Rzeszowski szpital wspiera karmiące matki. Pomoc znalazła tam kardiolożka z Kijowa

Karmienie piersią
Diamentowe matki – matki długo karmiące piersią
Diamentowe matki – matki długo karmiące piersią
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Przystawianie noworodka do piersi nie zawsze jest proste. Młode mamy, szczególnie te, które doświadczyły trudnych chwil, mogą mieć problemy z karmieniem swoich pociech. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie postanowił zadbać o dobrostan młodych mam, szczególnie tych, których dotknęły skutki kryzysu uchodźczego, i organizuje program wsparcia dla karmiących. Jak wygląda pomoc placówki w tym zakresie?

Szpital, który pomaga karmić noworodki

Kateryna Voitsekhovska to kardiolożka z Kijowa, która zgłosiła się do Poradni Laktacyjnej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. 36-latka niedawno została mamą i wzięła udział w projekcie "Wsparcie matek w prawidłowym żywieniu niemowląt i małych dzieci w kryzysie". Pomysł szpitala zakłada niesienie pomocy mamom i ich pociechom, które znalazły się w trudnej sytuacji m.in. kryzysu uchodźczego. Nie ma wątpliwości co do faktu, iż ucieczka przed wojną wpłynęła na stan psychiczny i ekonomiczny tysięcy młodych mam.

W Poradni Laktacyjnej Kateryna skonsultowała się z lekarzami oraz fizjoterapeutami, którzy podpowiedzieli jej jak zadbać o dobrostan malutkiej Anastazji. Celem placówki jest udzielenie kobietom takiego wsparcia, by karmiły piersią dzieci najdłużej, jak tylko będą w stanie.

- Otrzymałam odpowiedzi na wszystkie pytania, porady lekarzy były niezwykle przydatne, a co najważniejsze czułam z ich strony wsparcie i chęć pomocy. Dostałam więcej cennych porad, niż się tego spodziewałam. Jestem bardzo wdzięczna. Zdecydowanie polecam program, wszystkim mamom, które znajdują się w podobnej sytuacji. – stwierdziła pani Kateryna na łamach nowiny24.pl.

Światowe karmienie piersią

Warto przypomnieć, że od 1 do 7 sierpnia obchodzi się Światowy Tydzień Karmienia Piersią, który propaguje ten sposób żywienia noworodków. Wsparcie dla mam oraz ich pociech jest szczególnie istotne, zwłaszcza w sytuacji zagrożenia wojną.

Choć mogłoby się wydawać, że karmienie noworodka piersią jest odruchowe i łatwe, nie w każdym przypadku musi takie być. Gdy młode mamy doświadczyły traumy wojny, podawanie pokarmu maluchom może sprawiać kłopot. Zespół stresu pourazowego, depresja czy lęki to doświadczenie wielu uchodźczyń, a stres może nabrać na sile, gdy na świecie pojawia się malutkie dziecko. Z tego powodu porady laktacyjne w rzeszowskim szpitalu opierają się na spotkaniach z psychologiem, fizjoterapeutą czy neurologopedom. Dzięki nim karmienie piersią może okazać się prostsze i korzystniejsze nie tylko dla dziecka, ale i dla mamy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości