Jak nie zachowywać się przy falochronie? Ratownik ostrzega

Falochron
Jak nie zachowywać się przy falochronie? Ratownik ostrzega
Źródło: Martin Koebsch/Getty Images
Ratownik medyczny Karol Bączkowski opublikował w serwisie społecznościowym nagranie ukazujące, dlaczego nie wolno się kąpać przy falochronie. - Tam, gdzie nie widać, nagle kilka metrów głębi - podkreślił. Pod postem posypały się komentarze. "Ten film powinien być pokazywany przed wejściem na plażę", "Nad Bałtykiem byłem wiele razy, a nawet o tym wcześniej nie słyszałem!" - czytamy.

Kąpiel przy falochronach jest niebezpieczna

Kąpiel przy falochronach jest bardzo niebezpieczna, o czym co roku w sezonie letnim przypominają ratownicy.

- Nie wchodzimy po zabawki, piłki i materace, które nam uciekły w okolice falochronu. Tam, gdzie nie widać, nagle kilka metrów głębi. Prewencja się opłaca. Nie dokładamy ratownikom roboty - zapelował ratownik medyczny Karol Bączkowski w serwisie społecznościowym LinkedIn.

Dalsza część artykułów pod materiałem wideo.

DD_20240504_Bezpieczenstwo_REP
Bezpieczeństwo nad wodą
Źródło: Dzień Dobry TVN

Do wpisu autor dołączył nagranie "Niebezpieczny Bałtyk ku przestrodze", które zostało opublikowane na YouTube w 2018 roku. Ratownicy WOPR pokazują w nim i tłumaczą, dlaczego nie wolno chodzić po falochronie ani przy nim się kąpać.

- Bezwzględny zakaz wchodzenia na drewniane paliki, nasze falochrony, ponieważ są one bardzo śliskie, obrośnięte glonami, a upadek z nich będzie wiązał się ze spadaniem do rowu - tłumaczył jeden z ratowników.

Jak dodał, rowy mogą osiągać nawet kilka metrów głębokości. Na nagraniu widać, jak wysoki WOPR-owiec traci grunt, będąc blisko brzegu. - Dla osób słabo pływających, ale nawet dla osób o bardzo dobrych umiejętnościach pływackich [...] taka kąpiel przy falochronach może skończyć się bardzo dużym nieszczęściem - słyszymy w wideo.

Falochrony nad morzem. Ratownicy apelują do rodziców

W nagraniu ratownik zwrócił się również do rodziców, by uczulili swoje dzieci, by kąpały się, jak najdalej od falochronów.

- Dzieci myślą, że te drewniane paliki w momencie wchodzenia do wody, kiedy będzie głęboko, zapewnią im bezpieczeństwo. [...] Jest to jak najbardziej mylne. Od samego wejścia rozpoczyna się bardzo głęboki rów [...], a dla takiego malucha będzie to głębokość praktycznie do szyi albo i głębiej - podkreślił szkoleniowiec.

Zarówno pod postem, jak i nagraniem posypały się komentarze, z których wynika, że wiele osób nie zdawało sobie sprawy z niebezpieczeństwa. "Stary koń ze mnie, nad Bałtykiem byłem wiele razy, a nawet o tym wcześniej nie słyszałem! Bardzo słuszna inicjatywa!", "Szacun dla ratowników za nagranie filmu. Bardzo dobry instruktaż bezpiecznego korzystania z wody", "O kurcze, wiedziałam, że jest głębiej, ale nie że aż tak. Ten film powinien być pokazywany przed wejściem na plażę" - czytamy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości