Z naszej twarzy można wyczytać nie tylko emocje, ale i choroby. Co powinno nas zaniepokoić?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Wygląd naszej twarzy może bardzo dużo powiedzieć o kondycji naszego organizmu i stanie zdrowia. Niektóre zmiany mogą przemawiać za cukrzycą lub świadczyć o tym, że mamy zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Jakie choroby można wyczytać z twarzy? O tym porozmawialiśmy z dr Joanną Pietroń, specjalistką medycyny rodzinnej.

Co można wyczytać z naszej twarzy?

Z twarzy można wyczytać bardzo dużo. Widoczne są na niej nasze emocje. Swój ślad pozostawia też stres, zmęczenie, a także choroby. Jedną z nich jest akromegalia. Schorzenie ma związek z nadmierną produkcją hormonu wzrostu. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należy m.in. rozrost łuków brwiowych, szerokie i wypukłe czoło.

Natomiast obrzęk twarzy, wrażenie, że jest ona "nalana" może przemawiać za zaburzeniami hormonalnymi. Najczęściej świadczy o nieprawidłowej pracy tarczycy lub nadnerczy. Natomiast ziemista, sucha skóra czasem ma związek z nieprawidłową pracą nerek, czyli ich niewydolnością. W niektórych sytuacjach ziemistą cerę można łączyć z nierozpoznaną niedoczynnością tarczycy. – Ale nie taką, gdy przy normie TSH 4, ktoś ma wynik 8. Taka zmiana pojawia się w sytuacji, gdy wartość hormonu sięga 30, 40, 100 – powiedziała dr Joanna Pietroń.

Dodatkowe objawy niedoczynności tarczycy widoczne na twarzach chorych osób to przerzedzenie rzęs i brwi, zatarcie rysów twarzy. Z kolei wytrzeszcz oczu również może przemawiać za nadczynnością gruczołu.

Innym zaburzeniem hormonalnych, które "widać na twarzy" jest zespół Cushinga. Choroba ma związek ze zbyt wysokim stężeniem glikokortykosteroidów w organizmie. Prowadzi to m.in. do zmiany rysów twarzy. Staje się ona zaczerwieniona, bardziej okrągła (tzw. twarz księżycowata).

Na twarzy można zaobserwować objawy chorób zakaźnych, np. takich jak półpasiec czy opryszczkę. Oba wirusy są podejrzewane o wywołanie tzw. porażenia Bella, czyli mięśnie – najczęściej po jednej stronie ciała – są osłabione lub sparaliżowane. Gołym okiem widać także porażenie nerwu ósmego, kiedy u pacjenta opadają kącik ust i/lub powieka, a powieka się nie domyka.

Co ciekawe, na twarzy widać również chorobę Parkinsona. Mówimy wtedy o tzw. twarzy maskowatej. Zbyt mała ilość dopaminy sprawia, że mięśnie twarzy sztywnieją, mimika pacjenta staje się bardzo ograniczona. W ocenie specjalistki sprawne oko wychwyci także zespół FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy.

Zmiany na skórze twarzy – co mogą oznaczać?

O tym, że organizm choruje, mogą świadczyć różnego rodzaju zmiany na skórze. Będą one towarzyszyły m.in. chorobom reumatologicznym, np. toczniowi układowemu czy nowotworom. Po wyglądzie skóry można też stwierdzić, że dana osoba ma cukrzycę. – Jeśli nagle pokazują się włókniaki (to nieestetyczne "wiszące" narośla na skórze) i tworzą się w obrębie powiek, twarzy, szyi, to jest to znak, że mamy hiperglikemię, cukrzycę, albo stan przedcukrzycowy – wyjaśniła nasza rozmówczyni.

Na skórze mogą się tworzyć również tzw. żółtaki (kępki żółte). Najczęściej pojawiają się w okolicy powiek i zazwyczaj mają one związek z nieprawidłowych (podwyższonym) poziomem cholesterolu we krwi. Bardzo często pojawiają się u pacjentów z tzw. hipercholesterolemią rodzinną. To choroba genetyczna, która charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem cholesterolu. W niektórych przypadkach różnego rodzaju zmiany grudkowe na skórze mogą sugerować, że wątroba nie pracuje prawidłowo i warto ją przebadać. O problemach z wątrobą lub pęcherza żółciowego mogą świadczyć także żółte białkówki w oku.

Skóra to także trądzik oraz łuszczyca. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda tego rodzaju zmiana musi oznaczać chorobę. – Sporo zmian na skórze to wynik podrażnienia, spowodowane dotykaniem, pocieraniem, używaniem niewłaściwych kosmetyków. To wszystko imituje pewne zmiany chorobowe, choć wcale nimi nie są – dodała dr Joanna Pietroń.

Powinny nas również niepokoić częste krwotoki z nosa. Mogą się one pojawić nie tylko przy chorobach krwi, ale również przy problemach z ciśnieniem. Jeśli krwawienia nawracają, konsultacja z lekarzem jest absolutnie niezbędna.

Niedobory witamin i minerałów. Czy widać je na twarzy?

Nawracające lub trudno gojące się zajady, które tworzą się w kącikach ust, również są niepokojącym sygnałem. Mogą świadczyć o niedokrwistości z niedoboru żelaza. Za anemią będzie przemawiała też bardzo blada cera. Co ciekawe, nadmierna napadowa bladość niekiedy pojawia się u pacjentów z nadciśnieniem.

Zajady, sucha, łuszcząca się skóra oraz pękające usta mogą sugerować o niedoborach witamin z grupy B. Warto pamiętać, że u osób, którym brakuje witaminy B12, mogą się pojawić przebarwienia.

Zatem, gdzie szukać pomocy, jeśli zobaczymy, że z naszą skórą dzieje się coś niepokojącego? W ocenie specjalistki wszystko zależy od rodzaju zmiany. Jeśli pojawi się trądzik – pójdziemy do dermatologa, przy wysypce np. wywołanej kosmetykami – poszukamy pomocy alergologa, dermatologa i internisty. – Jeśli nie wiemy, z czym mamy do czynienia, najlepiej będzie skonsultować się lekarzem rodzinnym lub internistą – stwierdziła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: ZoneCreative/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana