Misy tybetańskie i ASMR. Jak terapia dźwiękiem i dotykiem wpływa na ciało oraz umysł?

Misy tybetańskie i ASMR. Jak terapia dźwiękiem wpływa na ciało oraz umysł?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Utul się dźwiękiem
Utul się dźwiękiem
Naturalne sposoby na stres
Naturalne sposoby na stres
Polacy poważnie chorują ze stresu
Polacy poważnie chorują ze stresu
Glina idealna na codzienne stresy
Glina idealna na codzienne stresy
Opublikowano listę najbardziej stresujących zawodów
Opublikowano listę najbardziej stresujących zawodów
Dlaczego Polaków dopada stresslaxing?
Dlaczego Polaków dopada stresslaxing?
Stresslaxing: choć odpoczywamy to nie wypoczywamy
Stresslaxing: choć odpoczywamy to nie wypoczywamy
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Proste ćwiczenia na stres - całość
Proste ćwiczenia na stres - całość
By stres nie zjadł nam zębów
By stres nie zjadł nam zębów
Każdego dnia dociera do nas ogromna ilość bodźców i informacji. Żyjemy w stresie, ciągle za czymś gonimy, zmagamy się z nowymi wyzwaniami. Właśnie dlatego musimy zadbać o to, by znaleźć czas na wyciszenie i odpoczynek. Czy terapia dźwiękiem oraz delikatny dotyk mogą okazać się skuteczną formą relaksacji? Czy przyniosą upragnione ukojenie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Kasia Mikutowicz, dyplomowana terapeutka dźwiękiem i nauczycielka jogi oraz Dorota Macha, terapeutka ASMR.

Na czym polega dźwiękoterapia?

Jak dźwięk działa na nasz organizm i jakie ma dobroczynne skutki? - Przede wszystkim same dźwięki mają sobie to, że nas uspokajają, przede wszystkim układ nerwowy. Bardzo poprawia przemianę materii. Dźwięk emituje wibracje, które przenikają przez nasze ciało, powodując drgania. Chodzi o częstotliwości tych wibracji. Nasze ciało jest zbudowane z wody w 70 proc. Dla przykładu prędkość dźwięku w powietrzu to jest 340 m na sekundę, a w wodzie to jest 1500 m na sekundę - powiedziała Kasia Mikutowicz. - Dźwięk stosowany jest w terapii bólu. Często mówimy, że misy leczą, a mówimy tak dlatego, że czujemy się po nich fajnie. Jeżeli są jakieś sytuacje, że mamy ból, to wtedy rozluźniają się mięśnie - dodała.

Czym jest ASMR?

Od niedawna dużą popularnością cieszy się technika ASMR. Co to takiego? - Generalnie ASMR to jest odpowiedź naszego mózgu na wszelkiego rodzaju bodźce. Takimi bodźcami mogą być bodźce wizualne, słuchowe, zapachowe oraz dotyk. Ja generalnie skupiłam się na dotyku, bo mimo wszystko uważam, że ten dotyk bezpośredni najbardziej działa. To absolutnie nie jest masaż i nie chciałabym, żeby to było mylone. Masaż generalnie powoduje ucisk na pewne części ciała, natomiast tutaj wywołujemy taki stan poprzez delikatne muskanie. Zjawisko ASMR powoduje takie cudowne mrowienie w okolicach karku, głowy i wprowadza nas w bardzo fajny stan - wyjaśniła Dorota Macha.

Damian Michałowski poddał się krótkiej terapii dźwiękiem z mis tybetańskich oraz ASMR. Jakie towarzyszyły mu odczucia? Zobacz materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości