Codzienność w slumsach Nairobi
Według definicji slums to bardzo zaludniony obszar miasta, zamieszkały przez najuboższą ludność. Dzielnice biedy są najbardziej powszechne w wielkich aglomeracjach państw Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. W nowym odcinku cyklu "Dzieci świata" Marzena Figiel-Strzała pokazała widzom codzienność w slumsach w Afryce Wschodniej, które otaczają Nairobi, stolicę Kenii, nazywaną "zielonym miastem słońca".
Prawie 50 lat temu politycy po wyborach zdecydowali się oczyścić "miasto słońca" z biedy i brudu. Ludzi ulicy wypchnięto na jego obrzeża i na tej ziemi zaczęli prowizoryczne domy z tego, co udało im się znaleźć na ulicy. Dzielnicami często zarządzają tzw. królowie.
- Ludziom wydaje się, że tu nie niebezpiecznie, ale jest bezpiecznie, bo mamy tu swoje własne prawo. Dwa lata nasza szefowa, czyli król ogłosił, że jeśli ktoś zostanie przyłapany na przestępstwie, to spotka go straszna kara - tłumaczył Denis Molo, mieszkaniec slumsu Kibera.
W slumsach w okolicy Nairobi Marzena Figiel-Strzała poznała Breviana, czyli chłopca, który wybrał wyjątkową drogę walki o marzenia. Każdego ranka wstaje o 5 rano do szkoły, aktualnie jest w ósmej klasie. Brevian Mise ma także swoją pasję, a jest nią balet. Marzy, by w przyszłości zostać cenionym baletmistrzem.
- Pamiętam, jak pierwszy raz zobaczyłam jego taniec, to było wspaniałe. Byłam taka dumna i szczęśliwa - wspominała mama utalentowanego chłopca, Rehema Mwikali. Brevian dołączył do szkoły baletowej w 2021 roku. Teraz przygotowuje się już do czwartej premiery.
Marzyciel z kenijskiego slumsu mieszka w jednym pokoju, w którym musi pomieścić się aż pięć osób.
- Brevian wychowuje się bez ojca. Chłopca nie stać nawet na bilet autobusowy, żeby dojechać na zajęcia baletowe, bilet kosztuje jakieś 30 centów. To wydaje się niewiele, ale dla jego rodziny to zbyt duża kwota - podkreśliła Cooper Rust, założycielka Dance Centre Kenya.
- Bardzo kocham mamę, siostrę i babcię, chciałbym pomóc im w przyszłości żyć w lepszych warunkach. Wiem, że mogę to zrobić, tańcząc w balecie - zaznaczył chłopiec.
Jak tłumaczyła nauczycielka Breviana, za kilka miesięcy skończy on darmową szkołę podstawową, a drugi stopień kształcenia jest już płatny. Jedyną szansą, żeby mógł nadal tańczyć, jest pozostanie w mieście i uczęszczanie do jednej ze stołecznych szkół. Niestety, jego mamę nie stać na taki wydatek.
Nowe życie "chłopca ze slumsów"
W studiu Dzień Dobry TVN Marzena Figiel-Strzała podała przykład, jak wsparcie ludzi dobrej woli odmienia życie osób dorastających w trudnych warunkach.
- Joel Kioko urodził się w tym samym slumsie co Brevian. Cooper Rust znalazła sponsora dla Joela. On skończył English National Ballet School w Londynie, a teraz pracuje w Nevadzie w Teatrze Narodowym, jest baletmistrzem - mówiła reporterka Dzień Dobry TVN.
Marzena Figiel Strzała poszukuje osób mogących wesprzeć dalszą ścieżkę utalentowanego Breviana.
- Przyszłam trochę z apelem, że być może znalazłaby się organizacja, firma, która chciałaby się zaopiekować Brevianem i zasponsorować mu ścieżkę edukacji szkoły II stopnia. Też szukam sponsora tanecznego dla chłopca, ponieważ stroje, opieka, wyżywienie kosztują - dodała.
Chwilę później okazało się, że chęć pomocy chłopcu ze slumsów zadeklarowała m.in. Sandra Hajduk-Popińska.
Jeżeli ty również chcesz pomóc Brevianowi i wesprzeć go w drodze do spełniania marzeń - skontaktuj się z Marzeną Figiel Strzałą (marzena.figielstrzala@gmail.com).
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 10-letni Paweł znalazł na ulicy pieniądze i zwrócił je właścicielowi. Za swoją postawę otrzymał Pozytywkę Dzień Dobry TVN
- Poznaliśmy laureatów Superpozytywki. "Jesteście wzorem do naśladowania"
- Pozytywka Dzień Dobry TVN trafiła do rąk najstarszego krawca w Polsce
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Marzena Figiel-Strzała
Źródło zdjęcia głównego: ddtvn