Ocieplenie klimatu zaszkodzi naszym brzuchom. Naukowcy ostrzegają przed zatruciem pokarmowym

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Jak zmiany klimatu wpływają na Polskę?
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Ekoskóra z naszych polskich jabłek
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Orze, jak może – dla dobra środowiska
Najpierw natura, potem matura!
Najpierw natura, potem matura!
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Walczy o klimat i przyszłość młodych ludzi
Ocieplenie klimatu wpływa na rozwój siedlisk bakterii i pasożytów. Niemieccy naukowcy dokładnie przyjrzeli się, jak wzrastające temperatury związane są z rozprzestrzenianiem się chorób układu pokarmowego. Wszystko wskazuje na to, że im cieplejsza pogoda, tym większa szansa na dolegliwości żołądkowe. Jak się przed nimi chronić?

Rosnąca temperatura a bakterie

Nie ma wątpliwości co do faktu, że postępujące ocieplenie klimatyczne znacząco wpływa na nasze życie. Coraz bardziej upalne dni i gorące noce dają się we znaki w wielu zakątkach świata, które dotychczas nie musiały mierzyć się z falą wysokich temperatur. Dyskomfort spowodowany upałami to tylko wierzchołek góry lodowej. Kłopotów, które zaczynają pojawiać się na skutek kryzysu klimatycznego jest więcej.

Niemieccy naukowcy w swoim najnowszym raporcie opublikowanym w "Journal of Health Monitoring" wskazują na szkodliwy wpływ ocieplenia klimatu na stan układu pokarmowego człowieka. Badacze wskazali na niekorzystne efekty wzrostu temperatur zarówno dla psychiki człowieka, jak i jego stanu fizycznego. Ciekawą, acz niepokojącą obserwacją jest ta związana szczególnie ze zdrowiem układu pokarmowego. Według naukowców cieplejszy oraz bardziej wilgotny klimat sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych, które powodują zatrucia pokarmowe.  Nie tylko pogoda ma zły wpływ na jakość żywności – powodzie oraz ulewne deszcze negatywnie zmienią stan ziemskich wód, tworząc siedliska bakterii.

Jak zadbać o swoje zdrowie?

Naukowcy przyjrzeli się, jak wzrost temperatury wpływa na rozprzestrzenianie się takich bakterii jak Salmonella, Vibrio, Campylobacter, czy pasożytów: Giardia i Cryptosporidium. Na przykładzie Salmonelli zauważono, że wraz ze wzrostem temperatury rośnie zachorowalność na tę bakterię. Dłuższe, cieplejsze lata zwiększą transmisję patogenów przenoszonych przez żywność. Ponadto cieplejsza temperatura sprawi, że w dużych zbiornikach takich jak oceany mogą pojawić się glony oraz siedliska bakterii, których toksyny wynikające z rozkwitu mogą przedostać się do wody pitnej oraz ryb i zaburzać równowagę układu pokarmowego człowieka.

Autorzy badań wskazują, jak istotne jest zachowanie higieny, zwłaszcza w trakcie upałów, szczególnie w kontakcie z surowym mięsem oraz nabiałem. Niezależnie od temperatur powinniśmy zadbać o czystość otoczenia, w którym przygotowujemy żywność, często myć ręce i zwracać uwagę na daty przydatności produktów.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Zofia Wierzcholska

Źródło: Journal of Health Monitoring

Źródło zdjęcia głównego: Maria Korneeva/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana