Dzieci świata. Jak wygląda recykling w Bangladeszu? "Jest tu brudno, a zapach nie jest przyjemny"

389A0422
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzieci świata - recykling w Bangladeszu
Dzieci świata - recykling w Bangladeszu
Recykling w Bangladeszu
Recykling w Bangladeszu
Marzena Figiel-Strzała odwiedziła Bangladesz - kraj opisywany jako jeden z największych eksporterów odzieży na świecie. Reporterka sprawdziła, jak wygląda początkowy proces produkcji tekstyliów poliestrowych. Jak się okazało, udział bierze w nim wiele dzieci.

Dzieci Świata - Bangladesz

W nowym odcinku "Dzieci Świata" Marzenia Figiel-Strzała odwiedziła Bangladesz - kraj, który tuż po Chinach, jest największym eksporterem odzieży na świecie. Reporterka opowiedziała m.in. o plastiku wykorzystywanym do produkcji poliestru i tzw. greenwashingu (eko-ściemie).

- Poliester z recyklingu wytwarzany jest z plastikowych butelek PET, a z ośmiu butelek może powstać koszulka. Czy jest to rzeczywiście ekologiczne i etyczne rozwiązanie? Postanowiłam sprawdzić jak wygląda początek jego produkcji - tłumaczyła Marzena Figiel-Strzała.

Okazuje się, że to dzieci, głównie te żyjące na ulicy, zbierają butelki i zanoszą je do fabryki. Robią to od rana do wieczora. Śmieci skupowane są przez centra recyklingowe, gdzie przetwarza się je na płatki PET, z których produkuje się poliestrowe nici. Podsumowując, pozyskane opakowania są segregowane, cięte, myte i suszone.

Wśród osób wykonujących tę pracę są nawet 7-letnie dzieci.

- Chodzę do szkoły a po lekcjach przychodzę segregować butelki. Jest tu brudno, zapach nie jest przyjemny, ale przyzwyczaiłam się do tego. Wieczorami lubię robić różne rzeczy z papieru i plastiku, chciałabym zostać artystką - mówiła reporterce jedna z dziewczynek. Za wór wysegregowanych butelek pracownicy otrzymują równowartość dwóch złotych.

Tekstylia poliestrowe

W studiu Dzień Dobry TVN Marzena Figiel-Strzała opowiedziała widzom, że w 2024 roku aż 60 proc. wszystkich tekstyliów na rynków są właśnie tekstyliami poliestrowymi. Jak rozpoznać taką odzież?

- Marki chcąc wpisywać się w taki trend bycia eko, na metce umieszczają, że to jest z recyklingu, z rPET, ale nie zawsze to prawidłowe rozumienie, ponieważ my rozumiemy, że ta koszulka jest eko, że przyczyniamy się do poprawy środowiska, to nie jest prawda - powiedziała reporterka.

Więcej historii z podróży Marzeny poznasz w naszym materiale wideo.

Big Mama rozpoczęła remont sierocińca

Reporterka odwiedziła Big Mamę, która niegdyś była bohaterką jej reportażu. Okazało się, że jest w ogromnej potrzebie. Zawaliło się piętro domu dla dzieci, który prowadzi. Marzena Figiel-Strzała zorganizowała zbiórkę na kwotę 10 000 zł, a w ciągu doby wpłacający przekroczyli kwotę o 600%. Tak kwota pozwala w 100% pokryć koszty remontu.

Link do zbiórki znajdziesz TUTAJ.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości