Jak się ubezpieczyć na majówkowy wyjazd? "Zwrócić uwagę na to, o czym zapominamy"

Czy warto mieć ubezpieczenie na majówkowy wyjazd?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak i co ubezpieczyć przed wyjazdem majówkowym?
Jak i co ubezpieczyć przed wyjazdem majówkowym?
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Część z nas planuje wyjechać na majówkę. Przed podróżą warto zatroszczyć się o ubezpieczenie. Dlaczego dobrze je wykupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy? Czy wystarczy karta EKUZ? O tym w Dzień Dobry TVN mówił Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.

Ubezpieczenie na majówkę. Dlaczego warto jej wykupić?

Niektóre osoby, które planują spędzić majówkę gdzieś w Europie, wybiorą się w podróż samochodem. W takich sytuacjach trzeba pamiętać o solidnej polisie komunikacyjnej.

- Trzeba też zwrócić uwagę na to, o czym zapominamy. W miejsce docelowe docieramy np. po jednym dniu [...] i zapominamy o tym jednym dniu (żeby wykupić ubezpieczenie). Zapominamy też o winietach, które obowiązują na przejazd w takich krajach jak Słowacja czy Austria. [...] Zapominamy też o dniu powrotu, a z naszego doświadczenia wynika, że najwięcej tych nieszczęśliwych zdarzeń [...] zdarza się w trakcie, gdy docieramy na miejsce - powiedział w Dzień Dobry TVN Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.

Warto sprawdzić u ubezpieczyciela, co dokładnie nam przysługuje w razie wypadku. Szczególnie dotyczy to osób, które mają samochód w leasingu lub w najmie długoterminowym.

- Pamiętajmy o tym, że tam też są specjalne regulacje dotyczących możliwości transportowych takiego auta za granicę. Upewnijmy się u naszego leasingodawcy, że to auto może wyjechać za granicę i że jest należycie ubezpieczone - tłumaczył gość Dzień Dobry TVN.

Ubezpieczenie zdrowotne na majówkę. Jakie wybrać?

Za każdym razem, gdy jedziemy na wakacje czy majówkę, powinniśmy mieć ubezpieczenie zdrowotne. Gdy o nim zapomnimy, możemy ubezpieczyć się na miejscu. Będzie ono jednak obowiązywało dopiero od następnego dnia.

- Pamiętajmy jednak o tym, że czym później się ubezpieczamy, to koszt takiej polisy będzie wyższy. Najlepiej więc wtedy, kiedy rezerwujemy sobie wycieczkę w biurze podróży albo wtedy, kiedy kupujemy bilet lotniczy, albo kiedy rezerwujemy sobie hotel, dokładnie w tym momencie pamiętać o ubezpieczeniu - dodał specjalista.

Co ważne, karta EKUZ nie zastępuje ubezpieczenia.

- EKUZ jest cenną rzeczą. Jak sama nazwa wskazuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - obejmuje tylko zdrowie i wyłącznie na terenie krajów Unii Europejskiej oraz niektórych innych krajów, np. w Szwajcarii i Norwegii. Jest to karta, która daje nam takie same prawa, jako Polakom, do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej w kraju, do którego jedziemy. [...] Nie zastępuje polisy i dotyczy tylko naszego zdrowia, nie obejmuje np. bagażu, transportu z kraju docelowego i nie zastępuje innego rodzaju polis - zaznaczył ekspert.

O co jeszcze warto zadbać? Kiedy, jeśli zostajemy na majówkę w Polsce, potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Apokalipsa w galerii sztuki
Materiał promocyjny

Apokalipsa w galerii sztuki