Leki przeciwbólowe jemy jak cukierki - dlaczego?
Są bez recepty, dostać je można nie tylko w aptekach, ale również w sklepach spożywczych - mowa o lekach przeciwbólowych. Polacy przyjmują je na skalę masową, nie czytając nawet ulotek. Dlaczego bierzemy aż tyle medykamentów? Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze, sprzyja temu wspomniana dostępność. A po drugie - przyzwyczajenie.
- Przestajemy zastanawiać się, dlaczego coś bierzemy, tylko chcemy jak najszybciej sobie pomóc. Zapominamy, że te leki nie leczą, tylko uśmierzają ból, który jest objawem. Oczywiście sam ból może być chorobą, ale to już w takich stadiach zaawansowanych - tłumaczy w Dzień Dobry TVN Magdalena Krajewska.
Paracetamol z reguły nie powinien prowadzić do nałogu. Właściwości uzależniające ma w połączeniu z kodeiną, lecz takie zestawienie można kupić wyłącznie na receptę. Leki przeciwbólowe uzależniają jednak psychicznie.
- Pacjenci, gdy biorą lek codziennie, mają już w pewnym momencie takie pojęcie, że jak go nie wezmą, to ten ból się pojawi. Te leki też mają różne dopiski, np. "noc" i [pacjenci - przyp. red.] myślą, że one pomogą im po prostu lepiej spać, lepiej funkcjonować - wyjaśnia specjalistka medycyny rodzinnej.
Skutki nadużywania leków przeciwbólowych
Leki przeciwbólowe mogą zaszkodzić organizmowi - w szczególności te, które były stosowane zbyt długo. Jakie są wówczas konsekwencje?
- Niesteroidowe leki przeciwzapalne powodują uszkodzenia żołądka i dwunastnicy, zwiększają ilość kwasu solnego, powodują, że nie jest zabezpieczona błona śluzowa i zwiększa się prawdopodobieństwo owrzodzeń. (...) A paradoksem też jest to, że często pacjenci na bóle brzucha, na objawy refluksów, zapaleń błony śluzowej biorą leki przeciwbólowe i pogarszają jeszcze swój stan - uświadamia Magdalena Krajewska.
Przyjmowania wspomnianych medykamentów powinny wystrzegać się głównie osoby starsze z niewydolnością serca. Jakie dawki paracetamolu są bezpieczne? Sprawdź w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zęby z Turcji, okulista z Czech. Czy turystyka medyczna jest bezpieczna?
- Cyfrowe dane o zdrowiu pacjenta będą dostępne w całej UE
- Ogromny sukces polskich lekarzy. "To było coś, czego nie zapomnę"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Trevor Williams/Getty Images