Myślenie wizualne w edukacji i biznesie – jak można je rozwijać?

Jak dobrać kijki narciarskie do wzrostu czy stylu jazdy? Do czego służą?
Myślenie wizualne w edukacji i biznesie – jak można je rozwijać?
Źródło: Klaus Vedfelt/Getty Images
Myślenie wizualne staje się coraz popularniejsze zarówno w nauczaniu, jak i w biznesie, np. na konferencjach. Jego głównym założeniem jest myślenie obrazami, czyli sprawne połączenie odbioru informacji w drodze werbalnej i wizualnej, a następnie ich właściwe przetwarzanie.
(Nie)równe szanse w edukacji
Źródło: Dzień Dobry TVN

Choć myślenie wizualne niekiedy wydaje się skomplikowane, każdy może się go z powodzeniem nauczyć. Ta zdolność jest niezwykle przydatna przede wszystkim w przygotowywaniu przejrzystych notatek. Na czym polega myślenie wizualne i jak je rozwijać?

Co to jest myślenie wizualne i jak się go nauczyć?

Myślenie wizualne opisywane bywa jako myślenie obrazami. Co to jednak oznacza? Zazwyczaj odbieramy informacje z otoczenia dwoma podstawowymi kanałami – werbalnym i wizualnym. Najczęściej łączą się one ze sobą, ponieważ po usłyszeniu konkretnego słowa, a nawet opowieści, zwykle nie widzimy w głowie wyrazów, lecz wytwarzamy konkretny obraz.

Po usłyszeniu słowa „kot” w głowie powstaje nam obraz puchatego zwierzątka domowego, a nie sam napis. Niekiedy jednak pomiędzy tymi dwoma kanałami zdarzają się pewne zaburzenia. Tę łączność ma poprawić właśnie nauka myślenia wizualnego. Zwykle polega ono na sporządzaniu notatek w formie szkiców (tzw. sketchnoting). Może się to wydawać trudne, jednak to praktyka czyni mistrza. Z pewnością na początku nieco łatwiej może ono przyjść osobom uzdolnionym plastycznie. W rzeczywistości jednak szkice powinny być dość proste i po krótkim treningu każdy powinien sobie z nimi poradzić.

Ważne też, aby zawierały w sobie pewną symbolikę, która natychmiast będzie kojarzyć się z danym tematem. Do szkiców dołączone powinny być również krótkie i treściwe podpisy. Można również dodawać informacje pomiędzy rysunkami, te jednak także powinny być wyjątkowo lapidarne.

Dla rozwinięcia myślenia wizualnego niezwykle ważna jest praktyka. Bez tego bardzo łatwo można zniechęcić się do całej koncepcji i powrócić do tradycyjnego notowania, tym samym odbierając sobie szansę między innymi na ciekawe doświadczenie i zupełnie nowy, a przy tym wyjątkowo skuteczny sposób zapamiętywania informacji.

Myślenie wizualne w edukacji i biznesie

Jako że myślenie wizualne coraz bardziej zyskuje na popularności, z jego nauką można spotkać się nawet na niektórych uczelniach, szczególnie na wydziałach pedagogiki. Może ono jednak występować tam pod innymi nazwami, np. jako mapa myśli.

Dzięki jego opanowaniu znacznie szybciej i łatwiej można np. notować wiadomości na wykładzie. Chociaż wydaje się, że wykonanie szkicu zajmuje więcej czasu niż napisanie dokładnie słów wypowiedzianych przez profesora, w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Chodzi tu bowiem o proces, jaki w tym momencie zachodzi w mózgu osoby robiącej notatki. Pisząc wszystko słowo w słowo, najczęściej wcale nie skupiamy się na treści, po prostu przelewamy na papier to, co słyszymy. Jednak aby wykonać rysunek, potrzebny jest głębszy proces myślowy, w tym zrozumienie i przetworzenie danej informacji, dobranie do niej prostego skojarzenia, a następnie przeniesienie go na kartkę.

Rysowanie i bazgrolenie a myślenie wizualne

Dlaczego zatem rysowanie wciąż przez wiele osób uważane jest za zbędne udziwnienie lub, co gorsza, jest w nieprzyjemny sposób komentowane? Ponieważ nie jest ono utożsamiane z poważnym podejściem do sprawy, lecz z dziecięcą zabawą. W dzieciństwie każdy przecież rysował, najczęściej zanim jeszcze nauczył się pisać. Później jednak umiejętność ta często była zaniedbywana, nawet u osób przejawiających talent plastyczny. Stąd właśnie niechęć, a nawet interpretowanie wykonywania szkiców podczas zajęć jako brak koncentracji czy wręcz lekceważenie.

Graphic reccorderzy a myślenie wizualne

To podejście na szczęście powoli się zmienia, szczególnie w biznesie. Na wielu spotkaniach czy konferencjach nie tylko dozwolone, a niekiedy nawet mile widziane, jest robienie tego typu kreatywnych notatek. Czasem wręcz zatrudnia się specjalistów w tej dziedzinie, którzy na tablicy wykonują rysunki dla wszystkich zgromadzonych. Takie osoby nazywane są graphic recorderami, a ich zadaniem jest jak najwierniejsze odwzorowanie przemówień prelegentów.

Liczy się tu więc talent plastyczny, szybkie rysowanie oraz przetwarzanie danych i zdolność do wykorzystywania uniwersalnych symboli, które zostaną zrozumiane i zapamiętane przez wszystkich zebranych. Ma to swoje plusy, oszczędza bowiem czas i pozwala skorzystać z tej metody również osobom w niej niewprawionym. Z drugiej jednak strony odbiera uczestnikom możliwość samodzielnego przejścia przez cały proces myślowy oraz nie pozwala im na stworzenie notatek według ich własnych skojarzeń.

Myślenie wizualne to doskonały sposób na naukę i analizę tematu. Przez wiele osób jest on niestety niedoceniany. Warto jednak przynajmniej spróbować swoich sił, by na własnej skórze przekonać się, że ta metoda rzeczywiście działa.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Klaus Vedfelt/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana