Przybywa kobiet, które decydują się na mastektomię profilaktyczną. "Swój udział w tym ma Angelina Jolie"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rak piersi to nie wyrok
Rak piersi to nie wyrok
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród kobiet w Polsce. W ocenie specjalistów Polki mają świadomość choroby i coraz częściej decydują się na tzw. mastektomię profilaktyczną. Co to takiego i u których pacjentek się ją wykonuje?

Coraz więcej Polek wykonuje mastektomię profilaktyczną

Mastektomia profilaktyczna polega na usunięciu gruczołu piersiowego. Wykonuje się ją u kobiet, które są genetycznie obciążone rozwojem raka piersi lub ryzyko wystąpienia choroby jest u nich bardzo wysokie. Dr Janusz Sznajder, lekarz kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej w rozmowie z Anną Malinowską z portalu wyborcza.pl wyznał, że liczba pacjentek, które decydują na taki zabieg rośnie. - Tylko od stycznia tego roku mamy już pięć takich zabiegów, w tym dwa obustronne - powiedział specjalista.

W ocenie specjalisty ten wzrost to wynik licznych akcji społecznych, ale nie tylko. Swój udział ma w tym również aktorka Angelina Jolie. Gwiazda - ze względu na obciążenie rodzinne - kilka lat temu zdecydowała się przejść mastektomię profilaktyczną. Badania wykazały, że celebrytka jest nosicielką mutacji genu BRCA1, która przyczynia się do rozwoju choroby. Zdaniem specjalistów ryzyko, że aktorka zachoruj na raka piersi wynosiło aż 87 proc. - Coraz więcej pań zgłasza się do mnie, że chcą się poddać mastektomii, mówiąc, że wcześniej widziały, jak na raka piersi cierpiał ktoś w ich rodzinie. Boją się ryzyka, zapominając, że wcześniej trzeba się odpowiednio zbadać i spełnić odpowiednie kryteria, by taki zabieg przeprowadzić - dodał w rozmowie z serwisem dr Sznajder.

Mastektomia profilaktyczna. Kiedy się ją wykonuje?

Tego rodzaju zabieg wykonuje się u kobiet, u których dwa niezależne badania potwierdzą, że jest ona nosicielką mutacji genów BRCA1 lub BRCA2. Dodatkowo muszą być one obciążone rodzinnie (u ich bliskich wykryto metachroniczne lub synchroniczne zachorowania na nowotwory piersi) oraz mają chorobę proliferacyjną piersi. Na tym nie koniec. Aby kobieta mogła przejść zabieg, musi uzyskać opinię kwalifikującą do operacji od genetyka klinicznego, onkologa klinicznego, chirurga onkologa i psychoonkologa.

- Takie konsylium decyduje, czy dana osoba kwalifikuje się do przeprowadzenia zabiegu. W rezultacie trafiają do mnie panie już zdecydowane, nie muszę ich przekonywać. Nie boją się zabiegu, wręcz przeciwnie - chcą jak najszybciej mieć go za sobą. Pamiętam panią, u której jako jednej z pierwszych przeprowadziliśmy profilaktyczną mastektomię. Widać było ulgę i radość, której doświadczyła. Wcześniej poznała gorycz leczenia onkologicznego, bo miała chemioterapię, wcześniejszą mastektomię i radioterapię. Niedawno była u mnie na kontroli w poradni. Czuje się bardzo dobrze, a ostatnio zmieniła stan cywilny - tłumaczył specjalista.

Czy NFZ płaci za zabieg?

Warto dodać, że Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszty nie tylko samej operacji, ale i rekonstrukcji piersi. Trzeba jednak pamiętać, że mastektomia profilaktyczna nie daje stuprocentowej gwarancji, że rak piersi się nie pojawi. Operacja zmniejsza to ryzyko o około 95 procent. - Jeden z bardzo doświadczonych specjalistów powiedział kiedyś, że takie pacjentki to "pacjentki na całe życie" i najpierw zastanawiałem się, o co mu chodziło. Dziś dobrze to rozumiem, bo zdarza się czasem, że po latach trzeba dokonać korekty np. ze względu na to, że nasze ciało nieustannie się zmienia. Zwłaszcza, że nie przychodzą do mnie pacjentki w wieku 60 plus, ale kobiety młode, nawet 20-kilkuletnie - wyznał dr Janusz Sznajder.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Anna Malinowska/Katarzyna Oleksik

Źródło: wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: Georgiy Datsenko/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana