Co czwarty nastolatek w Polsce sięga po e-papierosy. Częstotliwość ich stosowania wśród osób w wieku 15-18 lat jest większa niż tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Czym to grozi? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały socjolog Agnieszka Bukowska oraz specjalistka psychoterapii uzależnień dr Maria Banaszak.
Czy pozwoliłbyś dziecku zapalić papierosa?
W kolejnym odcinku Miejskiej Dżungli postanowiliśmy zbadać kwestię przyzwolenia społecznego na palenie wśród młodzieży. Obserwowaliśmy jak przechodnie reagują na prośbę nastolatka o zapalenie papierosa. Zdecydowana większość nie widziała nic złego w palącym dziecku. Jak tłumaczyli swoje postępowanie?
- Jeżeli ona chce to jest jej wybór. Ja też byłam dzieckiem, też prosiłam innych ludzi. To jest jej wybór, ona już można powiedzieć jest mądrą osobą - tłumaczyła jedna z kobiet, która zdecydowała się dać nastolatce zapaliczkę.
- Tyle młodzieży teraz pali i nikt na to nie zwraca uwagi tak naprawdę, więc to chyba tak już odruchowo jest, naprawdę mnóstwo - dodała kolejna osoba, która pomogła naszemu wynajętemu aktorowi. Łącznie aż 38 osób pomogło dziecku, a odmówiło jedynie 20 procent.
- Jak 15-latek zacznie teraz palić, to pójdzie dalej, a to dziecko. To byłoby niemoralne - stwierdziła jedna z kobiet. - Ja zacząłem palić jak miałem 13 i żałuje do dziś, także nie - dodał kolejny przechodzeń.
Przyzwolenie na palenie wśród młodzieży
W studiu Dzień Dobry TVN socjolog Agnieszka Bukowska oraz specjalistka psychoterapii uzależnień dr Maria Banaszak opowiedziały widzom, dlaczego tak wiele młodych osób sięga po papierosy i e-papierosy.
- E-papierosy się jeszcze lepiej racjonalizuje. Istnieje przekonanie, wcale nie mówię, że prawdziwe, że są mniej szkodliwe, mniej je czuć, młoda osoba nie poczuje od razu np. straty kondycji związanej z paleniem - tłumaczyła dr Maria Banaszak.
- Znacznie więcej dziewcząt w młodszym wieku zaczyna palić e-papierosy. Mają różne substancje zapachowe, nie są tak nieprzyjemne dla odbiorcy, bo mamy różne smaki, nie jest to tradycyjny papieros, po którym się śmierdzi. Właśnie tak sobie uspokajamy nasze sumienie i rodzice też, bo sama widziałam młodych ludzi w otoczeniu rodziców, opiekunów, gdzie młodzi ludzie tym papieroskiem się zaciągali - zaznaczyła Agnieszka Bukowska.
Jak podkreśliła specjalista psychoterapii uzależnień, w uzależnieniu chodzi o rytuał. - Biorę to opakowanie, rozwijam, wyjmuje. Wcześniej była zapaliczka, teraz proceder z podgrzewaniem - dodała.
Jakie argumenty można przedstawiać w rozmowie z dzieckiem o paleniu e-papierosów? Zobacz całą rozmowę z ekspertkami w naszym materiale wideo.
Nieletni palacze e-papierosów - czat z ekspertem
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- To nie odwyk pomógł Dorocie Stalińskiej rzucić palenie. "Przeszłam dziesiątki różnych metod"
- Liczba palaczy wcale nie spada. Ile Polek i Polaków codziennie sięga po wyroby tytoniowe?
- Czy e-papierosy są tak samo szkodliwe, jak te zwykłe? Odpowiedź nie jest taka prosta
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Bartosz Dajnowski
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News