed wejściem na szlak. Wtorkowym popołudniem ogłoszono 3 stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Na stronie lawiny.topr.pl widnieje informacja, że obowiązuje ono do środy 3 stycznia do godziny 20.

- Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie - ostrzega TOPR (Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe).

Niebezpieczna sytuacja pogodowa w polskich górach

Jak przekazał we wtorek Tatrzański Park Narodowy, "w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki w wielu miejscach są mocno oblodzone i bardzo śliskie". Wybierając się w wyższe partie Tatr, niezbędny jest sprzęt zimowy, jak raki, kaski, czekan i tzw. lawinowe ABC - detektor, sonda i łopatka.

Jak podano w komunikacie, obecnie warunki są w znacznej mierze niekorzystne, a poruszanie się wymaga bardzo dużych umiejętności i doświadczenia, a także umiejętności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.

- Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa - podkreśla TOPR w komunikacie.

W górach wciąż prognozowane są opady śniegu, a do tego porywisty wiatr, który może powodować zawieje i zamiecie śnieżne. W efekcie pokrywa śniegowa jest nierównomierna, a w pobliżu grani, gdzie są miejsca wywiane, mogą znajdować się tzw. depozyty śnieżne.

- Depozyty te umieszczone są również we wszelkich zagłębieniach terenowych oraz pod ścianami. Te "swoiste pułapki" leżą na starej zlodowaciałej warstwie i są słabo z nią związane - zwraca uwagę TOPR.

Więcej informacji o pogodzie na TVN Meteo.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości