Polipropylen, czyli plastik PP, i jego szerokie zastosowanie

Polipropylen, czyli plastik PP, i jego szerokie zastosowanie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Uczniowie zbadali larwy, które jedzą plastik
Uczniowie zbadali larwy, które jedzą plastik
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Plastik PP powstaje w trakcie polimeryzacji propenu i jest stosowany w szeroko pojętym przemyśle. Wykazuje możliwość spawania, zgrzewania i wytłaczania. Gdzie spotykamy go najwięcej?

Plastik PP to inaczej polipropylen, czyli najpowszechniejszy związek chemiczny wśród tworzyw sztucznych. PP jest termoplastyczny, dlatego tak chętnie wykorzystuje się go w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym czy samochodowym. Co warto wiedzieć o plastiku PP?

Co to jest plastik PP?

Plastik PP to bezbarwny i bezwonny materiał palny do masowego użytku, który produkuje się od drugiej połowy XX wieku. Proces produkcji rozpoczął się we Włoszech, a z roku na rok metody wytwarzania PP stawały się coraz bardziej ekonomiczne. Ten organiczny związek chemiczny powstaje w trakcie polimeryzacji propenu, czyli węglowodoru nienasyconego. Propen otrzymuje się najczęściej z ropy naftowej w procesie Zieglera-Natty w fazie gazowej. Do procesu otrzymywania plastiku PP stosuje się katalizatory, czyli mieszaniny heterofazowych związków chemicznych. To tworzywo sztuczne formuje się metodą wtrysku i wytłaczania. Ta pierwsza polega na wtryskiwaniu plastiku do formy, w której zastyga, natomiast zadaniem drugiej metody jest uplastycznienie danego tworzywa. Otrzymywanie plastiku PP odbywa się w temperaturze od 50 do 100℃, a czas trwania takiego zabiegu wynosi od 0,5 do 10 godzin. W procesie wykorzystuje się łańcuchowe węglowodory nasycone, które pełnią funkcję rozpuszczalników. Wyróżniamy różne odmiany polipropylenu: ataktyczny, izotaktyczny i syndiotaktyczny, które różnią się właściwościami mechanicznymi i funkcjami konstrukcyjnymi.

Cechy polipropylenu PP

Plastik PP, inaczej polipropylen, jest termoplastyczny, a jego właściwości zmieniają się w zależności od odmiany. Najsłabsze właściwości mechaniczne wykazuje odmiana ataktyczna, której nie stosuje się w konstrukcji produktów przemysłowych. Lepsze właściwości ma odmiana izotaktyczna, którą cechuje najwyższa temperatura mięknienia, a więc wysoka plastyczność. Niższą temperaturę mięknienia ma natomiast odmiana syndiotaktyczna, którą stosuje się do produkcji zabawek i innych przedmiotów o złożonym kształcie.

Proces wytwarzania plastiku PP

Istnieją różne możliwości produkcji polipropylenu PP. Jedną z nich jest proces z użyciem katalizatorów typu Zieglera-Natty. Otrzymuje się polipropylen izotaktyczny, który podlega suszeniu azotem, dodaniu stabilizatorów i wytłaczaniu z granulowaniem. Efektem końcowym jest granulat, który umożliwia producentom wtryskiwanie lub wytłaczanie materiału. Inna metoda wytwarzania plastiku PP polega na ominięciu procesu mycia, a więc zmniejszeniu zużycia pary technologicznej. Najnowsze metody to polimeryzacja w ciekłej masie i fazie gazowej w temperaturze od 55 do 80℃.

Zastosowanie polipropylenu w przemyśle

Polipropylen to materiał, który stosuje się na szeroką skalę. Styczność z nim mamy tak naprawdę każdego dnia, a najczęściej wykorzystuje się go do produkcji pojemników, skrzynek, opakowań, rur, worków czy lin. W budownictwie pełni dużą rolę w tworzeniu przewodów gazowych i c.o., klimatyzacji, konstrukcji betonowych czy wyposażenia łazienek. Przemysł samochodowy wykorzystuje plastik PP do produkcji zderzaków, karoserii i wyposażenia, a elektroniczny i elektrotechniczny do tworzenia izolacji i wielu innych produktów. Polipropylen znajduje się w dywanach, tkaninach, przewodach, naczyniach laboratoryjnych, a nawet sprzęcie medycznym. Plastik PP pełni rolę w tworzeniu opakowań leków, strzykawkach czy naczyniach dla chorych. Co więcej, wytwory z plastiku PP mogą być ponownie wykorzystane, z wyjątkiem zabawek czy opakowań spożywczych.

Różne rodzaje plastiku

Na opakowaniach przedmiotów znaleźć możemy symbol plastik PP 5, który określa polipropylen wielokrotnego użytku. Jest to najbezpieczniejsza wersja plastiku, który stosuje się do produkcji opakowań jogurtów, margaryn czy nakrętek butelkowych. Poza tym bardzo znanym produktem jest plastik PE, który otrzymuje się w wyniku polimeryzacji niskociśnieniowej. PE to inaczej polietylen, który wykorzystuje się do produkcji folii, rur, żagli, a nawet zmywaczy do paznokci. Plastik PE i PP to tzw. bezpieczne produkty, które nie wykazują właściwości toksycznych, tak jak przykładowo PS 6 czy PVC 3. HDPE 2 ma zastosowanie w procesie tworzenia butelek dziecięcych czy kontenerów na śmieci. Oprócz HDPE wyróżniamy również takie produkty polietylenu jak UHMWPE, wykorzystywany do produkowania kamizelek kuloodpornych, MDPE, LDPE, LLDPE oraz PEX. Polietylen jest jeszcze starszym materiałem niż polipropylen, ponieważ wytworzono go pod koniec XIX wieku. Metodę produkcji udoskonalano, a praktyczne zastosowanie zauważono w kolejnym stuleciu. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!