Long Covid - czym jest i jak się może objawiać?

Kobieta w łóżku
Long Covid - jakie są objawy?
Źródło: PhotoAlto/Frederic Cirou/Getty Images

Osoby, które zachorowały na COVID-19, często przechodziły go łagodnie, a w trudniejszych przypadkach odzyskiwały zdrowie po kilku tygodniach. Zdarzają się sytuacje, w których różnego typu konsekwencje utrzymują się znacznie dłużej. Czym jest tzw. long Covid i jakie są jego objawy?

Long Covid - co to jest?

Określenie "long Covid" zaczęli stosować sami pacjenci, co podchwyciły również media społecznościowe. Oznacza on cały zbiór objawów, które występują u osób, który zachorowały na COVID-19, nawet powyżej 12 tygodni od chwili pojawienia się pierwszych oznak choroby. Zebrać i opisać je wszystkie postanowił Dr Andrew Vasey - lekarz, który zajmuje się pacjentami z przewlekłym koronawirusem.

Długotrwałe objawy mogą wpływać na wiele narządów i układów w organizmie człowieka. U każdego mogą też przyjmować odmienny charakter.

COVID-19

COVID-19

Źródło: Dzień Dobry TVN
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Lek na COVID-19 dostępny w Polsce od połowy grudnia
Dieta po covidzie
Dieta po covidzie
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Uwaga, od dziś nowe obostrzenia covidowe
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce
Wszystko co powinniśmy wiedzieć o trzeciej dawce

Long Covid – najczęstsze objawy

Problemy z oddychaniem

COVID-19 atakuje przede wszystkim układ oddechowy człowieka, więc konsekwencją mogą być przedłużające się problemy z oddychaniem, takie jak np. zadyszka czy bezdech senny. - Pacjenci mogą odczuwać duszność po wysiłku lub nawet w spoczynku. Uporczywy kaszel jest również częstym objawem – podkreśla dr Vasey.

Problemy ze zdrowiem psychicznym

Wielu badaczy potwierdza, że COVID-19 może wywoływać problemy natury psychicznej. - U osób, które przeszły koronawirusa, bardzo często pojawia się depresja lub stany lękowe. U niektórych pogłębiają się także dotychczasowe problemy z zaburzeniem nastroju – stwierdza lekarz.

Zaburzenia snu

Osoby, które mają za sobą zachorowanie na koronawirusa, mogą mieć problemy ze snem. Niektórzy zgłaszają również problem bezdechu sennego.

Mgła mózgowa

Mgła mózgowa, charakteryzująca się m.in. problemami z koncentracją, jest częstym objawem długotrwałego Covidu i może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. - Objawy long Covid mogą obejmować nieuwagę, problemy poznawcze, zmęczenie, problemy behawioralne i inne objawy neurologiczne - wylicza dr Thomas Scott Diesing, neurolog z Nebraska Medicine. U niektórych osób pojawił się również zespół przewlekłego zmęczenia (CFS).

Problemy z sercem

Niektórzy pacjenci zgłaszają występowanie ucisku lub bólu w klatce piersiowej. U wielu z nich zdiagnozowano zapalenie mięśnia sercowego i może rozwinąć się również zespół posturalnej tachykardii ortostatycznej (POTS). Osoba z tym zespołem ma bardzo wysokie tętno nawet po wykonaniu minimalnej aktywności, jak np. wstanie z łóżka.

Utrata węchu, smaku

To jeden z najpopularniejszych objawów. Jednak w przypadku long Covid, problem ten utrzymuje się znacznie dłużej, nawet kilka miesięcy.

Wypadanie włosów

Jak twierdzi dr Vasey, u wielu pacjentów nawet kilka miesięcy po wystąpieniu infekcji może pojawić się problem wypadających włosów. W trakcie walki organizmu z koronawirusem, mieszki włosowe są nadmiernie stymulowane. W konsekwencji wiele z nich przechodzi w fazę spoczynku lub wypadania.

Problemy skórne

Wirusy mogą zaatakować niemal każdą część ciała, również skórę, która ma najwięcej naczyń krwionośnych. Pocovidowe wysypki skórne mogą występować w postaci guzków, przebarwień lub nawet pęcherzy.

Specjaliści podkreślają, że tych objawów nie należy lekceważyć i zgłaszać się do lekarza. Brak leczenia może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

1,5% dla Fundacji TVN
Fundacja TVN 1,5%
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie