Dieta eliminacyjna przy karmieniu piersią - kiedy powinna być stosowana?
Mleko matki jest najlepszym pokarmem nie tylko dla noworodka, ale również niemowlęcia. Zawiera ono wszystkie składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na rozwój dziecka oraz na jego układ odpornościowy. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby maluchy karmić wyłącznie piersią, minimum do 6. miesiąca życia. Są jednak powody, dla których kobiety rezygnują z takiego sposobu karmienia pociech. Są to m.in. bolesność piersi, brak pokarmu, trudności z przystawianiem dziecka do piersi czy obawa, że maluch się nie najada, ale także mity o restrykcyjnych wymaganiach wobec diety kobiety podczas laktacji.
- Najwięcej stresu związanego z karmieniem piersią mamy doświadczają w pierwszych tygodniach po porodzie i karmienie malucha piersią nie zawsze przychodzi im z łatwością. Przeważnie te pierwsze trudności mijają stopniowo - wraz z nabywaniem doświadczenia. Kobiety często słyszą jednak, że karmienie piersią to kwestia intuicyjna. Nie jest to prawdą! Jeśli kobieta ma jakiekolwiek wątpliwości lub obawy związane z karmieniem malucha, najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady fachowca - położnej, doradcy laktacyjnego lub lekarza - wyjaśnia położna rodzinna, edukatorka ds. laktacji Kinga Kańduła, cytowana w informacji prasowej przesłanej przez PAP.
Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, "wyniki badań naukowych pokazują, że nie ma uzasadnienia do stosowania przez kobietę karmiącą diet eliminacyjnych bez określonych wskazań lekarskich".
Dieta eliminacyjna podczas karmienia piersią a zapotrzebowanie kaloryczne
Nie ma konieczności eliminowania takich produktów, jak jaja, ryby, mleko czy orzechy lub innych potencjalnie alergizujących pokarmów. Ponadto, warto pamiętać, że laktacja stanowi dodatkowy wysiłek dla organizmu kobiety. W efekcie zapotrzebowanie energetyczne wzrasta - nawet średnio o 500 kcal na dobę. Wszystko zależy od wieku, masy ciała oraz aktywności fizycznej.
- Dieta mamy karmiącej powinna być zbilansowana, pełnowartościowa i urozmaicona. [...] Nie powinnyśmy "na wszelki wypadek" eliminować z diety poszczególnych grup produktów, np. produktów mlecznych, jaj, orzechów, produktów zawierających gluten czy ryb, które są uznawane za alergizujące. To również one dostarczają organizmowi mamy niezbędnych składników odżywczych. Eliminacja z diety tych produktów nie zmniejsza ryzyka alergii u dziecka, a może przyczyniać się do niedoborów niektórych składników odżywczych u mamy - przekonuje dietetyczka Karolina Łukaszewicz-Marszał, ekspertka programu edukacyjnego Fundacji Nutricia "1000 pierwszych dni dla zdrowia".
Należy też pamiętać o właściwym nawodnieniu - 2 litry wody w ciągu dnia, oraz suplementacji, m.in. witaminą D, kwasem foliowym oraz DHA. W przypadku problemów lub wątpliwości warto konsultować się ze specjalistami.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Nieocenione zalety karmienia piersią. Może chronić dziecko przed śmiercią
- Tragedia podczas pierwszego karmienia piersią. Nie żyje dziecko. "Można było tego uniknąć"
- Trudności w karmieniu piersią. Położna: "Możesz karmić piersią, ale nie musisz"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Rynek Zdrowia
Źródło zdjęcia głównego: Catherine Delahaye/Getty Images