Artur Surowiecki z IMGW mówi o prognozie pogody na najbliższe tygodnie.
Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Oto najważniejsze newsy dnia.
Ocieplenie klimatu wpływa na rozwój siedlisk bakterii i pasożytów. Niemieccy naukowcy dokładnie przyjrzeli się, jak wzrastające temperatury związane są z rozprzestrzenianiem się chorób układu pokarmowego. Wszystko wskazuje na to, że im cieplejsza pogoda, tym większa szansa na dolegliwości żołądkowe. Jak się przed nimi chronić?
Szczególnie niebezpieczne mogą być kąpiele.
Globalne ocieplenie klimatu prowadzi do wielu zmian klimatycznych. Już od lat nad Europą ciąży widmo podtopień rejonów nadmorskich. Czy taką przyszłość czekają polskie Żuławy?
Przerażające skutki tego zjawiska odczujemy wszyscy.
Porozmawialiśmy o tym z fizykiem atmosfery dr Aleksandrą Kardaś.
Szacuje się, że w Polsce w najbliższych latach czekają nas nie tylko upalne lata, ale także powodzie, podtopienia i bardzo silne wiatry, które mogą uszkadzać całe miasta. Powodem jest globalne ocieplenie, na które ogromny wpływ mają właśnie duże osady ludzkie.
Dziennikarka portalu gazeta.pl dotarła do stacji badawczej na Spitsbergenie wraz z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Chciała opisać pracę specjalistów oraz to, jak kraina lodu topnieje przez globalne ocieplenie. Co zobaczyła? Maria Mazurek opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN, swoimi spostrzeżeniami podzielił się także glacjolog i autor bloga Glacjoblogia, dr Jakub Małecki.
Maffashion, czyli Julia Kuczyńska stara się udzielać w ważnych społecznie sprawach. Ostatnio opublikowała fragment artykułu dotyczący globalnego ocieplenia i spadła na nią ogromna fala krytyki.
James Balog jest fotografem, którego dzieła często przedstawiają szokujące interpretacje zmieniającego się świata. W 2007 roku zainicjował naziemne fotograficzne badania lodowców. Narażał swoje życie wchodząc do lodowych szczelin. Nie powstrzymało go nawet chore kolano i niesamowite zimno. Robił to wszystko po to, by świat mógł zobaczyć, jak szybko lodowce topnieją.
Według najnowszych badań metan, który znajduje się w okolicach Oceanu Arktycznego, zaczyna uwalniać się do atmosfery. O tym, co to znaczy dla nas i dlaczego powinniśmy zacząć troszczyć się o nasz klimat opowiedział fizyk atmosfery prof. Szymon Malinowski.
Zmiana klimatu niesie za sobą mnóstwo tragicznych w skutkach konsekwencji. Jedną z nich są susze. Szczególnie, że problem wciąż narasta, i to na skalę globalną. Jak możemy go rozwiązać i czy to w ogóle możliwe?
"Betonoza" to zjawisko polegające na "rewitalizacji" miejskich przestrzeni przez redukcję zieleni i zastąpienie jej nawierzchnią z kamienia lub betonu. Dlaczego tak się dzieje? O tym opowiedzieli dr Alicja Pawelec, specjalista ds. ochrony ekosystemów wodnych WWF, oraz Jakub Głaz, krytyk architektury.
Profesor Szymon Malinowski jest fizykiem atmosfery, który od lat bada zmiany klimatu. Swoją wiedzą i obserwacjami dzieli się z każdym, kto chce go słuchać. Niedawno wystąpił w filmie dokumentalnym „Można panikować” w reżyserii Jonathana L. Ramseya. W programie opowiedział o tym, jak zmienił się otaczający nas świat i jaka przyszłość może go czekać.
Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu przy ONZ opublikował raport, z którego wynika, że mamy tylko 12 lat, aby zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 st. C. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas klimatyczna katastrofa. Coraz częściej mówi się również o zagrożeniu El Nino, które może być przyczyną niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy fizyk atmosfery dr Joannę Remiszewską-Michalak, aby zapytać o te doniesienia. Jak zmiany klimatu wpłyną na Polskę? Jakie tereny mogą zniknąć pod wodą? Jak możemy zatrzymać globalne ocieplenie?
Przez ostatnie 30 lat zniknęło 75 proc. arktycznego lodu morskiego. Klimatolodzy alarmują, że tej zimy temperatura w Arktyce może być nawet o 20 st. C większa niż średnia. O skutkach globalnego ocieplenia rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ekologiem Tomaszem Dziemianczukiem, który jakiś czas temu za próbę wdarcia się na platformę wiertnicza Gazpromu został aresztowany przez Rosję. Jaki wpływ na Polskę ma topnienie lodowców? Co o ocieplaniu klimatów mówi przyszły prezydent USA Donald Trump?
Łagodne zimy, potężne susze, powodzie, topniejące lodowce to symptomy zmiany klimatu Ziemi. Ocieplanie się klimatu znacznie przyspieszyło odkąd ludzkość, na masową skalę, zaczęła korzystać z paliw kopalnianych. Dziennikarka Dzień Dobry TVN - Anna Senkara, o zmianach klimatu, rozmawiała z prof. Martinem Siegertem, prof. Chrisem Rapley'em z University College London i prof. Joanną Haigh z Imperial College London.