Miejski basen w Warszawie. Matka poczęstowała dzieci bezalkoholowym piwem
Podinspektor Małgorzata Sokołowska zgromadziła na Instagramie ponad 100 tysięcy obserwatorów, z którymi dzieli się istotnymi radami dotyczącymi kwestii bezpieczeństwa, policyjnymi ciekawostkami oraz kryminalnymi zagadkami. Tym razem poruszyła bardzo ważny temat społecznego przyzwolenia na przyzwyczajanie lub, co gorsza, zachęcanie dzieci do spożywania alkoholu. Inspiracją do stworzenia wpisu o zdrowotnej i moralnej szkodliwości napojów zawierających procenty okazała się sytuacja, której policjantka była niedawno świadkiem.
Na warszawskim basenie miejskim, na którego terenie obowiązuje zakaz picia alkoholu, dwie kobiety raczyły się piwem. Złamanie tego przepisu nie było jednak ich najgorszym przewinieniem. Spędzające czas nad wodą matki poczęstowały podobnym, lecz bezalkoholowym napojem swoje kilkuletnie pociechy. Choć nie postąpiły niezgodnie z prawem, według policjantki ich postaw nie można uznać za etycznie wzorowe.
- Piwo w kieliszkach trzymanych przez dzieci zgodnie z prawem nazywa się bezalkoholowe, bo ma do 0,5% alkoholu. Teoretycznie bez alkoholu, ale praktycznie już nie. Ilości niewielkie, ale czy na pewno nieszkodliwe dla kilkulatka? Ja jestem na nie, choć znam wielu rodziców, którzy postępują tak jak kobiety na zdjęciu - zaznaczyła podinspektor Małgorzata Sokołowska, udostępniając zrobioną z ukrycia fotografię, na której uwieczniła sytuację. Ekspertka nie upubliczniła jednak wizerunku wspomnianych osób. Twarze dzieci zasłoniła emotikonami.
Dorośli nieświadomie zachęcają dzieci do picia alkoholu? Komentarz policjantki
Znana z prowadzenia profilu Z pamiętnika policjantki podinspektor Małgorzata Sokołowska zwróciła uwagę na przekazywane z pokolenia na pokolenie złe nawyki dotyczące spożywania alkoholu. Według niej wszystko zaczyna się niewinnie - od częstowania dzieci imitującymi prawdziwe piwo czy wysokoprocentowego szampana napojami, które wydają się nieszkodliwe, a w rzeczywistości uruchamiają w podświadomości maluchów niebezpieczny z perspektywy uzależnienia stosunek do alkoholu.
- Szereg moich znajomych ze studiów (kończyłam pedagogikę resocjalizacyjną) jest teraz terapeutami uzależnień. Ostatnio miałam bardzo ciekawą rozmowę z jedną z takich koleżanek, która powiedziała, że "oferując dzieciom jakikolwiek napój, który ma imitować alkohol, przedstawiamy pewne postawy do zabawy, imprez i sposobu życia. Modelujemy postawę, zgodnie z którą fundamentem spotkań z przyjaciółmi jest alkohol. Jeżeli od najmłodszych lat dorośli uczą przeżywania ważnych chwil w życiu przez obcowanie z alkoholem, stanie się to podstawą przeżywania i łączenia różnych emocji z nim w roli głównej" - wyjaśniła policjantka, posługując się cytatem zaznajomionej z tematem ekspertki.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Celebryci ukarani za promocję alkoholu. Sąd podjął decyzję
- Pijana 16-latka leżała w miejskim parku. Sprawę bada sąd rodzinny
- Pijani dziadkowie opiekowali się 7-letnią wnuczką. Znaleziono ją w nietypowym miejscu
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: Instagram/z_pamietnika_policjantki
Źródło zdjęcia głównego: Pascal Deloche/GODONG/Getty Images