Czy jednorazowe e-papierosy zostaną zakazane? Trwają prace nad ustawą

Źródło: Dzień Dobry TVN
Newsy
Newsy
E-papierosy stały się nałogiem młodzieży
E-papierosy stały się nałogiem młodzieży
“Kto pije i pali, ten nie ma robali” - czyżby?
“Kto pije i pali, ten nie ma robali” - czyżby?
Palący problem
Palący problem
Palenie było jego największym błędem
Palenie było jego największym błędem
(Nie)paląca rocznica
(Nie)paląca rocznica
Czy należy zakazać palenia na balkonach?
Czy należy zakazać palenia na balkonach?
E-papierosy są równie szkodliwe dla zdrowia, jak te zwykłe. W trosce o płuca (i nie tylko) młodych osób, które chętnie sięgają po tego rodzaju używki Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ustawą, która ukróci łatwy dostęp do jednorazowych e-papierosów. Kiedy przepisy mogą wejść w życie?

E-papierosy przestaną być dostępne

Ustawa, która będzie zakazywała jednorazowych e-papierosów ma się pojawić już w kwietniu. Celem projektu jest sprawienie, aby po tego rodzaju używki nie sięgali młodzi ludzie. - Przerażający obraz tego, co się dzieje. Dzieci typu 13-15 lat palą więcej niż nałogowy palacz - powiedziała w rozmowie z Katarzyną Górniak dziennikarką Faktów TVN Izabella Dessoulavy-Gładysz z Fundacji dla Zdrowia Mózgu - Mental Power.

Warto dodać, że według raportu "Palenie papierosów i wapowanie - badanie młodzieży szkolnej" niemal połowa uczniów (48 proc.) sięga po e-papierosy. Natomiast co piąty (21 proc.) młody człowiek "korzysta" z jednorazówek ze względu na ich smak i zapach. - Sytuacja w Polsce pod względem rozpowszechnienia palenia papierosów elektronicznych wśród dzieci i młodzieży jest bardzo niepokojąca, jesteśmy w niechlubnej czołówce krajów Unii - tłumaczył podczas sejmowej komisji Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

Dlaczego e-papierosy cieszą się tak dużą popularnością?

Dessoulavy-Gładysz uważa, że jednorazowe e-papierosy powstały właśnie z myślą o dzieciach. Są kolorowe, do tego mają nazwy, które przyciągają młodych ludzi (np. "różowy jednorożec"). Co więcej, są tanie i nie śmierdzą, tym samym są niewyczuwalne dla rodziców. - Wśród młodzieży słyszę, że oni tylko parę wodną wdychają - mówi Małgorzata Niemczyk, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Ekspertka podkreśla, że słodki smak i brak brzydkiego zapachu wcale nie oznacza, że coś jest bezpieczne. - Substancja słodząca w e-papierosach, sukraloza, po podgrzaniu w e-papierosie rozpada się, uwalniając z siebie chlor - tłumaczy w rozmowie z Katarzyną Górniak, dziennikarką Faktów TVN profesor Katarzyna Koziak, kierowniczka Zakładu Biochemii i Żywienia z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przez jednorazowe e-papierosy wzrasta liczba palaczy

Zdaniem ekspertów łatwy dostęp do jednorazowych e-papierosów sprawia, że od kilku lat w Polsce rośnie liczba palaczy. Co więcej, szacuje się, że już co piąty sprzedawany na świecie papieros to smakowa jednorazówka. - Mówimy o bardzo szybkim wzroście tego rynku, trzykrotny wzrost w ciągu roku - podaje Jacek Fundowicz, wiceprezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.

Warto dodać, że na jednorazowych e-papierosach zarabiają głównie Chiny. Producenci jednorazówek nie mogą ich sprzedawać u siebie w kraju i wysyłają je na zagraniczne rynki.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Górniak/KO

Źródło: Fakty TVN/TVN 24

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana