Uczniowie mają nie tylko obowiązki, ale przede wszystkim prawa. Jednak czy są świadomi tego, co im wolno? Czy nauczyciele respektują ich wolność np. do wypowiedzi i wyrażania własnych opinii? O tym w Dzień Dobry TVN mówił Marcin Kruszewski, prawnik i twórca internetowy.
Jakie prawa ma dziecko w szkole?
Marcin Kruszewski, który znany jest w sieci jako "Prawo Marcina", popularyzuje w mediach społecznościowych wiedzę na temat szeroko pojętego prawa, norm prawnych i zasad. Niedawno wydał książkę, w której skupia się na prawach uczniów. Wskazał, jakie prawa dzieci i młodzieży w szkołach są najczęściej łamane.
- Na to są nawet badania. Rzecznik Praw Dziecka dr Marek Michalak opublikował kiedyś na swojej stronie raport. Wiecie, jakie prawo było najczęściej łamane według samych uczniów? Prawo do głosu i własnej opinii. To wskazała większość uczniów, która zauważyła łamanie ich praw. To był faktyczny problem, który był stwierdzony badaniami. Niedawno opublikowano raport Najwyższej Izby Kontroli, gdzie znaleziono inne problemy. To było w województwie świętokrzyskim - system oceniania często był niezgodny z prawem, mieszanie oceny przedmiotowej z oceną z zachowania, zbyt rażące ingerowanie w wygląd uczniów, a szczególnie uczennic. Walka z makijażem była klasyką, kiedy ja byłem w gimnazjum, a dzisiaj jest to czasami prawdziwa krucjata nawet w szkołach ponadpodstawowych - powiedział nasz gość.
Co może dziecko w szkole?
Dlaczego tak ważne jest, by uczniowie mieli prawo do wyrażania swoich opinii, polemizowania, wywoływania dyskusji, w której biorą udział osoby o różnych poglądach?
- Nowoczesna szkoła powinna być szkołą demokratyczną, gdzie głos ucznia, który być może wie mniej, być może jest mniej doświadczony, powinien być słyszany. Zauważyłem, że uczniowie najbardziej boją się werbalizować swoje wątpliwości, słowa krytyki, jeżeli chodzi o jakiś konflikt, który w szkole powstanie. (...) Największy problem pojawia się, kiedy dochodzi do tzw. pyskowania. To nie jest reguła, ale często nauczyciele nazywają tym pojęciem każde wątpliwości uczniów względem zgodności z prawem pewnych szkolnych zasad. Uważam, że uczeń w kulturalny sposób, nienaruszający dóbr osobistych innych, może podawać w wątpliwość pewne szkolne reguły. Być może nauczyciel będzie miał rację, ale to jest jego rola, jako osoby starszej, bardziej doświadczonej, aby wytłumaczyć, że w tym momencie uczeń się myli, a jeśli się nie myli, to przyznać się do błędu - wskazał prawnik.
Czy uczeń może wyrazić swoją opinię dotyczącą wystawionej oceny? Czy ma prawo porozmawiać o tym z nauczycielem?
- Nauczyciel zgodnie z prawem ma nie tylko obowiązek wystawić ocenę, ale też ją uzasadnić, umotywować. To zupełnie normalna rola nauczyciela, że przychodzi do niego uczeń, rodzic i pyta "dlaczego". Nauczyciel zgodnie ze swoimi obowiązkami zawodowymi tłumaczy, wyjaśnia - podkreślił Marcin Kruszewski.
Całą rozmowę można znaleźć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Ćwiczenia fizyczne, dzięki którym dzieci lepiej przyswoją matematykę. "Trzeba się jej uczyć przez działanie"
- Mama, niania czy żłobek - co jest dobre dla dziecka? "Wtedy buduje się więź"
- Nauczycielki stworzyły fikcyjnego bohatera i uczyły o nim dzieci. Co chciały tym udowodnić?
Autor: Justyna Piąsta
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News