Jak rozmawiać z dziećmi o hejcie? "Oprawcami nie jest jedna osoba, tylko zazwyczaj grupa"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Hejt nie jest ok! Dzieci nie boją się o tym mówić
Hejt nie jest ok! Dzieci nie boją się o tym mówić
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Jak dzieci zmieniłyby szkołę?
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Nauczanie domowe w górskiej wiosce edukacyjnej
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Szkoły, które uczą inaczej
Szkoły, które uczą inaczej
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Jakie zmiany czekają polską szkołę?
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Występ tancerzy Szkoły Musicalowej
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Fobia szkolna dzieci w spektrum autyzmu
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolna gonitwa – dlaczego dzieci są przeciążone nauką?
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Szkolny stres i jego wpływ na dzieci
Uczniowie o zmianach w edukacji
Uczniowie o zmianach w edukacji
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Sprawdziliśmy najlepsze licea w Polsce
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Jak szkoła wpływa na życiowe wybory?
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Pierwsza ukraińska szkoła dla dzieci, które uciekły przed wojną
Jak przetrwać szkołę?
Jak przetrwać szkołę?
Hejt w szkole to często temat tabu. Wychodzi na światło dzienne zdecydowanie za późno, gdy dziecko cierpi albo dochodzi do tragedii. Jak aktywizować nasze pociechy do tego, aby o nim mówiły? Jak je edukować, żeby wiedziały, jak się mu przeciwstawiać? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawiali Ewa Abart, lektorka i mama dwójki dzieci, współautorzy słuchowiska "Hejt nie jest ok" Ignacy Bałauszko, Tymoteusz Daniluk i Borys Świętczak oraz psycholog Hubert Czemierowski.

"Hejt nie jest ok" - słuchowisko

Ewa Abart jest mamą 14-letniej córki i 8-letniego syna. Gdy starsza z pociech zaczęła opowiadać o sytuacjach hejtu, będąc jeszcze w szkole podstawowej, w głowie rodzicielki rodziły się pomysły, jak uchronić dziecko przed atakiem rówieśników. Lata później wpadła na pomysł słuchowiska edukacyjnego, a inicjatywę tę zaproponowała dyrektorce w szkole syna. Pomysł bardzo się spodobał, a w placówce od razu ogłoszono konkurs na scenariusz. Po wyborze jednego z nich wraz z uczniami lektorka rozbudowała historię, omówiła i nagrała w formie słuchowiska pt. "Hejt nie jest ok".

- Pomysł narodził mi się z domowych obserwacji. Bardzo dużo rozmawiamy z dziećmi w domu. Dowiedziałam się o ogromnej skali tego zjawiska w szkole córki. To był pierwszy impuls. Drugi impuls był taki, że napisałam jakiś czas temu bajki dla dzieci. Jedna była o wykluczeniu. Dostałam ogromną liczbę wiadomości od rodziców. Jak zbiłam sobie te dwa powody, postanowiłam, że muszę coś z tym zrobić. Te prawa człowieka są dla mnie szalenie ważne – tłumaczyła nasza gościni.

Nagranie to ma być głosem niezgody płynącym bezpośrednio od młodych ludźmi do rówieśników. Niezgody nie tylko na bycie przemocowcem, ale również biernym obserwatorem w sytuacjach, w których koledzy doświadczają hejtu. Historia zamyka się w 30 minutach, dzięki czemu młody odbiorca nie zdąży się znudzić i wysłucha przekazu do końca. Słuchowisko bezpłatnie odtworzyć możemy w serwisach streamingowych. Projekt ma wsparcie Amnesty International.

- Do młodzieży chciałam dotrzeć ich kanałami, ale to by się nie wydarzyło, gdyby nie fantastyczna szkoła w Warszawie. W 6-osobowej grupie nagraliśmy słuchowisko, które bazuje na prawdziwych wydarzeniach – opowiadała lektorka.

Hejt - czym jest i skąd się bierze?

Sporo się mówi o hejcie, bullyingu, mowie nienawiści, przemocy rówieśniczej – tych wszystkich nazw można tu używać jako synonimów. Jak przyznał psycholog Hubert Czemierowski, jako dorośli mamy czasem tendencję niektóre zachowania ignorować, bagatelizować, bo „to przecież dzieciaki”. Tymczasem należy być świadomym, że to zwykle nie jest jedno zdarzenie tylko cały taki łańcuszek. Istnieje także zjawisko ghostingu, czyli wykluczania, niezauważania kogoś.

Trudno oczekiwać od dzieci, szczególnie tych w szkołach podstawowych, że będą umiały albo miały odwagę reagować na przemoc i postawić się. Dlatego podstawą jest rozmowa rodziców i pedagogów z uczniami.

- Oprawcami hejtu nie jest jedna osoba tylko zazwyczaj grupa. Mogą być różne motywy, zazwyczaj wynikają z deficytów i są chęcią przejęcia władzy nad kimś – podkreślił specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana