Problem z libido? Eksperci zdradzają, jak sobie pomóc

1E5A2200
Problem spadku libido – jak sobie pomóc?
Źródło: Dzień Dobry TVN
W przestrzeni publicznej zdecydowanie za mało mówi się o spadku libido. Dla wielu osób jest to wstydliwy problem, który starają się zamieść pod dywan, nie skupiając się na jego istocie. Jak sobie pomóc w tej sytuacji? O tym opowiedzieli nam dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolożka, endokrynolożka oraz dr hab. med. Michał Lew-Starowicz, lekarz psychiatra, seksuolog.

Jak poradzić sobie z problemem spadku libido?

Na pożądanie seksualne mają wpływ różne czynniki: biologiczne, psychologiczne i społeczne, które najczęściej ze sobą współistnieją. Wspólnym mianownikiem biologicznym mogą być zmiany hormonalne (u kobiet szczególnie w okresie poporodowym i okołomenopauzalnym). Jak przyznają eksperci, jest to kwestia dynamiczna i uzależniona o przebiegu naszego życia. Dlatego właśnie tak istotne jest, aby zarówno kobietom jak i mężczyźni zrozumieli przyczyny spadku libido.

- Jeżeli mówimy o pożądaniu, to sprawa kręci się w mózgu, bo tam się pożądanie rodzi. Przyczyny mogą być różne. Nasza chemia mózgu reaguje na różne sytuacje. Może być przyczyna pierwotnie mózgowa lub wtórna. W przypadku zaburzeń pożądania najczęściej wynika to z kilku elementów. Mogą to być procesy depresyjne, poziom wysokiego lęku, napięcia, stresu. Wtedy wtórnie występuje brak ochoty na seks, bo nasz mózg musi być przygotowany, musi czuć się bezpiecznie. Musimy mieć pewien podstawowy komfort, żeby czuć pożądanie. Mogą też być czynniki, które dotyczą samej relacji. Jeżeli w związku nie dzieje się dobrze, jeżeli mówimy o konfliktach, wtedy faktycznie brakuje pożądania. Cała sytuacja życiowa, moment, w którym się znajdujemy w życiu, specyficzna sytuacja, która powoduje, że czujemy albo więcej ochoty na seks, albo po prostu to zanika – powiedział dr hab. med. Michał Lew-Starowicz, lekarz psychiatra, seksuolog.

Jak walczyć ze spadkiem libido?

Jeśli obserwujemy brak lub znaczące zmniejszenie zainteresowania seksualnego lub podniecenia, co skutkuje zmniejszeniem lub niewystępowaniem w ogóle zainteresowania seksem, myśli lub fantazji seksualnych, inicjacji aktywności seksualnych, satysfakcji seksualnej oraz reakcji na bodźce lub doznania to znak, że powinniśmy zacząć działać i zainteresować się stanem naszego zdrowia.

- Zarówno w okresie poporodowym, jak i w okresie okołomenopauzalnym poziom estrogenów u kobiet znacząco spada. Spada również poziom androgenów, głównie testosteronu. Tutaj czynnikiem dodatkowym są również zmiany bólowe, które występują zarówno w okresie poporodowym, jak i w tym okresie transformacji menopauzalnej, więc tak, możemy jednakowo sposobami niefarmakologicznymi, jak i sposobami farmakologicznymi. No ale podstawą jest na pewno zdrowa, prawidłowa relacja – powiedziała dr n. med. Katarzyna Skórzewska, ginekolożka, endokrynolożka.

Jak walczyć ze spadkiem libido? Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet radzenie sobie z problemami z pożądaniem jest nieco skomplikowane. Kobiety w okresie około menopauzalnym wyposażone w hormonalną terapię zastępczą. W okresie poporodowym jest troszeczkę trudniej, w szczególności w okresie, kiedy kobieta karmi piersią, poziom prolaktyny jest wysoki, a to wpływa na zmniejszone odczuwanie potrzeb seksualnych.

- W Stanach Zjednoczonych mamy zarejestrowane dwa leki do leczenia zaburzeń pożądania u kobiet. To są tabletki znamiennie, które działają na poziomie mechanizmów mózgowych, pierwotnie były badane jako leki przeciwdepresyjne. Ich skuteczność też ma swoje duże ograniczenia i Europejska Agencja Medyczna jeszcze na razie, póki co ich nie wprowadziła. Odwołując się do modelu biopsychospołecznego, musimy rozumieć całość uwarunkowań i wtedy reagujemy w odpowiednim stopniu biologicznie, ale też psychologicznie. To może być interwencja dotycząca samej relacji. W okresie poporodowym i okołomenopauzalnym występuje duży problem zaburzeń nastroju w tym okresie, depresja poporodowa dotyka między 10 a 20 proc. kobiet, nie mówimy o baby blues, bo to ma 8 na 10 kobiet przez kilka dni, ale depresja poporodowa jest bardzo dużym problemem i często niewystarczająco rozpoznawanym i to też musimy leczyć – powiedział dr hab. med. Michał Lew-Starowicz.

Endokrynolog podkreśliła zaś, że hormonalna terapia menopauzalna jest tym pierwszym sposobem na poprawienie libido. Natomiast, co ważne, nie zaczynamy takiej terapii jeśli występują dolegliwości bólowe.

- Możemy w różny sposób na to libido wpływać, ale też ważne jest, żeby zadbać o higieniczny tryb życia, bo żeby ten ośrodek nagrody dostał tę nagrodę, to też możemy w sposób poza farmakologiczny działać. I trzeba pamiętać właśnie o tych zdrowych relacjach komunikacji. Przede wszystkim o tym, żeby też zrobić badania w kierunku innych chorób, bo pamiętajmy, że może być również niedoczynność tarczycy, może być cukrzyca, może być nadciśnienie. One też wpływają na występowanie depresji. I być może sama ta choroba, czy leki stosowane w leczeniu tej choroby też mają wpływ na pożądanie i też mogą pogarszać ten ogień w sypialni– powiedziała endokrynolog.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości