Temperatura oceanów - globalne ocieplenie
Naukowcy od 1958 roku notują wzrost temperatury oceanów. Sytuacja pogorszyła się ponad 30 lat później, gdy zjawisko to zaczęło gwałtownie przyspieszać. Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna opublikowała w poniedziałek (9 stycznia) w czasopiśmie "Advances in Atmospheric Sciences" dane dotyczące 2022 roku. Wynika z nich, że oceany jeszcze nigdy nie były tak ciepłe, jak teraz. Ponadto nagrzewają się szybciej niż któregokolwiek roku w ciągu ostatnich 2000 lat.
Ekologiczne rozwiązania
- Pomiar oceanów jest najdokładniejszym sposobem określenia, jak zanieczyszczona jest nasza planeta - powiedział cytowany przez serwis theguardian.com prof. John Abraham z University of St. Thomas w Minnesocie.
W październiku Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała, że stężenie w atmosferze głównych gazów cieplarnianych – dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu – osiągnęło rekordowe poziomy. - Zmierzamy w złym kierunku - powiedział wtedy szef WMO, prof. Petteri Taalas.
Skutki ogrzania oceanów
Temperatury powierzchni morza mają duży wpływ na pogodę na świecie. Cieplejsze oceany powodują zwiększenie ekstremalnych zjawisk pogodowych - intensywniejszych opadów, huraganów, tajfunów i powodzi. Cieplejsza woda również powoduje topnienie lodowców, podnosząc poziom mórz i zagrażając nadmorskim miastom.
- Cieplejsze oceany oznaczają rosnący potencjał opadów, jak widzieliśmy w zeszłym roku w Europie, Australii i obecnie na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych - mówił prof. Michael Mann z uniwersytetu w Pensylwanii. - Prowadzi to do większej i szybszej intensyfikacji huraganów - coś, co widzieliśmy również w ubiegłym roku - dodał.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Przez odlewnię nie mogą latem otwierać okien. "Mamy bóle głowy, czujemy drapanie w gardle" Jak dbać o środowisko? Proste pomysły na ekologiczne działanie
- Te gatunki ratują nas przed katastrofą ekologiczną. "Wszyscy powinni wiedzieć o tych niesamowitych historiach"
Autor: Maria Czarniecka
Źródło: theguardian.com
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto / Getty Images