Mikroplastik w ludzkiej krwi
Brytyjski "The Guardian" poinformował, że badacze z Holandii znaleźli w ludzkiej krwi mikroplastik. Naukowcy przebadali próbki pobrane od 22 anonimowych, zdrowych dawców. W 17 wykryli cząsteczki plastiku. Połowa próbek zawierała plastik PET, z którego powstają butelki na napoje. Jedna trzecia z nich zawierała polistyren - używany do pakowania żywności, a także innych produktów. W jednej czwartej próbek krwi znaleziono polietylen - ten składnik zaś stosowany jest do produkowania plastikowych toreb na zakupy. Znalezienie mikroplastiku było możliwe dzięki wykorzystaniu istniejącej już techniki do wykrywania i analizowania cząstek wielkości 0,0007 milimetra. Niektóre z badanych próbek zawierały dwa lub nawet trzy rodzaje tworzyw sztucznych.
Choroby gwiazd
- Nasze badanie to pierwszy dowód na to, że w naszej krwi znajdują się cząsteczki polimerów. To przełom - powiedział w rozmowie z "Guardianem" profesor Dick Vethaak, ekotoksykolog z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie. - Musimy jednak rozszerzyć zakres badań i zwiększyć liczbę prób, a także liczbę ocenianych polimerów - przekazał dodając, że prowadzone są dalsze badania nad tym zagadnieniem.
Jak niebezpieczny może być mikroplastik?
- Z pewnością zaniepokojenie jest uzasadnione. Cząsteczki tam są i są transportowane po całym organizmie - mówił Vethaak. Warto dodać, że już wcześniejsze badania wykazały, że zawartość mikroplastiku w kale niemowląt jest 10 razy wyższa niż u dorosłych. - Wiemy też, że niemowlęta i małe dzieci są bardziej narażone na kontakt z chemikaliami i cząsteczkami. To mnie bardzo martwi - powiedział.
Vethaak przyznał też, że ilość i rodzaj tworzyw sztucznych różniły się znacznie w poszczególnych próbkach krwi. - Najważniejsze pytanie brzmi: co dzieje się w naszym organizmie - powiedział Vethaak. - Czy cząsteczki te są zatrzymywane w organizmie? Czy są przenoszone do określonych organów, czy pokonują barierę krew-mózg? I czy te poziomy są wystarczająco wysokie, aby wywołać chorobę? Musimy pilnie sfinansować dalsze badania, aby się tego dowiedzieć - mówił badacz.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Od 13. roku życia wypalała 15 papierosów dziennie. Teraz, z powodu, nałogu może stracić palce
- Czy zawał serca jest zapisany w genach? "To sygnał, że powinniśmy bardziej zainteresować się swoim zdrowiem"
- Otyłość ukryta to podstępny przeciwnik. "Ktoś jest cienki zewnętrznie i otyły wewnętrznie"
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN 24/The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: microgen/Getty Images