Niepokojące wyniki badań. Ten czynnik zwiększa ryzyko powikłań u ciężarnych

Kobieta w ciąży
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak traktujemy kobiety w ciąży?
Jak traktujemy kobiety w ciąży?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Ocieplenie klimatu wpływa na przebieg ciąży wielu kobiet. Naukowcy przeprowadzili badania, z których wynika, iż rosnące temperatury będą wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia przyszłych mam. Na jakie schorzenia są narażone ciężarne?

Temperatura a ciąża

Wysokie temperatury latem bywają uciążliwe dla wszystkich, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Szczególnie narażeni na silne promienie słoneczne są jednak osoby starsze oraz kobiety w ciąży. Każdy, kto oczekiwał narodzin swojej pociechy w okresie upałów, doskonale wie, jak bywa to trudne. Przyszłe mamy szczególnie muszą uważać, by nie wychodzić na zbyt silne słońce, oszczędzać się, pić dużo wody oraz nie pozwolić na doświadczenie udaru słonecznego.

Według najnowszych badań rosnące temperatury przyczyniają się do pogorszenia dobrostanu brzemiennych kobiet. Z tego powodu klimatolodzy przestrzegają przed kolejnymi falami ciepła, które z roku na rok mogą być coraz dotkliwsze.

Upały będą coraz uciążliwsze

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje na kilka aspektów ocieplenia klimatu, które znacząco wpływają na przebieg ciąży oraz poród. Instytucja wpływ upałów na organizm kobiet określił mianem SMM (severe maternal morbidity), które po polsku możemy nazwać niespodziewanymi powikłaniami ciąży lub porodu, które prowadzą do krótko lub długoterminowych konsekwencji dla zdrowia kobiety.

Według badania Journal of the Amircan Medical Association zarówno krótka, jak i długoterminowa ekspozycja na ekstremalne ciepło zwiększa ryzyko SMM u kobiet. Niektóre badane osoby doświadczyły problemów sercowo-naczyniowych, nadciśnienia, były w grupie ryzyka zawału mięśnia sercowego, niewydolności serca, obrzęku płuc czy rzucawki. Niestety ekstremalnie wysokie temperatury zwiększają ryzyko urodzeń dzieci z niską wagą lub nawet ich śmierci.

Według ich obserwacji długie przebywanie na silnym słońcu w trakcie trwania ciąży podwyższa ryzyko SMM nawet o 27%, w trzecim trymetrze - o 28%.

- Biorąc pod uwagę podatność kobiet w okresie ciąży, ekstremalne upały nadal będą stanowić zagrożenie i zwiększać ryzyko różnych niekorzystnych skutków ciąży, w tym między innymi SMM - tłumaczyła Anqi Jiao z Departamentu Badań Środowiskowych w Kaliforni.

Naukowcy apelują do ciężarnych kobiet, które doświadczają fali upałów, by pamiętały o nawadnianiu organizmu, zimnych prysznicach oraz unikaniu silnych promieni słonecznych.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości