Jakie choroby można "wyczytać" z głosu?
Sztuczna inteligencja z naszego głosu jest w stanie odczytać informacje o zbliżającej się chorobie mózgu, np. demencji. - Wykrywamy 96-7 proc. osób chorych. Musimy przejść przez proces badań klinicznych. Następnie w wyniku oceny badań klinicznych uzyskamy certyfikacje - powiedział Juliusz Donajski, kieruje zespołem tworzącym aplikację rozpoznającą chorobę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem aplikacja za 2-3 lata wejdzie do użycia.
Jędrzej Kardach, matematyk, informatyk wyjaśnił, że aplikacja wyłapuje zakłócony dźwięk. - Idzie zakłócony dźwięk przez naturalne pudło rezonansowe. Jakbyś trzepnął gitarą o ziemię, zrobiłoby się w niej pęknięcie i ona zaczęłaby inaczej brzmieć. Twoja głowa jest naturalnym pudłem rezonansowym i ono ma tkanki miękkie, które zmieniają swoją napięcie powierzchniowe z powodu choroby, to dźwięk, który z siebie wydobywasz, jest w nienaturalny sposób zniekształcony - tłumaczył Marcinowi Sawickiemu specjalista.
Jak działa aplikacja?
Pacjentów z pomocą aplikacji bada dr n. med. Elżbieta Trypka. Specjalistka początkowo nie miała przekonania do tego narzędzia, zmieniła jednak zdanie. - U kilku moich pacjentek zgodnie z tą standardową metodą diagnostyczną wyszło, że są zdrowe. Aplikacja pokazała nie, mają łagodne zaburzenia funkcji poznawczych. Ja się upieram, że nie, wszystkie testy zostały wykonane prawidłowo. Zrobiłam dodatkowe testy troszkę trudniejsze niż testy przesiewowe i musiałam przyznać jednak rację, że aplikacja była bardziej czuła niż standardowo wykonywane testy - wyznała dr n. med. Elżbieta Trypka, katedra Psychiatrii UMW.
Podobna aplikacja analizująca dźwięk mogłaby pomóc osobom, które mają problemy kardiologiczne. - Dźwięk, ale nie głosu, tylko oddechu. Ton niewydolności serca jest charakterystyczny. Duszność u osoby z niewydolnością serca brzmi inaczej niż duszność u osoby, która ma wstrząs anafilaktyczny albo astmę. To są inne rzeczy - wyjaśniła dr Agnieszka Siennicka Katedra Fizjologii i Patofizjologii UMW.
Więcej o tej wyjątkowej aplikacji dowiecie się dalszej części materiału.
Zobacz także:
- Te nowotwory dają niespecyficzne objawy. "Nasuwają rozpoznanie np. zespół jelita drażliwego"
- Czy hipnoza może pomóc rzucić palenie? Sprawdzaliśmy to na wizji
- Morfologia to najbardziej podstawowe badanie. Komu pobiera się krew z ucha?
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: M. Sawicki, S. Witas
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN