Haluksy (lub paluch koślawy) to schorzenie, które najczęściej pojawia się u kobiet. Prowadzi do deformacji stopy, tym samym może powodować problemy z chodzeniem. Co przyczynia się powstawania haluksów i jak można sobie z nimi poradzić?
Halusky. Skąd się biorą?
Co przyczynia się do powstawania haluksów? U kogo pojawiają się najczęściej?
Dr Konrad Słynarski, ortopeda: Haluks nie jest jednorodną chorobą i zawiera się w nim szereg rozmaitych i skomplikowanych deformacji całej stopy, a zwłaszcza mniejszych palców. Do ich powstawania mogą się przyczynić uwarunkowania genetyczne, które wpływają na budowę stopy. Nie bez znaczenia są też inne czynniki, które wpływają na kształt stopy, czyli płaskostopie, wiotkość stawów i ich nadmierna mobilność, czy nieprawidłowa długość 1. kości śródstopia.
Do deformacji może doprowadzić także źle dobrane, nieodpowiednie obuwie. Warto dodać, że nie jest to najważniejszy czynnik i haluksy pojawiają się w cywilizacjach, które nie stosują obuwia. Co więcej, deformacja nie dotyczy tylko dorosłych i może się ujawnić już w wieku dziecięcym.
Co możemy zrobić, aby ich uniknąć?
Mamy wpływ jedynie na tzw. czynniki "zewnętrzne", czyli związane ze stosowaniem prawidłowego obuwia, które nie wywołuje ucisku i deformacji palców. Najbezpieczniejsze dla stóp jest obuwie, które ma szerszą przestrzeń na palce i nie powoduje ucisku.
Jak postępować, kiedy zaczną pojawiać się pierwsze zmiany? Czy np. wykonując jakieś ćwiczenia można cofnąć zmiany? Jak złagodzić ból, który często towarzyszy schorzeniu?
Niestety, w przypadku rozwiniętej już deformacji leczenie zachowawcze rzadko jest skuteczne. W początkowych etapach przy mniej zaawansowanej deformacji można stosować odpowiednio szerokie obuwie.
Jak leczyć haluksy?
Na czym polega leczenie haluksów? W jakich sytuacjach konieczna jest operacja i na czym polega?
Najskuteczniejszą formą leczenia jest zabieg chirurgiczny, który koryguje krzywe ustawienie kości. Ponieważ do deformacji może doprowadzić wiele czynników, to chirurg powinien dobrać odpowiednią metodę, która będzie najlepsza dla danego pacjenta. Dlatego zabieg może wymagać kilku procedur wykonanych jednocześnie. Mogą one dotyczyć zarówno korekcji kości (jednej lub kilku) jak i tzw. tkanek miękkich. Kość może zostać nacięta i wyprostowana, a następnie usztywniona przy pomocy śrubek lub płytek.
Czy po zabiegu problem może wrócić? Jak postępować po zabiegu, aby uniknąć nawrotu?
Przy odpowiednio zaplanowanej operacji, która uwzględni wszystkie elementy mające wpływ na deformację oraz przy odpowiednio poprowadzonej rehabilitacji pooperacyjnej, to u około 90 proc. pacjentów udaje się uzyskać dobre i długotrwałe wyniki, które nie będą wymagały ponownych operacji.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lekarze przeszczepili człowiekowi świńską nerkę. Czy czeka nas rewolucja w transplantologii?
- Remedium na raka i chorobę Alzheimera. W przyszłości koniecznie włącz je do codziennej diety
- Badacze odkryli mikroplastik w sercu. To pierwsza taka sytuacja
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: andreonegin/Getty Images