Przystawianie noworodka do piersi nie zawsze jest proste. Młode mamy, szczególnie te, które doświadczyły trudnych chwil, mogą mieć problemy z karmieniem swoich pociech. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie postanowił zadbać o dobrostan młodych mam, szczególnie tych, których dotknęły skutki kryzysu uchodźczego, i organizuje program wsparcia dla karmiących. Jak wygląda pomoc placówki w tym zakresie?
Szpital, który pomaga karmić noworodki
Kateryna Voitsekhovska to kardiolożka z Kijowa, która zgłosiła się do Poradni Laktacyjnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. 36-latka niedawno została mamą i wzięła udział w projekcie "Wsparcie matek w prawidłowym żywieniu niemowląt i małych dzieci w kryzysie". Pomysł szpitala zakłada niesienie pomocy mamom i ich pociechom, które znalazły się w trudnej sytuacji m.in. kryzysu uchodźczego. Nie ma wątpliwości co do faktu, iż ucieczka przed wojną wpłynęła na stan psychiczny i ekonomiczny tysięcy młodych mam.
W Poradni Laktacyjnej Kateryna skonsultowała się z lekarzami oraz fizjoterapeutami, którzy podpowiedzieli jej jak zadbać o dobrostan malutkiej Anastazji. Celem placówki jest udzielenie kobietom takiego wsparcia, by karmiły piersią dzieci najdłużej, jak tylko będą w stanie.
- Otrzymałam odpowiedzi na wszystkie pytania, porady lekarzy były niezwykle przydatne, a co najważniejsze czułam z ich strony wsparcie i chęć pomocy. Dostałam więcej cennych porad, niż się tego spodziewałam. Jestem bardzo wdzięczna. Zdecydowanie polecam program, wszystkim mamom, które znajdują się w podobnej sytuacji. – stwierdziła pani Kateryna na łamach nowiny24.pl.
Światowe karmienie piersią
Warto przypomnieć, że od 1 do 7 sierpnia obchodzi się Światowy Tydzień Karmienia Piersią, który propaguje ten sposób żywienia noworodków. Wsparcie dla mam oraz ich pociech jest szczególnie istotne, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia wojną.
Choć mogłoby się wydawać, że karmienie noworodka piersią jest odruchowe i łatwe, nie w każdym przypadku musi takie być. Gdy młode mamy doświadczyły traumy wojny, podawanie pokarmu maluchom może sprawiać kłopot. Zespół stresu pourazowego, depresja czy lęki to doświadczenie wielu uchodźczyń, a stres może nabrać na sile, gdy na świecie pojawia się malutkie dziecko. Z tego powodu porady laktacyjne w rzeszowskim szpitalu opierają się na spotkaniach z psychologiem, fizjoterapeutą czy neurologopedom. Dzięki nim karmienie piersią może okazać się prostsze i korzystniejsze nie tylko dla dziecka, ale i dla mamy.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dieta eliminacyjna podczas karmienia piersią. Czy powinno się unikać produktów alergizujących?
- Nieocenione zalety karmienia piersią. Może chronić dziecko przed śmiercią
- Intymne zdjęcie Lary Gessler. Pokazała, jak karmi piersią. "Nie mogę się tym nacieszyć"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło: nowiny24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Jessica Peterson/Getty Images