Holistyczne podejście do nauki cieszy się coraz większą popularnością. Jednym z kluczowych elementów efektywnego przyswajania wiedzy są przerwy, a dokładniej - aktywne przerwy. Na czym polegają i w czym tkwi ich fenomen?
Aktywne przerwy w szkołach
Przerwa w lekcjach jest nie tylko momentem, który daje uczniom chwilę wytchnienia oraz relaksu, ale może zapewnić także czas na krótką aktywność fizyczną. - Bardzo ważne jest to, żeby przerwy były dobrze zagospodarowane - podkreśliła psycholog Katarzyna Jasnowska. - W erach smartfonów elektronika jest powszechna (...). A gdy korzystamy ze smartfonów, nasz mózg wcale nie odpoczywa - dodała.
Szkoła Podstawowa nr 3 w Mikołowie zaangażowała się w organizowanie uczniom atrakcyjnych przerw, które obfitują w różne aktywności. - Staramy się zachęcać dzieci, żeby na przykład grały w tenisa stołowego - powiedział Piotr Wajda, wicedyrektor szkoły.
Do aktywności podczas przerw swoich uczniów zaczęła zachęcać także Szkoła Podstawowa nr 15 w Częstochowie. - Tam gdzie uczą się klasy 1-3 jest pełna gama, poprzez aktywności, gry, planszówki, po siedzenie w swoim towarzystwie. To wszystko pozwala dzieciakom wyładować to napięcie, które budują jednak 45-minutowe lekcje - zdradził dyrektor szkoły Tomasz Szczygłowski.
- Starsze klasy potrzebują troszeczkę więcej spokoju, oni muszą mieć miejsce do tego, żeby się nauczyć i przypomnieć sobie jeszcze coś przed lekcją - dodał.
Coraz więcej szkół organizuje także wspólne tańce, a nawet przestrzeń, gdzie znajdują się worki treningowe. - Jak dostaniemy złą ocenę, to na tych workach możemy się wyżyć - powiedział Bartek, uczeń szkoły podstawowej.
Mobilne strefy ciszy w szkołach
Innym innowacyjnym sposobem na spędzanie przerw w spokoju i koncentracji są mobilne strefy ciszy.
- Mobilne strefy ciszy to pomysł na to, żeby dzieci miały bezpieczne miejsce do tego, by regulować swoje emocje, kiedy w szkole zdarzy się coś trudnego albo poczują się niekomfortowo - powiedziała Wioletta Matusiak, pomysłodawczyni filcowej strefy ciszy. - Wtedy będą mogli zamknąć się w kokonie i schować się tam z taką informacją: Potrzebuję 10 minut czasu i ja, uczeń jestem w stanie sam wyregulować swoje emocje, dojść do siebie i pójść na kolejną lekcję matematyki - dodała.
Pomieszczenia te cieszą się coraz większym zainteresowaniem. - W strefie ciszy odnajduję ten spokój, bo jest hałas w naszej szkole. Młodsze klasy najbardziej hałasują - powiedziała Maja, uczennica szkoły. - Jest tu przyjemnie, mogę się rozluźnić. Daje mi to wyciszenie i spokój - dodała jej koleżanka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy w polskich szkołach jest bezpiecznie? "Musiałyby tam obowiązywać procedury policyjne"
- Badanie PISA 2022. Jak uczniowie z Polski wypadają na tle innych krajów?
- Dzieci w Holandii są najszczęśliwsze. Jak wygląda tamtejsze wychowywanie? "Mamy mają czas dla siebie"
Autor: Anna Gondecka
Reporter: S.Witas, W. Żesławska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN