Czy w polskich szkołach jest bezpiecznie? "Musiałyby tam obowiązywać procedury policyjne"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Czy w polskiej szkole jest bezpiecznie
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Jak poprawić bezpieczeństwo w szkołach?
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
Jeszcze do niedawna krwawe ataki w szkołach wydawały się być odległą rzeczywistością rodem zza oceanu. Jednak od kilku lat również i w Polsce regularnie dochodzi do takich zdarzeń. W mediach głośno jest o tragedii, która miała miejsce w miejscowości Kadzidło. 18-latek zaatakował nożem w szkole podczas lekcji koleżankę i kolegę. Czy są procedury, które mogłyby zapobiec takim sytuacjom? Czy w placówkach edukacyjnych dzieci mogą czuć się bezpiecznie? Na ten temat powstał reportaż Dzień Dobry TVN, a w studiu naszego programu eksperckiego komentarza udzielili Piotr Niemczyk, ekspert ds. bezpieczeństwa, dr Łukasz Pawłowski, socjolog, publicysta, współautor "Podkastu Amerykańskiego", Bartłomiej Widawski, socjoterapeuta z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "Kąt".

Atak nożownika w szkole

29 listopada w Zespole Szkół Powiatowych w Kadzidle jak co dzień odbywały się lekcje. Około południa, podczas jednej z nich 18-letni Albert G. wyszedł z sali do toalety. Gdy wrócił, był przebrany w maskę i strój wojskowego. Zaatakował nożem dwoje innych uczniów, a następnie uciekł. Wybiegając ze szkoły, ranił jeszcze jedną osobę. Próbował popełnić samobójstwo. Ostatecznie został ujęty podczas policyjnej obławy.

Andrzej Kruczyński, były oficer GROM i ekspert ds. bezpieczeństwa w placówkach oświatowych przyznał, że wytyczne dotyczące bezpieczeństwa w szkołach są bardzo ogólne.

- Dyrektor powinien dostać wytyczne z góry, czyli z ministerstwa, może od kogoś, kto ma więcej pojęcia na temat realnych zagrożeń. W szkole niestety jest tak, że jeżeli dyrektor nie dostanie twardych wytycznych, co musi zrobić, to tego nie zrobi. Wszystko jest dobrze, dopóki nic się nie stanie. Ale jak coś się stanie, a było wiele takich sytuacji, to dopiero to obnaża cały system - powiedział Kruczyński w reportażu.

Trzy lata temu NIK opublikowała raport, z którego wynika, że skontrolowane szkoły nie były odpowiednio przygotowane na wypadek wystąpienia zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych. W wielu przypadkach podejmowane przez dyrektorów szkół działania dla zapewnienia bezpieczeństwa w tym zakresie były nierzetelne. Ograniczenie dostępu do szkoły osobom z zewnątrz jest jednym z podstawowych czynników wpływających na bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli. Reporter Dzień Dobry TVN postanowił sprawdzić, jak wygląda to w praktyce.

Co wynika z eksperymentu? Czy reporter został wpuszczony do którejś ze szkół? Zobacz wideo.

Jak przeciwdziałać przemocy?

W studiu Dzień Dobry TVN kontynuowaliśmy temat bezpieczeństwa w placówkach edukacyjnych. Czy są procedury, które mogłyby zapobiec temu, co wydarzyło się w Kadzidle?

- Oczywiście umiem wyobrazić sobie taką procedurę i szkoła wyglądałaby jak forteca czy więzienie. Chyba w takich warunkach dzieci nie miałyby możliwości się uczyć i rozwijać swoją indywidualność, bo musiałyby tam obowiązywać procedury policyjne. Wyobrażam sobie jednak ogólnopolski program o przeciwdziałaniu mowie nienawiści, agresji, bullyingowi, przemocy domowej. Wszystkie agresywne zachowania w większości przypadków są efektem toksycznych rodzin, środowisk i tego, że w tej chwili każdy może być w dowolny sposób znieważony, znieważony np. w mediach społecznościowych. Moim zdaniem trzeba na nowo rozpocząć pracę z młodzieżą, by nie podlegała różnym patologiom - powiedział Piotr Niemczyk.

Czy zdaniem ekspertów, kiedyś nasze społeczeństwo nauczy się mówić bez języka nienawiści i rozwiązywać konflikty bez przemocy?

- Jeżeli my, dorośli, się tego nauczymy, to nauczymy tego i dzieci. Dzieci uczą się, obserwując dorosłych. Uczą się rozwiązywania konfliktów w taki sposób, jak są rozwiązywane w rodzinie. Jeżeli rodzice się pokłócą, to dzieci widzą tę kłótnię. Natomiast nie widzą zupełnie tego, co się później dzieje, że rodzice usiedli, porozmawiali, załatwili sprawę. Dzieci nie są do tego dopuszczane. Trzeba godzić się na ich oczach - podkreślił Bartłomiej Widawski.

Nasi goście wyjaśnili, co może się dziać w głowie nastolatka, który decyduje się zaatakować kolegów i koleżanki.

- Pierwsze, co mi przychodzi do głowy to to, że on nie widzi innego rozwiązania sytuacji - przyznał socjoterapeuta. - Osoby, które to robią, są w kryzysie. Osoby, które stosują tak silną przemoc, są w jakiejś ślepej uliczce, z której nie potrafią wyjść - dodał.

- Chciałbym poprzeć to, co pan mówił - powiedział Piotr Niemczyk. - Nie zawsze wiadomo, jaka jest ta bezpośrednia przyczyna, bo one mogą być bardzo różne, ale można spróbować pogrupować. Jedna grupa to np. zaburzenia psychiczne, które zostały wsparte jakąś traumą albo nadmierną ilością przemocy w mediach społecznościowych czy w relacjach interpersonalnych dzieciaków. Druga grupa to głęboka frustracja, perspektywa braku innego rozwiązania. Można to pokazać też na przykładzie prób samobójczych. W Polsce w 2022 roku było około 2 tys. prób, a trzeba pamiętać, że to jest czubek góry lodowej. W 2021 roku było ich 1400, a w 2020 roku 800 prób - podsumował ekspert ds. bezpieczeństwa

Całą rozmowę można zobaczyć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: M. Sadowski, S. Repeła

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana