Skarżyła się na ból brzucha po porodzie. W jej ciele znaleziono narzędzie chirurgiczne wielkości talerza

GettyImages-1412160566 (1)
Źródło: Dzień Dobry Wakacje
Poród bez znieczulenia - ból, którego nie powinno być
Poród bez znieczulenia - ból, którego nie powinno być
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży

Młoda mama przez 18 miesięcy po cesarskim cięciu cierpiała przez silne bóle brzucha. W jednym z badań wykryto, że w jej brzuchu pozostawiono retraktor Alexis, czyli narzędzie chirurgiczne wielkości talerza obiadowego. Co na to szpital?

Narzędzie chirurgiczne wielkości talerza w brzuchu pacjentki

Ciąża i narodziny dziecka to jedne z najważniejszych momentów w życiu kobiety. Nie ma jednak co ukrywać, wizyta na sali porodowej potrafi być stresująca. Przekonała się o tym pewna Nowozelandka. Kobieta miała za sobą cesarskie cięcie, ale problemy zaczęły się nieco później. Przez ponad rok od operacji zmagała się z potwornymi bólami brzucha. Zaniepokojona zaczęła sprawdzać przyczynę. Tomografia komputerowa wykazała, że w jej brzuchu pozostawiono narzędzie chirurgiczne. Kto poniesie odpowiedzialność za to niedopatrzenie?

Po wstępnym dochodzeniu w tej sprawie Te Whatu Ora Auckland (dawniej Okręgowa Rada Zdrowia w Auckland) stwierdziła, że ​​personel wykazał się należytymi umiejętnościami i troską wobec dwudziestoletniej pacjentki. Nowozelandzka komisarz ds. zdrowia i niepełnosprawności Morag McDowell oceniła jednak, że ​​Te Whatu Ora Auckland narusza kodeks praw pacjenta.

- Istnieje istotny precedens, który pozwala wnioskować, że pozostawienie obcego przedmiotu w ciele pacjenta podczas operacji oznacza, że ​​opieka nie spełnia odpowiednich standardów – stwierdza raport McDowell. - To  nigdy nie powinno się wydarzyć.

Po zdiagnozowaniu przyczyny bólu w 2021 roku usunięto przedmiot z brzucha kobiety. Cały proces wykrycia przyczyny złego samopoczucie trwał aż 18 miesięcy. Pacjentka zaś wielokrotnie trafiała do szpitala z powodu silnych dolegliwości.  

Niedopuszczalna pomyłka

W raporcie szczegółowo podano, że ciężarna kobieta przeszła zaplanowane cesarskie cięcie ze względu na obawy dotyczące łożyska. „Po cesarskim cięciu w brzuchu kobiety pozostawiono retraktor rany Alexis (AWR), urządzenie służące do odciągania brzegów rany podczas operacji. W rezultacie kobieta cierpiała na chroniczny ból brzucha do czasu przypadkowego wykrycia urządzenia podczas tomografii komputerowej jamy brzusznej”.

Podczas operacji w 2020 r. na sali operacyjnej przebywało co najmniej 10 osób – lekarze oraz pielęgniarki. Co ciekawe, liczba wszystkich narzędzi chirurgicznych użytych podczas zabiegu nie uwzględniała AWR, prawdopodobnie „ze względu na fakt, że retraktor Alexis nie wchodzi całkowicie w ranę, ponieważ połowa rozwieracza musi pozostać na zewnątrz pacjenta, aby nie istnieje ryzyko, że zostaną zatrzymani” – powiedziała komisji pielęgniarka.

W oświadczeniu dr Mike Shepherd, dyrektor operacyjny grupy Te Whatu Ora w Te Toka Tumai Auckland, przeprosił za błąd.

- W imieniu naszej służby zdrowia kobiet w Te Toka Tumai Auckland i Te Whatu Ora pragnę wyrazić, jak bardzo nam przykro z powodu tego, co przydarzyło się pacjentce. Ze względów etycznych i związanych z ochroną prywatności nie możemy komentować szczegółów indywidualnej opieki nad pacjentem. Jednakże dokonaliśmy przeglądu opieki nad pacjentem, co zaowocowało ulepszeniami naszych systemów i procesów, co zmniejszy ryzyko ponownego wystąpienia podobnych incydentów. Uznajemy zalecenia zawarte w raporcie komisarza i pracujemy nad ich wdrożeniem - przekazał.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości