Karmienie piersią niesie za sobą wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i kobiety. Maluchy przystawiane do piersi są mniej narażone na śmierć w pierwszym roku życia niż noworodki karmione sztucznymi mieszankami. Wskazują na to najnowsze badania amerykańskich naukowców.
Karmienie piersią chroni dzieci przed śmiercią
Do takich wniosków doszli specjaliści z Cincinnati Children's Center for Breastfeeding Medicine (USA). Naukowcy pod kierunkiem dr Julie Ware dokładnie przeanalizowali akty urodzenia malców, które przyszły na świat latach 2016-2018 i porównali ze zgonami dzieci, do których doszło w pierwszym roku życia.
Następnie postanowili sprawdzić, czy karmienie piersią miało związek ze śmiercią dziecka. W swojej analizie wzięli pod uwagę również takie czynniki, jak wiek matki, wykształcenie, pochodzenie etniczne i miejsce zamieszkania. W sumie uwzględniono ponad 9,7 mln żywych urodzeń i 20,6 tys. zgonów z 48 stanów USA. Zebrane dane pozwoliły lekarzom postawić tezę, że karmienie piersią chroni dzieci przed śmiercią w okresie okołoporodowym. Ryzyko to jest mniejsze o 33 proc.
- Nasze badanie potwierdza istnienie wyraźnych dowodów na to, że karmienie piersią zapewnia ochronę w pierwszym roku życia i jest silnie powiązane ze zmniejszoną śmiertelnością noworodków w okresie okołoporodowym w całych Stanach Zjednoczonych - podkreślają autorzy analizy.
Dlaczego warto karmić dziecko piersią?
Karmienie piersią zalecane jest m.in. przez Światową Organizację Zdrowia. W ocenie specjalistów dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy. Następnie po wprowadzeniu innych pokarmów również warto przystawiać dziecko do piersi, aż do ukończenia przez nie 2 roku życia.
Warto dodać, że karmienie piersią zapobiega m.in. śmiertelności niemowląt z jakiejkolwiek przyczyny, ochroni przed zespołem nagłej śmierci niemowląt oraz martwiczym zapaleniem jelit u wcześniaków. Mimo ewidentnych korzyści i zaleceń promocja karmienia piersią wciąż jest niewystraczająca.
- Chociaż karmienie piersią jest powszechnie zalecane, niektórzy nadal uważają je za mało ważne. Mamy nadzieję, że nasze odkrycia zmienią podejście tych osób - powiedziała współautorka badania dr Ardythe Morrow.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Policjanci byli w szoku, gdy zdjęli pieluszkę dziecku. "Zawartość cała się ruszała"
- Matka dała dzieciom bezalkoholowe piwo. Czy to zgodne z przepisami? Policjantka komentuje
- Dowiedziała się o ciąży w momencie porodu. "To było szalone"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: dziennik.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kyryl Gorlov/Getty Images