Planujesz wypoczywać z dzieckiem nad wodą? Uważaj na tę jedną rzecz. "Możemy zacząć się topić"

Bezpieczeństwo nad wodą
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ze względu na globalny wzrost temperatur urlopowicze o coraz wcześniejszych porach roku korzystają z uroków plaż i akwenów. Temu rodzajowi wypoczynku sprzyja trwająca majówka, dlatego już teraz zasięgnęliśmy porad ratownika WOPR, Kuby Malinowskiego, w kwestii dbania o bezpieczeństwo nad wodą. Czego się wystrzegać, a o czym pamiętać?

Bezpieczeństwo nad wodą

Słupki rtęci zatrzymują się na coraz wyższych kreskach. Tym samym wraz z początkiem maja tysiące Polek i Polaków wyruszyło nad jeziora, rzeki i Bałtyk, by wypocząć. O czym powinni pamiętać, by zachować bezpieczeństwo? O to ratownika WOPR zapytała Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz.

- Powinniśmy pamiętać o nawodnieniu, o asekuracji przed słońcem, czyli nakryciu głowy, olejkach do smarowania z filtrem. Kąpać się w miejscach wyznaczonych, strzeżonych, z ratownikami, z białą flagą oczywiście - wymieniał Kuba Malinowski.

Bezpieczeństwo dzieci nad wodą

Rodzice często decydują się na zakup uwielbianych przez maluchy pontonów. Okazuje się jednak, że w nieodpowiednich warunkach, mogą stwarzać niebezpieczeństwo.

- Wszystkie dmuchańce, nazwijmy to tak potocznie, dryfują. Można z nich spaść. Jak z nich spadniemy, jeśli nie potrafimy pływać, no to wiadomo, możemy zacząć się topić. Lepiej korzystać przy brzegu, gdzie mamy dno - mówił.

A co zrobić, jeśli widzimy, że ktoś tonie? - Po pierwsze trzeba wezwać pomoc. Czyli kolejno - 601 100 100 - numer ratunkowy nad wodą. A dalej idąc, możemy tę osobę wyciągnąć, tylko nie za pomocą ręki, czy wchodząc do niej i wyciągając, bo może ta osoba nas wrzucić pod wodę, sama będzie chciała wyciągać się znad wody. Dlatego coś jej podajemy - patyki, gałęzie, związane ubrania - mówił.

O czym jeszcze należy pamiętać? Sprawdźcie w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Michalina Kobla

Reporter: Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz

Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ d3sign

podziel się:

Pozostałe wiadomości