powikłania

  powikłania

  Osoby, które przechorowały COVID-19 najczęściej uskarżają się na tzw. mgłę covidową, cierpią na zespół przewlekłego zmęczenia oraz mają problemy kardiologiczne i neurologiczne. Naukowcy przeprowadzili kolejne badania. Wynika z nich, że młodzi ozdrowieńcy mogą mieć problemy z częścią układu nerwowego odpowiedzialnego za mobilizację organizmu.

  Niemal od początku pandemii wiadomo, że koronawirus sieje spustoszenie nie tylko w układzie oddechowym, ale również nerwowym. Ostatnie badania ujawniły znaczne uszkodzenia mózgu u pacjentów zmarłych na COVID-19. Co więcej – okazało się, że zmiany wcale nie są podobne do tych wywołanych przez brak tlenu, tylko przypominają stan po ciężkim udarze. Jak to możliwe?

  Po przejściu infekcji spowodowanej zakażeniem koronawirusem, wiele osób zmaga się z powikłaniami ze strony układu oddechowego. Niestety nie są to jedyne możliwe konsekwencje tej choroby. Istnieje bowiem również ryzyko zaburzeń układu nerwowego. Co trzeciego ozdrowieńca dotyka koronasomnia, o której w naszym programie mówił Michał Skalski, lekarz psychiatra i specjalista w dziedzinie zaburzeń snu.

  12 dzieci osierociło małżeństwo, które zmarło w jednym z kijowskich szpitali. Oboje mieli powikłania po COVID-19. Najpierw odszedł Wołodymyr Rodikow, a zaledwie tydzień później, z tego samego powodu, jego żona Diana. 7 lat temu rodzina uciekła przed wojną w Donbasie.

  Duszność i zmęczenie - to najczęściej utrzymujące się objawy u osób, które przeszły COVID-19. Niektórzy ozdrowieńcy odczuwają je nawet przez dwa lub trzy miesiące. Teraz naukowcy odkryli, że u mężczyzn choroba może wywołać w jądrach stan zapalny, który grozi zakłóceniem płodności.

  Wstępne badania dotyczące wpływu COVID-19 na nasz organizm wykazały, że znaczna część pacjentów, która pokonała wirusa, przez kilka kolejnych miesięcy wciąż odczuwa niepokojące objawy. O długotrwałych skutkach i powikłaniach, jakie mogą wystąpić po przebytej chorobie, opowiedział nam doktor Tomasz Karauda.

  Rosyjska celebrytka Julia Debbagh przeszła operację plastyczną biustu. Po 13 latach jedna z jej piersi zrobiła się kanciasta. Dlaczego mogło dojść do tego typu powikłania? Czy implanty piersi trzeba wymieniać po latach? Czy powiększoną implantem piersią można karmić dziecko? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN chirurga dra n. med. Artura Bociana.

  W Niemczech rośnie liczba zachorowań na odrę. W Berlinie - na skutek powikłań po odrze - zmarł 18-miesięczny chłopczyk. Czy wzrost zachorowań bierze się z nieszczepienia dzieci w Niemczech? Czy odra może z taką siłą zaatakować w Polsce? Jak ta choroba przebiega? Jakie są powikłania odry? Czy szczepionka chroni przed tą chorobą? O tym pediatra dr Aneta Górska-Kot, która gościła w Dzień Dobry TVN.

  Wokół szczepionek narosło wiele mitów. O powikłaniach poszczepiennych mówi się coraz więcej i częściej. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Alicja Kamińska oraz dr Dorota Sienkiewicz, pediatra, specjalista rehabilitacji medycznej. Jak wygląda proces szczepienia w polskich przychodniach zdrowia i dlaczego Pani Alicja już więcej nie zaszczepi swoich dzieci?

  Gdy miał 3 miesiące, lekarze podali mu zintegrowaną szczepionkę. Jego stan nagle się pogorszył. Zapadł w śpiączkę, a gdy się obudził był apatyczny, miał drgawki, przestał się prawidłowo rozwijać. Diagnoza: mózgowe porażenie dziecięce. Brytyjscy lekarze, którzy podali mu w szpitalu szczepionkę nigdy nie potwierdzili, że to powikłania po szczepieniu. Rodzice, teraz już 4-letniego Maksa, nie zgadzają się z tym. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy mamę Maksa Panią Anetę Szenderę i dr Bożenę Ryczkowską, pediatrę. Jak przebiega rehabilitacja Maksa i ile kosztuje? Czy rodzice chłopca będą walczyć o odszkodowanie?

  Co robić, gdy dziecko ciągle choruje? Jak wzmocnić jego odporność? Dlaczego niektóre dzieci notorycznie łapią infekcje, podczas gdy inne cieszą się świetnym zdrowiem? Czy stale chorujące dziecko można zaszczepić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. Pawła Grzesiowskiego.

  O tym dlaczego powinniśmy "doleczyć" grypę i jakie mogą być skutki zlekceważenia tej choroby rozmawialiśmy z dr. Piotrem Gryglasem. Czy niedoleczona grypa może skutkować zapaleniem mięśnia sercowego lub paraliżem mięśni twarzy?