Guzy neuroendokrynne to zmiany, o których medycyna wie stosunkowo niewiele. Co gorsza, bardzo często dają niespecyficzne objawy i bywają mylone z innymi schorzeniami. Co trzeba o nich wiedzieć? Jak wygląda diagnostyka? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała prof. dr hab. Anna Sowa-Staszczak, Kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Endokrynologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Nowotwory neuroendokrynne - co trzeba o nich wiedzieć?
Mimo że o nowotworach neuroendokrynnych mówi się niewiele, to występują one częściej niż nowotwory trzustki czy żołądka. - Kiedyś nowotwory neuroendokrynne uważano za chorobę rzadką, teraz to się zmieniło. Takie średnie dane statystyczne mówią o 7 przypadkach na 100 tysięcy, a dane z Wielkiej Brytanii są nawet większe, sięgają nawet 9 przypadków na 100 tysięcy - powiedziała w Dzień Dobry TVN prof. dr hab. Anna Sowa-Staszczak.
Choć omawiane nowotwory charakteryzują się lepszym rokowaniem, to początkowo dają bardzo niespecyficzne objawy. Chyba że są to nowotwory wydzielające, czyli takie, które "produkują" jakiś charakterystyczny hormon. - Dają jakiś charakterystyczny obraz kliniczny. Natomiast większa część guzów, ponad 60 proc. z nich to guzy niewydzielające, czyli te pierwsze objawy są podobne do wielu różnych chorób - tłumaczyła.
Bardzo często pacjenci o tym, że mają taki nowotwór, dowiadują się przypadkowo, po wykonaniu jakiegoś badania z zupełnie innego powodu. - Takie objawy niecharakterystyczne typu bóle brzucha czy biegunka często w pierwszej kolejności nasuwają rozpoznanie np. zespół jelita drażliwego - wyjaśniła i dodała, że zanim chory usłyszy prawidłową diagnozę, przechodzi średnio przez 4-5 specjalistów.
8 edycja festiwalu "Black or white". Jaka jest jego idea?
Nasza rozmówczyni nie tylko leczy, ale w ramach festiwalu "Black or white" edukuje w kierunku nowotworów neuroendokrynnych. - Jest to festiwal, którego nazwa bierze się od takiego międzynarodowego symbolu nowotworów neuroendokrynnych, jakim jest zebra. Właśnie dlatego, że daje on niespecyficzne objawy, często mylone z innymi różnymi schorzeniami, dlatego porównuje się go do zebry, która nie wiadomo, czy jest biała w czarne, czy czarna w białe pasy - wyjaśniła prof. dr hab. Anna Sowa-Staszczak.
Festiwal to również okazja do spotkań z lekarzami i zwrócenie ich uwagi na tego rodzaju schorzenia. Co jeszcze warto wiedzieć o tym wydarzeniu? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polacy są uzależnieni od leków przeciwbólowych? "To jest paradoksem"
- "Nie jedz lodów, bo dostaniesz anginy". Czy zimne desery szkodzą na gardło? Pediatra odpowiada
- Pielęgniarka ostrzega przed popularnym olejem. "Może powodować skurcze brzucha"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News