Kilku porad udzieliła Agnieszka Cegielska, dziennikarka, propagatorka zdrowego stylu życia.
Co na to szpital?
Ocieplenie klimatu wpływa na rozwój siedlisk bakterii i pasożytów. Niemieccy naukowcy dokładnie przyjrzeli się, jak wzrastające temperatury związane są z rozprzestrzenianiem się chorób układu pokarmowego. Wszystko wskazuje na to, że im cieplejsza pogoda, tym większa szansa na dolegliwości żołądkowe. Jak się przed nimi chronić?
Choć brzmi "bajkowo", tak naprawdę jest nazwą poważnej, acz rzadkiej choroby.
Powód dolegliwości wprawił lekarzy w osłupienie.
Częstym objawem stresu jest ból brzucha. Jak pomóc rozładować dziecku napięcie i złagodzić dolegliwości? Po czym poznać, że ból jest objawem choroby?
Stali bywalcy Bali nazwali go "nowicjuszem".
Na TikToku pokazała swój brzuch.
Czy kobieta może nie wiedzieć, że jest w ciąży? Okazuje się, że tak. Pewna Węgierka wezwała pogotowie, bo dokuczały jej silne bóle brzucha. Medycy, którzy przyjechali na miejsce, stwierdzili, że właśnie zaczęła rodzic.
Dzieci - w przeciwieństwie do dorosłych - nie potrafią rozpoznawać objawów stresu i lokalizować jego przyczyn. Komunikat "mamo, boli mnie brzuszek" wydaje się być dość jasny i oczywisty. Ale czy na pewno? Bolący brzuszek często nie jest objawem choroby, a skumulowanego stresu. Po czym go rozpoznać? O tym w naszym programie mówiła psycholog Marta Żysko-Pałuba.
Dzieci, szczególnie te małe, lubią wkładać wszystko do buzi. Mimo że takie zachowanie jest zupełnie naturalne, to może być też bardzo niebezpieczne. Co najczęściej połykają dzieci? Czy wizyta na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym zawsze jest konieczna? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym Ariel Szczotok, ratownik medyczny.
„Paluszek i główka to szkolna wymówka” – mówi znane powiedzenie. Powtarzające się dolegliwości bólowe u dziecka czasem budzą nasz niepokój, czasem je bagatelizujemy, uważając, że ukrytym celem naszej pociechy jest na przykład uniknięcie lekcji w szkole. Kiedy bolący brzuch lub głowa może świadczyć o chorobie, a kiedy jest oznaką stresu i innych „niefizycznych” problemów? O tym opowiedziała Ewa Miśko-Wąsowska oraz Marta Bąkowska.
Bóle brzucha w ciąży nie są zwykle powodem do niepokoju. Rosnące i poruszające się dziecko, wody płodowe i macica powodują ucisk w dole brzucha w ciąży, wówczas niewielki ból w dole brzucha w ciąży nikogo nie dziwi. W niektórych przypadkach jednak kłujący ból brzucha w ciąży może oznaczać pierwsze objawy choroby lub zagrożenia ciąży. Jeśli odczuwasz ostry ból brzucha w ciąży i niepokoją Cię te objawy – zgłoś się do lekarza.
Ból brzucha może być objawem wielu chorób. Jakich? O czym świadczy ostry ból brzucha? W którym miejscu boli, kiedy mamy problem z wątrobą lub wyrostkiem robaczkowym? O tym mówił gość Dzień Dobry TVN prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie dr Michał Sutkowski.
Bóle menstruacyjne mogą zaburzyć stan pycho-fizyczny kobiety uniemożliwiając jej jednocześnie wykonywanie pracy. Z tego też powodu jedna z brytyjskich firm wprowadziła urlopy przysługujące kobietom, które źle znoszą miesiączki. Z urlopu korzystają też między innymi kobiety w Indonezji, Japonii, Korei Południowej. Czy rozwiązanie przyjęłoby się również w Polsce? Z gośćmi Dzień Dobry TVN: prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem, położnikiem i Moniką Zakrzewska, socjologiem, trenerem biznesu zastanowiliśmy się nad tym, czy polityka menstruacyjna może negatywnie wpłynąć na wizerunek kobiety na rynku pracy. Czy może to być kolejny argument, dla którego pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać kobiet?
Pyszne i ciężkostrawne potrawy na świątecznym stole, którym nie można się oprzeć, oznaczają jedno - przejedzenie i ból brzucha. Ale czasami ostry ból brzucha może być spowodowany chorobą. Kiedy ból powinien nas zaniepokoić? Po czym rozpoznać zapalenie wyrostka robaczkowego? O tym w Dzień Dobry TVN internista Piotr Gryglas.