10 tysięcy - tyle kroków powinniśmy przejść każdego dnia, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i uniknąć groźnych powikłań. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Polski pokazują, że już znacznie mniejszy dystans ma korzystny wpływ na działanie naszego organizmu. Zatem ile kroków warto robić dziennie, aby wydłużyć życie i po prostu czuć się lepiej?
Ile kroków robić dziennie?
Prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i jego zespół przeanalizowali wyniki 17 badań przeprowadzonych na grupie blisko 230 tysięcy ludzi pochodzących z różnych stron świata i w różnym wieku. Na tej podstawie postawili tezę, że robienie już 4 tysiące kroków dziennie ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Szczegółowo opisali to w artykule, który ukazał się "European Journal of Preventive Cardiology".
- Nasza analiza potwierdza, że im więcej chodzisz, tym lepiej – powiedział prof. Banach i dodał, że dotyczy to obu płci bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. - Dodatkowo, nasza analiza wykazała, że zaledwie cztery tysiące kroków dziennie wystarcza, by istotnie zmniejszyć ryzyko zgonu z jakiegokolwiek powodu, a nawet mniej kroków – by zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu choroby układu krążenia - tłumaczył.
Warto dodać, że wyniki badań, którym przyjrzeli się specjaliści trwały przeciętnie ok. 7 lat, a średni wiek uczestników wynosił 64 lata. 49 proc. stanowiły kobiety. Eksperci zauważyli, że im niższy wiek, tym większe korzyści dawało chodzenie. - Wciąż potrzebne są dobre badania, żeby sprawdzić, czy tego rodzaju korzyści zdrowotne można odnieść z intensywniejszych form aktywności fizycznej, takiej jak bieganie maratonów czy iron man challange, i w różnych populacjach zróżnicowanych wiekowo i pod kątem problemów zdrowotnych – mówi prof. Banach.
Jakie korzyści aktywność fizyczna?
Umiarkowana i regularna aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na działanie organizmu człowieka. Liczne badania pokazują, że dzięki niej można uniknąć problemów z układem krążenia oraz oddechowym. Uwalnia ona szereg reakcji metabolicznych, które chronią przed nowotworami, zaburzeniami psychicznymi i hormonalnymi.
Specjaliści podkreślają, że w przypadku osób, które przyjmują jakieś leki, rodzaj aktywności powinien być dobrany do ich stanu zdrowia.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Polacy w pierwszej 5. rankingu dotyczącego otyłości
- 35-latka wypiła za dużo wody w krótkim czasie. Lekarze nie zdołali jej uratować
- Po upadku chłopiec zaczął krwawić do mózgu. Lekarze twierdzili, że nic mu nie jest
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: OR Images/Getty Images