Zmiany w organizmie po COVID-19. Najnowsze badania dotyczą młodych osób

Kobieta z bólem głowy
Halfpoint Images/Getty Images
Źródło: Moment RF
Osoby, które przechorowały COVID-19 najczęściej uskarżają się na tzw. mgłę covidową, cierpią na zespół przewlekłego zmęczenia oraz mają problemy kardiologiczne i neurologiczne. Naukowcy przeprowadzili kolejne badania. Wynika z nich, że młodzi ozdrowieńcy mogą mieć problemy z częścią układu nerwowego odpowiedzialnego za mobilizację organizmu.

Młode osoby, które przebyły infekcję SARS-CoV-2 miały zaburzone działanie współczulnego układu nerwowego, odpowiadającego za tzw. reakcję "walki lub ucieczki" - pokazało badanie Appalachian State University. Może to prowadzić do rozregulowania różnych procesów w organizmie.

Powikłania po COVID-19 - nowe badanie

Według nowego badania opisanego w "The Journal of Physiology", niezależnie od nasilenia objawów, po przejściu COVID-19 mogą pojawić się problemy z układem współczulnym (sympatycznym). To część systemu nerwowego, która mobilizuje organizm w reakcji na stres i np. odpowiada za tzw. reakcję "walki lub ucieczki".

Zaburzenia odkryli naukowcy z Appalachian State University, którzy w grupie ochotników sprawdzili reakcje układu nerwowego, krwionośnego i płuc.

W nerwach pod kolanami ochotników umieścili mikroigły podłączone do detektora siły reakcji nerwów. Pozwoliło to sprawdzić działanie układu współczulnego w serii testów. Okazało się, że już jego spoczynkowa aktywność była wyższa u osób po COVID-19.

W pierwszym teście ochotnicy zanurzali dłonie w lodowatej wodzie. System sympatyczny osób po infekcji działał słabiej, a one oceniały wywołany zimnem ból jako słabszy w porównaniu do grupy kontrolnej.

Z kolei w teście ze zmianą pozycji z leżącej na stojącą układ ten działał wyraźnie mocniej u uczestników po chorobie. Oprócz silniejszej reakcji nerwów, pojawił się też m.in. wyraźny wzrost tętna.

Układ nerwowy po przebyciu COVID-19

Jak tłumaczą naukowcy, zaburzenia działania układu współczulnego mogą wpłynąć na funkcjonowanie różnych części organizmu i zachodzących w nich procesów. Wyniki zgadzają się przy tym z innymi pracami wskazującymi na wywoływane przez COVID-19 symptomy ze strony układu nerwowego.

- Dzięki naszemu opartemu na współpracy różnych specjalistów projektowi obserwowaliśmy grupę ochotników przez 6 miesięcy od zdiagnozowania u nich COVID-19. Rezultaty dotyczą na razie efektów krótkoterminowych. Następnym krokiem będzie zebranie i analiza danych odnośnie zmian zachodzących w dłuższym czasie - mówi Abigail Stickford, autorka badania.

Zobacz wideo: Ozdrowieńcy i zaszczepieni powinni się opalać?

Zobacz także:

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?