Marzena Figiel-Strzała odwiedziła Bangladesz - kraj opisywany jako jeden z największych eksporterów odzieży na świecie. Reporterka sprawdziła, jak wygląda początkowy proces produkcji tekstyliów poliestrowych. Jak się okazało, udział bierze w nim wiele dzieci.
Dzieci Świata - Bangladesz
W nowym odcinku "Dzieci Świata" Marzenia Figiel-Strzała odwiedziła Bangladesz - kraj, który tuż po Chinach, jest największym eksporterem odzieży na świecie. Reporterka opowiedziała m.in. o plastiku wykorzystywanym do produkcji poliestru i tzw. greenwashingu (eko-ściemie).
- Poliester z recyklingu wytwarzany jest z plastikowych butelek PET, a z ośmiu butelek może powstać koszulka. Czy jest to rzeczywiście ekologiczne i etyczne rozwiązanie? Postanowiłam sprawdzić jak wygląda początek jego produkcji - tłumaczyła Marzena Figiel-Strzała.
Okazuje się, że to dzieci, głównie te żyjące na ulicy, zbierają butelki i zanoszą je do fabryki. Robią to od rana do wieczora. Śmieci skupowane są przez centra recyklingowe, gdzie przetwarza się je na płatki PET, z których produkuje się poliestrowe nici. Podsumowując, pozyskane opakowania są segregowane, cięte, myte i suszone.
Wśród osób wykonujących tę pracę są nawet 7-letnie dzieci.
- Chodzę do szkoły a po lekcjach przychodzę segregować butelki. Jest tu brudno, zapach nie jest przyjemny, ale przyzwyczaiłam się do tego. Wieczorami lubię robić różne rzeczy z papieru i plastiku, chciałabym zostać artystką - mówiła reporterce jedna z dziewczynek. Za wór wysegregowanych butelek pracownicy otrzymują równowartość dwóch złotych.
Tekstylia poliestrowe
W studiu Dzień Dobry TVN Marzena Figiel-Strzała opowiedziała widzom, że w 2024 roku aż 60 proc. wszystkich tekstyliów na rynków są właśnie tekstyliami poliestrowymi. Jak rozpoznać taką odzież?
- Marki chcąc wpisywać się w taki trend bycia eko, na metce umieszczają, że to jest z recyklingu, z rPET, ale nie zawsze to prawidłowe rozumienie, ponieważ my rozumiemy, że ta koszulka jest eko, że przyczyniamy się do poprawy środowiska, to nie jest prawda - powiedziała reporterka.
Więcej historii z podróży Marzeny poznasz w naszym materiale wideo.
Big Mama rozpoczęła remont sierocińca
Reporterka odwiedziła Big Mamę, która niegdyś była bohaterką jej reportażu. Okazało się, że jest w ogromnej potrzebie. Zawaliło się piętro domu dla dzieci, który prowadzi. Marzena Figiel-Strzała zorganizowała zbiórkę na kwotę 10 000 zł, a w ciągu doby wpłacający przekroczyli kwotę o 600%. Tak kwota pozwala w 100% pokryć koszty remontu.
Link do zbiórki znajdziesz TUTAJ.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jakie prawa ucznia są najczęściej łamane? "Prawdziwa krucjata"
- Nauczyciel miał nagrywać przebierające się uczennice. Wcześniej "uwiódł 15-latkę, efektem była ciąża"
- Nie żyje 16-latka zaatakowana w szkolnej łazience. Matka dziewczyny ma żal do dyrekcji
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Marzena Figiel-Strzała
Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News