Tajemnicza choroba zawładnęła jej głową
Ava nigdy nie sprawiała rodzicom problemów. 9-latka z Walii, była zawsze energicznym i uśmiechniętym dzieckiem, które lgnęło do rówieśników. Pewnego dnia obudziła się, a jej zachowanie diametralnie się zmieniło. Dziewczynka bez powodu zaczęła być agresywna, miewała wybuchy wściekłości, ataki krzyku i fobie. Gryzła i kopała, a także mówiła wielokrotnie o zarazkach, bakteriach i wymiotach. Ponadto nie chciała uczęszczać do szkoły. Problematyczna była także jazda samochodem. 9-latka nie potrafiła wysiedzieć w aucie, a w trakcie jazdy próbowała otwierać drzwi. Nie chciała również spać sama w swoim pokoju.
Zaniepokojeni rodzice nie poznawali swojej pociechy. Szukając wyjaśnienia, zaczerpnęli opinii kilku lekarzy. Niestety przez prawie 2 lata żaden z nich nie potrafił znaleźć przyczyny problemu.
Zagadkę rozwiązała przypadkowo szkolna pielęgniarka. Kobieta postawiła diagnozę, którą wkrótce potwierdziły badania.
Paciorkowce zmieniły zachowanie dziecka
Jedną diagnozą lekarzy przez kilkanaście miesięcy były problemy na tle psychicznym. Specjaliści umieścili małą Avy na liście rezerwowej i kazali oczekiwać na rozwój sytuacji. Zachowanie 9-latki nie ulegało poprawie.
Gdy pielęgniarka szkolna powiedziała rodzicom 9-latki o swoich przypuszczeniach, ci od razu zabrali córkę na badania. Jej trop okazał się prawdziwy. Wyniki wymazu potwierdziły, że uczennica cierpi na zespół PANDAS (pediatric autoimmune neuropsychiatric disorders associated with streptococcal infections), dziecięce zaburzenia neuropsychiatryczne związane z infekcją paciorkowcową. Co ciekawe, Avy nie miała typowych dla choroby objawów – bólu gardła i gorączki. Po antybiotykoterapii sytuacja zaczęła wracać do normy, a dziewczynka wróciła do normalnego funkcjonowania.
- Teraz zupełnie szczęśliwa chodzi do szkoły i bez problemu wsiada do samochodu. Jej pismo wróciło do normy, zamiast być duże i szalone. Nocowała u koleżanki, czego nie robiła od ponad dwóch lat i wróciła do spania we własnym pokoju. Wygląda dobrze. Jest teraz naszą normalną, zdrową, szczęśliwą Avą i jest przeszczęśliwa.
Rodzice Avy apelują do innych rodzin, że na zespół PANDAS chorować może nawet 1 na 2000 dzieci. Do choroby doprowadzić mogą paciorkowce, ale i wirusy tj. ospa wietrzna czy covid.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nietypowe historie położnych. "Otworzył mi pan z tasakiem w ręku"
- "Nigdy czegoś takiego nie widziałam, a jestem położną od 18 lat". Niespodzianka na sali porodowej
- Sandra Kubicka wybrała już imię dla dziecka. Jak znosi ciążę? "Nie wychodziłam do ludzi"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło: mirror.co.uk, edziecko.pl
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Delahaye/GettyImages