powikłania

  powikłania

  Gleycy Correia zmarła po rutynowym zabiegu.

  Botoks stosowany jest w medycynie estetycznej od końca lat 70. XX wieku. Jego działanie doceniają zwłaszcza osoby, które pragną uporać się z widocznymi oznakami starzenia w postaci zmarszczek. Iniekcja toksyny botulinowej to zabieg bezpieczny i zapewniający zadowalające efekty, jednak powinien być wykonywany zgodnie z zaleceniami lekarza. Nadużywanie czy nieodpowiednie podanie preparatu może skutkować licznymi powikłaniami. Jak ich uniknąć?

  Co powinno nas zaniepokoić?

  "Mogą się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy".

  Naukowcy i lekarze wiedzą coraz więcej na temat możliwych powikłań po przechorowaniu COVID-19. Zaliczają się do nich m.in. rozwój cukrzycy czy zmiany w płucach. Jakie badania zatem warto wykonać po przejściu koronawirusa? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr. Michałem Domaszewskim, specjalistą medycyny rodzinnej.

  Już na początku pandemii lekarze zauważyli niepokojące zjawisko. Coraz częściej zgłaszali się do nich pacjenci z obrzękiem i pieczeniem palców, które przybierały czerwony, fioletowy, a w skrajnych przypadkach czarny kolor. Zarówno wygląd, jak i objawy kliniczne wskazywały na odmrożenia, choć trwał sezon wiosenno-letni. Ostatnie badania nadal nie wykazały związku z koronawirusem.

  Dziewczyna przekuwa osobistą tragedię w misję i pokazuje na Instagramie proces powrotu do zdrowia.

  Osoby, które zachorowały na COVID-19, często przechodziły go łagodnie, a w trudniejszych przypadkach odzyskiwały zdrowie po kilku tygodniach. Zdarzają się sytuacje, w których różnego typu konsekwencje utrzymują się znacznie dłużej. Czym jest tzw. long Covid i jakie są jego objawy?

  "Po sześciu tygodniach wszystko wróciło do normy".

  "Covidowy penis" może być poważnym problemem wśród mężczyzn, którzy przechorowali koronawirusa. Jeden z nich zgłosił się do urologa, bo zauważył, że jego penis skurczył się o 4 cm. I to nie koniec bolączek...

  Troje dzieci po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem trafiło do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi z objawami niedokrwiennego udaru mózgu. Lekarze ostrzegają, że wirus SARS-CoV-2 może powodować zakrzepy i związane z nimi udary. Łukasz Przysło, szef Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii CZMP, opowiedział o powikłaniach u dzieci.

  Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych poinformowało o pierwszym w Polsce przypadku ślepoty, który jest powikłaniem po podaniu kwasu hialuronowego. Specjaliści zwrócili również uwagę na brak regulacji związanych z zabiegami upiększającymi. Pacjentka została hospitalizowana.

  Osoby, które przechorowały COVID-19 najczęściej uskarżają się na tzw. mgłę covidową, cierpią na zespół przewlekłego zmęczenia oraz mają problemy kardiologiczne i neurologiczne. Naukowcy przeprowadzili kolejne badania. Wynika z nich, że młodzi ozdrowieńcy mogą mieć problemy z częścią układu nerwowego odpowiedzialnego za mobilizację organizmu.

  "Długi COVID" to objawy choroby, utrzymujące się nawet tygodniami po przebytym zakażeniu. Jak jednak zapewniają naukowcy, nie grozi osobom zaszczepionym. Co ważne, przyjęcie preparatu chroni też przed groźnymi powikłaniami.

  Niemal od początku pandemii wiadomo, że koronawirus sieje spustoszenie nie tylko w układzie oddechowym, ale również nerwowym. Ostatnie badania ujawniły znaczne uszkodzenia mózgu u pacjentów zmarłych na COVID-19. Co więcej – okazało się, że zmiany wcale nie są podobne do tych wywołanych przez brak tlenu, tylko przypominają stan po ciężkim udarze. Jak to możliwe?

  Co dziesiąta kobieta zmaga się z zaburzeniami w czasie ciąży. Obecne metody diagnozowania nie są wystarczające, żeby zidentyfikować wszystkie komplikacje. Teraz naukowcy znaleźli sposób, by przewidzieć je już na bardzo wczesnym etapie ciąży. Chodzi o poziom hormonów w łożysku.

  Po przejściu infekcji spowodowanej zakażeniem koronawirusem, wiele osób zmaga się z powikłaniami ze strony układu oddechowego. Niestety nie są to jedyne możliwe konsekwencje tej choroby. Istnieje bowiem również ryzyko zaburzeń układu nerwowego. Co trzeciego ozdrowieńca dotyka koronasomnia, o której w naszym programie mówił Michał Skalski, lekarz psychiatra i specjalista w dziedzinie zaburzeń snu.

  Pokonanie COVID-19 nie zawsze jest równoznaczne z pełnym powrotem do zdrowia. Najnowsze badania opublikowane w magazynie "The Lancet Respiratory Medicine" pokazują, że po roku od wyleczenia zmiany w płucach dalej są widoczne. W ocenie specjalistów dotyczy to co trzeciego ozdrowieńca.

  Ciąża a koronawirus - ten temat od wielu miesięcy niepokoi wiele kobiet. Lekarze przyznają, że problem narasta - wirus zaczął mocniej atakować panie, które spodziewają się dziecka. Ginekolodzy mówią o przypadkach pacjentek w ciąży lub tuż po porodzie, które umierają będąc pod respiratorem.

  12 dzieci osierociło małżeństwo, które zmarło w jednym z kijowskich szpitali. Oboje mieli powikłania po COVID-19. Najpierw odszedł Wołodymyr Rodikow, a zaledwie tydzień później, z tego samego powodu, jego żona Diana. 7 lat temu rodzina uciekła przed wojną w Donbasie.

  W tej chwili zmagamy się z trzecią falą zakażeń koronawirusem. Niestety gdy minie jej szczyt, najprawdopodobniej czeka nas kolejna fala zachorowań, tym razem u dzieci. Chodzi o zespół pocovidowy PIMS. Jak ostrzegają lekarze, to bardzo groźne powikłanie w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do śmierci.

  Przyjęło się, że dzieci łagodniej przechodzą koronawirusa niż dorośli. Nie oznacza to jednak, że choroba u nich nie pozostawia po sobie śladu. Jeden z rodziców zastanawia się, czy pociechy mogą mieć podobne powikłania, co osoby starsze. Wątpliwość tę rozwiał dr Paweł Grzesiowski.

  Wiele osób przebyło już koronawirusa, ale wciąż zmaga się z jego skutkami lub powikłaniami. U niektórych utrzymują się one nawet miesiącami. Brytyjscy medycy zauważyli, że wielu pacjentów zaczyna skarżyć się na parosmię. Co to jest?

  Doktor Wojciech Bichalski, chirurg i właściciel przychodni zdrowia, walczył o życie i zdrowie pacjentów. Do czasu. Pewnego dnia i on ciężko zachorował na COVID-19. Póki co pan Wojciech nie może wrócić do pracy chirurga. Stara się jednak pomagać w inny sposób.

  Duszność i zmęczenie - to najczęściej utrzymujące się objawy u osób, które przeszły COVID-19. Niektórzy ozdrowieńcy odczuwają je nawet przez dwa lub trzy miesiące. Teraz naukowcy odkryli, że u mężczyzn choroba może wywołać w jądrach stan zapalny, który grozi zakłóceniem płodności.

  Wstępne badania dotyczące wpływu COVID-19 na nasz organizm wykazały, że znaczna część pacjentów, która pokonała wirusa, przez kilka kolejnych miesięcy wciąż odczuwa niepokojące objawy. O długotrwałych skutkach i powikłaniach, jakie mogą wystąpić po przebytej chorobie, opowiedział nam doktor Tomasz Karauda.

  Rosyjska celebrytka Julia Debbagh przeszła operację plastyczną biustu. Po 13 latach jedna z jej piersi zrobiła się kanciasta. Dlaczego mogło dojść do tego typu powikłania? Czy implanty piersi trzeba wymieniać po latach? Czy powiększoną implantem piersią można karmić dziecko? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN chirurga dra n. med. Artura Bociana.

  W Niemczech rośnie liczba zachorowań na odrę. W Berlinie - na skutek powikłań po odrze - zmarł 18-miesięczny chłopczyk. Czy wzrost zachorowań bierze się z nieszczepienia dzieci w Niemczech? Czy odra może z taką siłą zaatakować w Polsce? Jak ta choroba przebiega? Jakie są powikłania odry? Czy szczepionka chroni przed tą chorobą? O tym pediatra dr Aneta Górska-Kot, która gościła w Dzień Dobry TVN.

  Wokół szczepionek narosło wiele mitów. O powikłaniach poszczepiennych mówi się coraz więcej i częściej. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi były: Alicja Kamińska oraz dr Dorota Sienkiewicz, pediatra, specjalista rehabilitacji medycznej. Jak wygląda proces szczepienia w polskich przychodniach zdrowia i dlaczego Pani Alicja już więcej nie zaszczepi swoich dzieci?

  Gdy miał 3 miesiące, lekarze podali mu zintegrowaną szczepionkę. Jego stan nagle się pogorszył. Zapadł w śpiączkę, a gdy się obudził był apatyczny, miał drgawki, przestał się prawidłowo rozwijać. Diagnoza: mózgowe porażenie dziecięce. Brytyjscy lekarze, którzy podali mu w szpitalu szczepionkę nigdy nie potwierdzili, że to powikłania po szczepieniu. Rodzice, teraz już 4-letniego Maksa, nie zgadzają się z tym. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy mamę Maksa Panią Anetę Szenderę i dr Bożenę Ryczkowską, pediatrę. Jak przebiega rehabilitacja Maksa i ile kosztuje? Czy rodzice chłopca będą walczyć o odszkodowanie?