"Covidowy penis" może być poważnym problemem wśród mężczyzn, którzy przechorowali koronawirusa. Jeden z nich zgłosił się do urologa, bo zauważył, że jego penis skurczył się o 4 cm. Infekcja może przyczynić się do ograniczenia przepływu krwi do narządu.
"Covidowy penis" - czym jest to schorzenie?
Pewien mężczyzna po 30. roku życia w lipcu 2021 roku przechorował koronawirusa. Po pewnym czasie zauważył, że jego "ponad przeciętnych" rozmiarów penis skurczył się o 4 cm. O tym problemie opowiedział w programie "How to Do It. Sex Advice with Stoya and Rick". To długotrwały efekt uboczny, który opisał w liście.
Nauka
Nauka
- Wygląda na to, że jest to spowodowane uszkodzeniem naczyń, a moi lekarze zdają się myśleć, że jest to prawdopodobnie trwałe - wyznał mężczyzna.
Urolodzy zauważają, że infekcja COVID-19 nie pozostaje bez wpływu na męskie narządy.
Jak COVID-19 wpływa na męskie organy rozrodcze?
Okazuje się, że po COVID-19 mężczyznom może doskwierać zaburzenie erekcji, dlatego urolodzy apelują, żeby mężczyźni się szczepili. W sierpniu 2021 roku opublikowano także badanie, z którego wynikało, że u panów, którym doskwierały takie powikłania, znaleziono cząsteczki wirusa COVID-19 w penisie. Według badaczy infekcja wpłynęła na przepływ krwi do penisa.
Natomiast w maju badania prowadzili naukowcy z Miami. Przebadali oni próbki pobrane z penisów ozdrowieńców, w których wykryto SARS-CoV-2. W tym przypadku również mężczyznom doskwierały zaburzenia erekcji.
Dr Charles Welliver podkreśla, że skutecznym sposobem na leczenie "covidowego penisa" jest stosowanie pompki erekcyjnej, która pobudza przepływ krwi.
Zobacz także:
- Pacjentowi przeszczepiono serce świni. Lekarz: "Ponad 30 lat temu próbował to zrobić dr Religa"
- Szczepienia na koronawirusa w Polsce – najnowsze dane z 15 stycznia
- Koronawirus w Polsce. Najnowsze dane z 15 stycznia – ostatniej doby odnotowano 16 896 nowych zakażeń, zmarło 429 osób
Autor: Daria Pacańska
Źródło: medonet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Luana Ciavattella/Getty Images