Z głosu można wyczytać informacje na temat naszego zdrowia. Aplikację, która analizuje ludzki głos i wychwytuje nieprawidłowości, stworzyli naukowcy z Wrocławia. Jak ona działa i objawy jakich chorób potrafi wykryć?
Sprawdził to reporter Dzień Dobry TVN Bartek Dajnowski.
Warto zadbać o to, by znaleźć czas na wyciszenie i odpoczynek. Jakie są skuteczne sposoby relaksacji?
Może wydawać się to oczywiste, ale nie wszyscy wiedzą, do czego służy karta dźwiękowa. Najprościej mówiąc, jest to jeden z podstawowych podzespołów komputera, umożliwiający rejestrację, odtwarzanie i przetwarzanie dźwięku. Jaka karta dźwiękowa jest najlepsza?
O tym, jak za pomocą gongów i mis tybetańskich poprawić sobie nastrój, porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dźwiękoterapeutką Moniką Górecką.
Monika Doroszkiewicz jest wyjątkową kobietą, która udowadnia, że mimo przeciwności losu można wyjść z największych kryzysów. Od 10 lat pracuje jako dźwiękoterapeutka, ale by spełniać się w tej profesji, musiała pokonać wiele przeszkód. Straciła oszczędności, była bezdomna, prosiła o pomoc innych. Jak uporała się z trudną sytuacją?
Wygłuszanie samochodu to bardzo popularna tematyka wśród kierowców. Często zdarza się tak, że wraz z upływem lat lub po zakupie używanego samochodu nie jest się zadowolonym ze stopnia głośności panującej wewnątrz. Warto wówczas rozważyć samodzielne wygłuszenie auta, które nie musi być trudne.
Nowy Rok, nowe inspiracje. Dla tych, którzy postanowili sobie, że będą mniej się stresować lub dla tych, którzy szukają dróg rozwoju duchowego, polecamy Sonorę. Jak działa ten wyjątkowy instrument do terapii dźwiękiem i jakie korzyści nam przynosi? O tym opowiedziała nam Joanna Przybyła, terapeutka holistyczna.
Żyjemy w świecie pełnym dźwięków. Wśród nich z pewnością znajdą się takie, które koją nasze nerwy oraz te, które niczym smog zanieczyszczają otoczenie i doprowadzają nas do szału. O harmonii dźwięków i ich wpływie na nasze samopoczucie opowiedział nam Krzysztof Marciniak – muzykolog, krytyk, ekolog akustyczny.
Mizofonia to nadwrażliwość na dźwięki. Osoba, która na nią cierpi - przy mierzeniu się bodźcami - odczuwa silny stres, bezsilność, panikę, lęk i rezygnację. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy otochirurga, dyrektora Światowego Centrum Słuchu prof. Henryka Skarżyńskiego, aby zapytać się o próg nietolerancji dźwięku, który świadczyłby o tego typu zaburzeniu i sposoby leczenia.
Wydawało się, że dźwięk można tylko usłyszeć, ale fizyk Tomasz Rożek udowodnił, że można go również zobaczyć. Jaką sztuczkę pokazał widzom Dzień Dobry TVN?
Brytyjczyk, pilot RAF, aktualny rekordzista świata w prędkości osiągniętej na lądzie. I pierwszy człowiek, który przekroczył prędkość dźwięku na lądzie. Dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki spotkał się z Andym Greenem.
Podobno najgorsze dla naszego słuchu są słuchawki, które wkładamy bezpośrednio do ucha - te szkodzą nam najbradziej. Czy wystarczy zmiana słuchawek? Które urządzenia codziennego użytku są najbardziej szkodliwe dla naszego słuchu? O wpływie dźwięków na ludzki organizm rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr n. med. Anną Geremek-Samsonowicz, otolaryngologiem i audiologiem. Co jest pierwszym objawem utraty słuchu?