ratownicy

  ratownicy

  W Polsce tego lata w wodzie straciło życie 208 osób. Niestety, według statystyk był to rekord utonięć. Dlaczego doszło do tych tragedii? O błędach popełnianych przez osoby odpoczywające nad wodą rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ratownikiem basenowym WOPR Mają Nować, ratownikiem Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Tomaszem Kurowickim i ratownikiem koordynatorem kąpieliska morskiego w Międzyzdrojach Mateuszem Bobkiem. Od naszych gości dowiedzieliśmy się również, co oznacza czerwona flaga, a co biała oraz kto może poruszać się w strefie czerwonej boi, a kto - w strefie żółtej.

  W bezpiecznej strefie Volkswagena Robert Stockinger spotkał się z małymi superbohaterami. Jakimi mocami dysponują? Zdradziła nam to blogerka - Ilona Kostecka. Zobaczcie.

  Od samego rana w TVN Cafe uczyliśmy naszych widzów jak udzielić pierwszej pomocy. Agnieszka Dąbrowska, organizator akcji "AXA kierunek ratunek: "Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy to jest taka aktywna forma dbania o bezpieczeństwo. To jest proste, nie należy się bać, trzeba mieć minimalną wiedzę, a można komuś uratować życie". Był tam również dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wysyła się tam, gdzie potrzebna jest bardzo szybka pomoc, a miejsce jest trudno dostępne. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy: pielęgniarkę Annę Buczek, ratownika medycznego Pawła Kubickiego i lekarz Konrada Matyję, aby powiedzieli o działaniu LPR. Co ich frustruje w pracy? W jakim czasie od momentu zgłoszenia zdarzenia załoga helikoptera ratowniczego powinna wystartować? Ile jest w Polsce baz LPR?

  Od początku 2018 roku utonęło już 12 osób. Jak reagować, kiedy na naszych oczach pod kimś załamał się lód, lub sami wpadniemy do lodowatej wody? Z ratownikami z legionowskiego WOPR-u spotkała się dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska.

  Zimą wielu bezdomnych potrzebuje pomocy. Jakiego rodzaju? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN - specjalistkę z zakresu polityki społecznej dr Kazimierę Król.

  Siedem lat temu, w lipcową noc, w jacht Malay Girl uderzył potężny sztorm. Do rana trwała trudna akcja ratunkowa i walka o dwóch rozbitków. To co się wtedy wydarzyło sprawiło, że dotychczas obcy sobie ludzie z różnych krajów do dzisiaj trzymają się razem. Co pamiętają z tej akcji?

  Z kamerą Dzień Dobry TVN przyglądaliśmy się codziennej pracy ratowników SAR (ang. Search And Rescue) czyli "szukaj i ratuj" i ich ćwiczeniom ratowniczym na pełnym morzu. Kpt. ż. w. Janusz Maziarz: "Służba SAR, czy służby tego typu, mogą kogoś uratować jeżeli będą miały szansę. Do wszystkich, którzy uprawiają sporty wodne (...) dajcie nam szansę! Odpowiednio się ubierzcie miejcie sprzęt, który nas powiadomi o zdarzeniu, a najważniejsze - określi Waszą pozycję". O swojej pracy, najczęstszych przyczynach wypadku na morzu i technologii, która pomaga w ratownictwie, opowiedzieli nam kpt. Jerzy Borkowski i Bogusław Capała.

  "To wspaniałe uczucie, gdy wydobywa się żywych ludzi spod zawalonych domów. Jest to prawdziwy cud" - powiedział ratownik Rafael Rocha, na którego oczach zawalił się jeden z budynków. Bez zastanowienia ruszył na pomoc potrzebującym. To tylko jeden z ratowników ochotników, którzy ratowali ofiary trzęsienia ziemi, które miało miejsce 19 września w Meksyku. Poznajcie niezwykłych ludzi, którzy postanowili poświęcić życie potrzebującym.

  Być może już niedługo ratownicy medyczni będą jeździli na moto-ambulansach. W co wyposażone są karetki na dwóch kółkach? Czy taki motocykl będzie miał takie same prawa jak typowa karetka? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

  To była największa katastrofa budowlana w dziejach współczesnej Polsce. Dokładnie 10 lat temu, tj. 28 stycznia 2006 r. runął dach pawilonu, w którym odbywały się międzynarodowe targi gołębi pocztowych. Zginęło wtedy 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. W Dzień Dobry TVN gościliśmy ratowników z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Nowego Sącza: mł. kpt. Zygmunta Łatkę i asp. szt. Dariusza Muchę, którzy pracowali na miejscu katastrofy. Powiedzieli nam, w jakich okolicznościach dowiedzieli się o tragedii i o samej akcji ratowniczej.

  Na co dzień wykonują różne zawody, ale w przypadku katastrofy mobilizują się i ruszają nawet w najdalsze zakątki świata. Wszystko po to, by nieść pomoc potrzebującym. Ula Chincz pojechała na obóz przygotowawczy ratowników pod Tarnobrzegiem. Jak wyglądają ich przygotowania? Jakie zabiegi wykonują w warunkach polowych? Jak często ratownicy wyjeżdżają na misje? I czy każdy może zostać ratownikiem?

  Upalny weekend warto spędzić nad wodą! Bartek wybrał się dziś nad Zalew Zegrzyński. Spotkał się tam z niezwykłym ratownikiem - Majkelem.