Mikroplastik w tkance serca. Jak się tam znalazł?
Zespół naukowców z Beijing Anzhen Hospital w Chinach wykazał, że mikropalstik może przenikać do tkanek serca. Eksperci postawili tę tezę po uzyskaniu wyników badań, w których wzięło udział 15 osób. W celu sprawdzenia, czy mikroplastik może przedostać się do serca u wszystkich uczestników eksperymentu, wykonano drobny zabieg diagnostyczny i pobrano próbkę tkanki z narządu. Dodatkowo od połowy badanych - przed i po zabiegu - pobrano próbki krwi.
Zebrany materiał przebadano metodą obrazową w podczerwieni. Podczas analizy eksperci wykryli cząsteczki o szerokości od 20 do 500 mikrometrów. Odkryte drobinki pochodziły aż z 8 różnych typów plastiku, m.in. z politereftalanu etylenu, polichlorku winylu i poli (metakrylanu metylu).
Mikroplastik znajdował się również w próbkach krwi pobranych od uczestników eksperymentu. Co ciekawe, odkryte w mięśniu sercowym drobinki były mniejsze, to różnorodność materiałów, z których pochodziły, była znacznie większa niż w przypadku próbek krwi.
Jak mikroplastik trafia do serca?
Mimo że badanie zostało wykonane na bardzo małej grupie, to w ocenie naukowców na szczególną uwagę zasługuje fakt, że inwazyjne zabiegi na sercu mogą ułatwiać przedostawanie się drobinek mikropalstiku do serca. W ten sposób mogą się one - po przedostaniu się do krwiobiegu - docierać do innych narządów.
Jak groźna jest obecność mikroplastiku w tkankach serca? Na to pytanie eksperci nie potrafią jeszcze odpowiedzieć. Podkreślają, że konieczne są dalsze i bardziej szczegółowe badania, które pozwolą określić, w jaki sposób obecność tych drobinek wpływa na układ krążenia oraz samo serce.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Coraz więcej pacjentów z chorobami odkleszczowymi. NFZ podaje nowe dane
- Nowatorska operacja w Lublinie. Dzięki niej 91-latka odzyskała wzrok
- Woda utleniona nieprzydatna przy pierwszej pomocy? "Nie nadaje się na świeżą ranę"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dailymail.co.uk/onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Yuichiro Chino/Getty Images