Już za kilka dni poznamy laureata niechlubnego plebiscytu "Statutowy absurd roku". Jakie szkodliwe regulacje obowiązują w niektórych szkołach? Za jakie "przewinienia" uczeń może zostać ukarany? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Danie Sjargi, wiceprezes Stowarzyszenia Umarłych Statutów, koordynator konkursu "Statutowy absurd roku", Justyna Suchecka, dziennikarka specjalizująca się w edukacji.
Jakie absurdalne przepisy obowiązują w szkołach?
Danie Sjargi, wiceprezes Stowarzyszenia Umarłych Statutów, koordynator konkursu "Statutowy absurd roku" powiedział, że absurdy, na które plebiscyt zwraca uwagę, naruszają obowiązujące prawo. - Są to rzeczy, które naruszają ustawy, rozporządzenia, a także konstytucję RP albo nawet katy prawa międzynarodowego - stwierdził.
Takie nieprawidłowości zgłaszają uczniowie, rodzice, ale i nauczyciele. - W tym roku uruchomiliśmy formularz elektroniczny, ale większość statutowych absurdów, które wyróżniliśmy w tym roku, pochodzi z naszych interwencji z całego 2023 roku - tłumaczył.
Do nagrody nominowanych jest 8 szkół. Jedna z nich ingeruje w to, co uczeń robi w czasie wolnym, poza szkołą - zabrania ona uczniom wychodzić z domu po godzinie 22.00 bez opieki rodzica. - To jest zasadne, żeby dzieci, szczególnie te najmłodsze nie pałętały się po ulicy samodzielnie, ale dlaczego akurat pod opieką rodzica? Dlaczego nie może wyjść do teatru po 22.00, dlaczego nie może pójść do parku ze starszym bratem albo siostrą - stwierdził Danie Sjargi. Co ciekawe, jedna ze szkół może ukarać ucznia za pokazywanie ciała, ale nie precyzuje tego przepisu.
Jak i kto tworzy szkolne statuty?
- Statut szkolny to jest taka szkolna konstytucja, to jest ten dokument, który powinien być najważniejszy dla uczniów, dla rodziców, dla nauczycieli, czyli powinien regulować podstawowe sprawy, które się w szkole dzieją i od reformy edukacji [...] ten statut jest ustawowo uregulowany, bardzo jasno jest powiedziane, co musi w nim być, np. statut musi określać, co się będzie działo z telefonami komórkowymi w szkole, [...]. Teoria: statut tworzy Rada Szkoły. Praktyka jest taka, że raczej ten statut piszą nauczyciele i dyrektorzy, bardzo często te statutu są kopiowane - powiedziała Justyna Suchecka, dziennikarka specjalizująca się w edukacji.
Dziennikarka dodała, że w minionym roku Stowarzyszenie Umarłych Statutów interweniowało w sprawie ujemnych punktów z zachowania i za samookaleczenia się uczniów.
Co jeszcze można znaleźć w szkolnych statutach? Czy zawarte w nich zapisy można zmienić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- 12-latek przeczytał ponad 300 książek i pomaga bratu z autyzmem. "To rozwija jego mowę"
- Nie był akceptowany przez rówieśników. Dziś uczy empatii. "Zostałem odizolowany"
- Koniec prac domowych. Ministerstwo edukacji podało konkretny termin
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News