U 15-letniego Krzyśka już w dzieciństwie zdiagnozowano wadę zwaną lejkowatą klatką piersiową. Z tego powodu chłopiec miał przejść poważną operację, która wiąże się z bolesną rekonwalescencją. Olsztyńscy lekarze jako pierwsi w Polsce postanowili wykorzystać metodę zamrożenia kilku nerwów pacjenta. "Efekty przerosły nasze oczekiwania"
Historia choroby 15-letniego Krzysia
Wada, którą w dzieciństwie zdiagnozowano u 15-letniego Krzyśka, polegała na tym, że dolna część mostka i żeber była zapadnięta w stronę kręgosłupa. Klatka piersiowa chłopca była spłaszczona i zdeformowana. Przez lata nie udało się ustalić dokładnej przyczyny, jednak u części chorych występują uwarunkowania genetyczne.
- Ta deformacja mostka uciskała na serce i płuca. Kiedy ten mostek jest bardzo blisko kręgosłupa, to pojemność klatki piersiowej jest znacząco zmniejszona, nawet o 30 procent - wyjaśnił dr Michał Szostawicki, chirurg.
- Siłą rzeczy przesuwają się też wtedy narządy wewnętrzne, czyli przede wszystkim serce i jest ucisk na płuca. Zmniejsza się wydolność oddechowa i fizyczna organizmu - dodał dr Wojciech Choiński, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Dziecięcej i Urologii WSSD w Olsztynie.
Katarzyna Brzostek, mama Krzysia, wiosną tego roku zauważyła, że deformacja klatki piersiowej chłopca się znacznie pogłębiła - To wyglądało po prostu strasznie - wyznała.
Zamrażanie nerwów w walce z bólem
Najskuteczniejszą metodą operacyjną, która koryguje wadę jest zabieg, polegający na podniesieniu mostka za pomocą płyt tytanowych.
- Te płyty mechanicznie wypychają mostek i w ten sposób przez trzy lata organizm sam dostosowuje się do nowej sytuacji i po osunięciu mostek pozostaje w nowej pozycji - wytłumaczył dr Michał Bobrowicz.
Jednak dużym wyzwaniem w tej operacji był ból. - My w ciągu 12, 15 minut korygujemy coś, co powstawało przez lata. Wyprostowanie takiego mostka jest bezpośrednio po operacji zwykle bardzo bolesne. Jest to właściwie jedna z najbardziej bolesnych operacji w chirurgii - podkreślił dr Szostawicki.
Olsztyńscy lekarze, jako pierwszy zespół w Polsce, postanowili w czasie operacji Krzysia wykorzystać metodę, która polega na zamrożeniu kilku nerwów pacjenta. - Zamrożony nerw nie przewodzi bodźców bólowych, on jest po prostu wyłączony - wyjaśnili.
- Ten efekt jest spektakularny, godny polecenia - podsumował ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Dziecięcej i Urologii WSSD w Olsztynie.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Za rozwój Parkinsona odpowiada wyrostek robaczkowy? Ciekawe ustalenia naukowców
- Palenie e-papierosów nie pomaga zerwać z nałogiem. "Wręcz utrudnia"
- "Moje dziecko pali. Co robić?"
Autor: Anna Gondecka
Reporter: Szymon Brózda
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN