Zmiany w szkolnictwie od stycznia 2024. Co oprócz podwyżek dla nauczycieli czeka polską szkołę?

Dzieci wchodzące do szkoły.
Zmiany w szkolnictwie od stycznia 2024.
Źródło: Elena Medoks/GettyImages
Rok 2024 przyniesie wiele zmian w szkolnictwie. Jedną z nich są oczywiście podwyżki dla nauczycieli, które wynieść mają ok. 30 proc. Co jeszcze czeka uczniów i pedagogów w nowym roku? Jakie zmiany zajdą w polskich szkołach? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Rozpoczęty niedawno rok to czas wielu istotnych zmian w oświacie. Jedne zostały już jakiś czas temu uchwalone, inne pozostają na razie w sferze planów. Czego dokładnie możemy się spodziewać w 2024 roku w szkołach?

Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - pensje wzrosną o 30 proc.

Wśród najważniejszych zmian, które czekają polskie szkolnictwo w 2024 roku są podwyżki dla nauczycieli. Była to jedna ze sztandarowych obietnic obecnej koalicji. Zgodnie z zapisami przygotowanej przez rząd Donalda Tuska ustawy okołobudżetowej, pensje nauczycieli mają wzrosnąć od 1 stycznia o 30 proc. W przypadku początkujących pedagogów ma to być nawet 33 proc. Jako że budżet nie został jeszcze uchwalony, pieniądze zostaną wypłacone z opóźnieniem i wyrównaniem.

Ustawa okołobudżetowa przygotowana przez nowy rząd zakłada też zwiększenie o ponad 2,3 mld złotych dotacji przedszkolnej dla samorządów. Z pieniędzy tych miałyby one sfinansować podwyżki dla nauczycieli w przedszkolach. Dotychczas dotacje były wypłacane ze środków własnych jednostek samorządu terytorialnego. Jest to więc bardzo duża zmiana zarówno dla samych szkół, jak i władz samorządowych.

Testy sprawnościowe - zmiany na lekcjach WF-u

W 2024 roku zmiany czekają również uczniów. Jedną z nich jest wprowadzenie do programu lekcji wychowania fizycznego obowiązkowych testów sprawnościowych. Nauczyciele będą je przeprowadzać raz w roku, wiosną (począwszy od klasy IV szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych). Wyniki testów sprawnościowych, a także ich datę oraz masę ciała i wiek ucznia szkoła wprowadzać będzie do specjalnej ewidencji "Sportowe Talenty".

Warto zaznaczyć, że mierzenie i ważenie uczniów nie będzie odbywało się w obecności ich kolegów. Dane te przekazywać będą szkole rodzice. Testy sprawnościowe przeprowadzane będą oczywiście w trakcie lekcji WF-u.

A z czego będą się składały takie testy?

Testy sprawnościowe, które pojawią się w szkołach w 2024 roku będą obejmowały:

  • bieg 10 razy po 5 metrów – pomiar zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych,
    • beep-test (20-sto metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany według protokołu dla testu Eurofit) – pomiar zdolności wytrzymałościowych w biegu,
      • podpór leżąc przodem na przedramionach, tzw. plank (deska) – pomiar zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała,
        • skok w dal z miejsca – pomiar skoczności i siły.

          Wprowadzenie e-legitymacji oraz mLegitymacji

          Kolejną zmianą, która wprowadzona zostanie w 2024 roku są e-legitymacje oraz mLegitymacje. Dzięki nim polska szkoła będzie bardziej nowoczesna. Papierowe legitymacje będą mogły być wydawane uczniom szkół podstawowych jeszcze tylko do 12 lipca 2024 roku. Po tym terminie każdy uczeń otrzyma już legitymację cyfrową.

          Natomiast legitymacje wydane przed 16 czerwca 2023 r. będą ważne do czasu zakończenia przez ucznia kształcenia w danej szkole.

          Jakie jeszcze zmiany planuje wprowadzić Ministerstwo Edukacji w 2024 roku?

          Nie wszystkie zmiany, które chciałoby wprowadzić w 2024 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej, zostały już uchwalone. Niektóre nadal pozostają w sferze planów. Są jednak aktywnie zapowiadane przez Barbarę Nowacką, czyli nową szefową resortu, a także jej współpracowników.

          Niedawno o planowanych zmianach wypowiedziała się również wiceminister Katarzyna Lubnauer, Czego mogliśmy się od niej dowiedzieć?

          Jak zapowiedziała, jednym z projektów ma być "odchudzenie" podstawy programowej o 20 proc.

          - Również kwestia ograniczenia liczby lektur, w tej chwili są jakieś niebotyczne ilości lektur, na co bardzo narzekają uczniowie i nauczyciele, ponieważ nie daje im to możliwości jakiegokolwiek wyboru spoza tego kanonu, który jest narzucony odgórnie - powiedziała w radiu ZET.

          Zapowiedziała również, że resort chce wprowadzić część zmian programowych od 1 września 2024 roku, czyli nowego roku szkolnego.

          Likwidacja prac domowych - czy projekt wejdzie w życie?

          Katarzyna Lubnauer, podczas wspomnianego wywiadu została zapytana również o plany dotyczące likwidacji prac domowych.

          - Prace nad rozporządzeniem, które zmieniają zasady zadawania prac domowych, już trwają - zapowiedziała. - Nie może być tak, że dziecko nie ma praktycznie weekendu, ponieważ w każdy piątek ktoś mu zadaje coś na poniedziałek - dodała wiceminister Katarzyna Lubnauer.

          Ograniczenie liczby lekcji religii

          Jedną ze zmian zapowiadanych od jakiegoś czasu przez resort jest też ograniczenie liczby godzin religii w szkołach. Na tym etapie nie wiadomo jeszcze, jak ta kwestia zostanie rozstrzygnięta. Jednak pewne zmiany zostały już obwieszczone.

          - Rozwiązanie mówi o tym, że lekcje religii nie powinny być między innymi lekcjami. Jedna lekcja religii po albo przed lekcjami, bez oceny z religii liczonej do średniej, która decyduje o świadectwie z czerwonym paskiem. Chcielibyśmy, żeby weszło to od 1 września - ogłosiła Katarzyna Lubnauer. 

          Nowe podstawy programowe będą opracowywane przez zespoły eksperckie, które mają rozpocząć swoją pracę na początku tego roku. Mają one współpracować z Centralną Komisją Egzaminacyjną, by, jak mówi wiceminister, "nie rozjechały się podstawy programowe z wymaganiami egzaminacyjnymi".

          Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

          Zobacz także:

          Autor: Regina Łukasiewicz

          Źródło: infor.pl, Dziennik Polski

          Źródło zdjęcia głównego: Elena Medoks/GettyImages

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
          Materiał promocyjny

          Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana